Podle prognóz vodohospodářů by měly obě řeky pozvolna klesat, Labe by odpoledne a večer mohlo klesnout až o 25cm díky snížení odtoku z Nechranické přehrady a tedy menšímu přítoku z Ohře, jejíž hladina by měla jít rovněž dolů.

Povodně v posledních dnech zřejmě nejvýrazněji ovlivnily život lidí v obci Písty u Budyně nad Ohří. Místní obyvatelé přežívají letošní záplavy, způsobené rozvodněnou Ohří, doslova ostrovním způsobem života.

Spojení s okolím jim zajišťuje pouze „kyvadlová doprava“, kterou tu zajistil místní zemědělec pomocí traktoru. „Písty jsou nepřístupné, odříznuté od okolí. Místní obyvatele zásobujeme potravinami a vodou, zajistili jsme i hospodářská stavení, kde bylo nutné nakrmit zvířata. Díky místnímu obyvateli se pomocí traktoru dnes dostali lidé alespoň na nákup. Stále tu proudí voda, takže bez škod to určitě nebude, a to včetně výmolů na silnicích,“ popsal situaci v Pístech starosta Budyně nad Ohří Petr Medáček. Situaci tu budyňská radnice řeší už od sobotního večera. Ohře už by neměla více stoupat, podle zpráv z Povodí by měl být odtok vody z Nechranické přehrady opět více regulovaný.

Další obcí spadající pod správu Budyně nad Ohří jsou Břežany. Zde nebyla situace tak kritická a voda do pondělního odpoledne klesla přibližně o 20 centimetrů. Pokles byl zaznamenán i v Pístech, ale v pomalejším tempu, v odpoledních hodinách to bylo přibližně o 15 centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity v obou obcích platí stále.

V Křešicích, kde se během víkendu pustili i do stavby mobilní hráze, se situace pozvolna uklidňuje, i když ještě v pondělí Labe zaplavilo část komunikace směřující k nádraží.

Podle očekávání vnikla voda i do bývalého mlýna v Žalhosticích, odkud byla část obyvatel evakuována.

V pondělí začali v některých městech a obcích odhadovat škody. „ Věřím, že naše město bude po těchto povodních téměř beze škody. Dopadli jsme lépe, než jsme původně čekali. Maximálně by měly být zaplaveny některé sklepy,“ uvedl Tomáš Ryšánek, starosta Štětí.

Pod vodou skončil areál litoměřického koupaliště na Písečném ostrově. Zaplaveny byly jak bazény, tak staré šatny, včetně pokladny. „Správní budova naštěstí zůstala ušetřena. Kdyby se však zvýšila hladina o dalších 10 centimetrů, voda by už byla uvnitř. V tuto chvíli jsem ale zaznamenal dvoucentimetrový pokles,“ oddychl si v pondělí kolem poledne správce koupaliště Ladislav Beneš.

Pětiletá povodeň podle jeho hodnocení nezpůsobila v areálu výraznější škody. Náročnější bude pouze úklid. „Obávám se však toho, co udělá mráz s vytopenými objekty,“ poukázal na možné riziko vedoucí Beneš. Pod vodou se ocitla i sportoviště ležící na Střeleckém ostrově, například zázemí jachetního oddílu.

I v Litoměřicích byla po celý víkend v pohotovosti městská policie i pracovníci technických služeb. „K okamžitému zásahu bylo připraveno čtyřicet lidí, včetně techniky. Nachystáno jsme měli i 500 pytlů s pískem,“ informoval ředitel technických služeb Ivo Elman. Strážníci městské policie pak průběžně informovali obyvatele ohrožených oblastí nacházejících se v blízkosti Labe o aktuálním stavu vody a prognózách.

Jak uvedla Eva Břeňová, mediální zástupce města Litoměřice, obavy se nenaplnily. Výraznější škody tentokrát povodeň v Litoměřicích nenapáchala.
Do sčítání škod se zatím nepustili v Lovosicích, kde Labe kulminovalo v pondělí zhruba kolem poledne. Starostka Lenka Lízlová Tomanová zatím potvrdila, že voda vnikla i na zimní stadion.

Větší škody způsobila voda ve Velkých Žernosekách, konkrétně na místním přístavišti, přes které se zde ještě v pondělí valilo rozvodněné Labe. Voda v obci zaplavila i cyklostezky a vyklizen musel být Klub vodních motoristů. „Obydlené nemovitosti nebyly řekou ohrožené, obyvatelé zůstávají v klidu. Dnes konečně přestala voda stoupat. Velké škody tak budou na přístavišti našeho přívozu, přes které se v prudkém proudu valí voda, a na zaplavených cyklostezkách,“ sdělila starostka Velkých Žernosek Ludmila Pafelová.

Terezínští hasiči znovu vyjížděli na most přes Ohři, odkud odstraňovali pomocí jeřábu naplavený strom.