Společnost zde veřejnosti představila své plány spojené s výstavbou nového Volvo Truck Centra (VTC), které má vzniknout právě v blízkosti Nového Klapý.
Účast lovosických občanů byla hojná, přítomna byla i řada lovosických zastupitelů a úředníků Městského úřadu Lovosice.

Hlavním důvodem pro stavbu VTC byl plán firmy doplnit síť prodeje a servisu nákladních vozidel Volvo ve vlastní režii.

„Firma koupila parcelu v roce 2009 od soukromého majitele, který pozemek získal v restituci. Podle územního plánu byl pozemek v té době v průmyslové zóně. Nyní ale při tvorbě nového územního plánu vznikla myšlenka převést pozemek do zóny smíšené, určené jen pro bytovou výstavbu a drobné podnikání. Bude na zastupitelstvu, zda změnu schválí,“ řekl v úvodu setkání Jan Hrdlička, lovosický zastupitel, který má na starost územní plán města.

Přítomní občané a hlavně členové občanského sdružení Nové Klapý ve svých vystoupeních zdůrazňovali, že už současný stav v blízkosti jejich bydlišť je neúnosný, neboť jsou obklopeni továrnami Japonců, Korejců, Američanů a hluk a zápach se stále zvyšuje. Ke shodě tak mezi představiteli společnosti a zástupci Nového Klapý nedošlo. „Největší zlo to není, horší by byla nějaká chemická výroba,“ řekl Vladimír Brchel z Nového Klapý.

Zastupitelé se k projednání finálního rozhodnutí sejdou na mimořádném zasedání příští týden. „V úterý se uskuteční rada rozšířená o zastupitele a rozhodne se nejen o změně územního plánu ve vztahu k VTC, ale o všech sporných bodech územního plánu Lovosic,“ sdělil Hrdlička.

Ten zároveň zdůraznil, že zastupitelé se budou snažit společně se společností Volvo Group najít kompromisní řešení.

„Je to jejich pozemek, ne města. Budeme s firmou alespoň jednat o tom, aby byl areál co nejmenší. Už v současných plánech zabírá necelé dvě třetiny celého pozemku. Navíc stále platí, že na vlastní náklady vybudují na hranici s Novým Klapý klidovou zónu,“ vysvětlil Hrdlička.

Kateřina Bizzarri, Eva Hozmanová