VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy na Třebenicku "plundrují" zloději dřeva

Třebenice/Sutom /FOTOGALERIE/ – Lesníci na Litoměřicku zaznamenávají v poslední době zvýšený nárůst krádeží dřeva v lesích po celé oblasti. Nyní je v šetření případ opakovaných krádeží v lesích u obce Sutom na Třebenicku.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Třebenický strážník Tomáš Rotbauer zjišťuje a dokumentuje nové škody v lesích u obce Sutom na Třebenicku.Foto: Deník/Karel Pech

Případ je zatím považován za přestupek proti lesnímu zákonu. Pokud ale výše škody přesáhne 5 tisíc korun, bude se jednat o trestný čin. „Probíhá šetření ve věci podezření z krádeže, ale nyní evidujeme škody a budeme čekat na jejich vyčíslení. Jde o lesní porost ve správě Lesů ČR a lesy města Třebenice.

Podle první evidence vznikla větší škoda v lesích patřících městu. Bohužel stále zaznamenáváme další nové případy,“ sdělil třebenický městský strážník Tomáš Rotbauer. Ten zároveň dodal, že první zaznamenané krádeže se začaly objevovat až po novém roce.

„Konečnou sumu, jaká byla v lese způsobená škoda, v současné době nezjistíme. Na hodně míst se v tomto období nedostaneme. Stejně jako vloni budeme s lidmi z Lesů ČR sčítat škody na jaře,“ konstatoval Rotbauer.

Pachatelé se svým jednáním dopouštějí nejen krádeže dřeva, ale porušují zároveň mnoho dalších zákonů, jako zákon o ochraně přírody a krajiny, o pozemních komunikacích, o myslivosti a v neposlední řadě porušení občanského zákoníku.

„V současné době čekáme na dodání potřebných dokladů, abychom mohli škodu vyčíslit a následně řešit. Pachatelé už tím, že vjedou do lesa na lesní cestu motorovým vozidlem, porušují několik zákonů,“ potvrdil Aleš Kryšpín, zástupce vedoucího Lesní správy Litoměřice.

Vjezdem do lesa porušují 4 zákony!
- Zákon o ochraně přírody a krajiny – lesem lze procházet nebo projíždět na lyžích, na saních, koňmi, ale ne motorovým vozidlem
- Zákon o pozemních komunikacích – lesní cesta je účelová komunikace, ne veřejná komunikace, je zde zákaz vjezdu
- Zákon o myslivosti – plaší lesní zvěř, a to může vést k jejímu úmrtí
-  Občanský zákoník – vjíždějí na cízí pozemky, patří LČR a Třebenicím

Zmíněné lesy se navíc nacházejí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. „Podle zákona o ochraně přírody se může lesem procházet, projíždět na lyžích, na koních a podobně, nikoli projíždět motorovým vozidlem. Lesní cesta je účelová lesní komunikace, ne veřejná silnice. Navíc je zakázáno v lese rušit klid nadměrným hlukem.

V zákoně o myslivosti je zákaz plašení zvěře, které navíc v zimním období může vést až k jejímu úmrtí. Pachatelé navíc porušují občanský zákoník, kde je vjezd na cizí pozemek dovolen jen v nutných případech v rámci sousedského práva, a tyto lesy jsou pozemky Lesů ČR a města Třebenic,“ vysvětlil Kryšpín.

„Poslední povolení ke kácení skončilo 25. prosince, takže toto kácení, navíc ještě zdravých stromů, je zcela určitě nelegální,“ zdůraznil Rotbauer, který vyzývá občany bydlící v blízkosti těchto lesů ke spolupráci.

„Byl bych rád, kdyby si lidé více všímali toho, kdo do lesa jezdí, a tím nám pomohli vypátrat pachatele. Jsou to lesy, které patří nám všem a někdo je teď svým jednáním devastuje. Zprávu mi mohou podat například prostřednictvím emailu,“ vyzval spoluobčany Rotbauer.

Kateřina Bizzarri

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení