ajitelé zvířat by tak měli své mazlíčky včas zaopatřit, a pokud je to možné, být v jejich společnosti.

Každé zvíře, stejně jako lidé, reaguje na vzruch a hluk odlišně. Některá zvířata zvládají Silvestra s klidem, jiná se mohou začít chovat až hystericky.

Nejdůležitější zásadou by mělo být nenechávat zvíře v tento den samotné venku, ve výběhu nebo na zahradě, a to už od odpoledních hodin, kdy se začínají ozývat první rány.

„V každém případě je lepší zvíře někam schovat. Ať je to do koupelny, sklepa, garáže. Je to nejjednodušší řešení, které funguje, a doporučuje se, aby byl se zvířetem i jeho chovatel. Dobré je podat zvířeti včas vhodná sedativa,“ doporučil lékař z veterinární kliniky v Třebenicích Marek Káninský.

Vhodné přípravky lze pořídit u veterinárních lékařů, jejich cena se pohybuje v řádu desetikorun.

Nejčastěji používaným léčivem je přípravek Sedalin, ať v tabletách nebo v gelu. Účinek léčiv nastupuje přibližně po hodině a přetrvává šest až dvanáct hodin. Dávkování je individuální a určí ho veterinář.

„Přípravek lze použít nejen u psů, ale také u koček, na které občas jejich majitelé zapomínají, ale také třeba u koní. Doporučováno není použití u epileptiků, kardiaků a psů trpících jaterním nebo ledvinovým onemocněním. Důležité je sedativa podat včas, protože první ozvy ohňostrojů začínají již v odpoledních hodinách.

V případě potřeby lze léčivo později ještě přidat,“ přiblížil vhodnost užití přípravku Káninský.

Obecně se doporučuje psa včas vyvenčit, podat lék, psa nenechávat venku a raději ho zavřít a sledovat účinek sedativ. Pokud je to možné, být s ním stále ve styku. Zvíře může být po sedaci malátné a může si tak způsobit úraz. Účinky léčiva přetrvávají i do druhého dne.

„Existuje možnost zklidnit psychiku zvířat také přípravky na přírodní bázi – homeopatiky. Ty je ovšem potřeba nasadit zpravidla několik dní předem. Navíc přírodní produkty nemusí vždy splnit naše očekávání. Stejně jako použití sedativ pro člověka, například Diazepamu, které není doporučováno právě z důvodu individuálního dávkování a nespolehlivosti účinku,“ dodal Marek Káninský.

Kateřina Bizzarri