Z toho dva nakoupili sadu nejlepších pum za sedm set korun. Podle prodejce však nejsou výjimkou. Lidé letos utrácejí za ohňostroje víc než loni.

„Nejlevnější dělobuchy a rakety za pár korun se už nenosí. Lidé chtějí podívanou, i když za to dají více peněz. Nejvíce kupují kompaktní ohňostroje a kulové pumy,“ říká prodejce pyrotechniky Oldřich Kubelka.

Jak říká, o zákazníky v těchto dnech není nouze. Lidé stále častěji míří do specializovaných obchodů než pro nejlevnější rakety na tržnici. Chtějí spolehlivé petardy s bohatým světelným efektem, ne levné zvlhlé prskavky.

„Chodím sem každý rok, protože vím, že tady seženu dobré zboží,“ potvrdil tvrzení prodejce jeden ze zákazníků obchodu, Josef Krejčí.

Kvalitu kontrolují
Ne všude ale lidé mohou nakoupit kvalitní petardy. Policie a Česká obchodní inspekce v současné době bedlivě kontrolují prodejce pyrotechniky, přesto není vyloučeno, že se lidé mohou dostat k nebezpečným výrobkům.

Srozumitelný návod
Jak poznat, který výrobek je kvalitní? „Na každém výrobku by měl být čitelný a srozumitelný návod, jak s ním bezpečně manipulovat. V případě, že na výrobku nejsou základní informace uvedeny, není jeho kvalita zaručena,“ vysvětlila mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

Ta dále upozornila na to, že nejrizikovější skupinou pro úraz jsou děti a mládež, které se při neodborné manipulaci s pyrotechnickými výrobky vystavují velkému riziku zranění.

„V loňském roce nedošlo na Litoměřicku k žádnému vážnému úrazu způsobenému pyrotechnikou, přesto by lidé neměli její nebezpečnost podceňovat,“ dodala za Preventivně informační skupinu Policie ČR v Litoměřicích Pavla Kofrová.


Anketa:

František Vokál, 37 let, Litoměřice: Ano, pyrotechniku odpalujeme. Petard se nebojím, takže si děláme ohňostroj, aby měly děti radost.

Petra Bauer, 32 let, Chicago: Ne, my máme s pyrotechnikou takové zkušenosti, že je lepší to nedělat. Nikdy bych na to nesáhla.

František Kovalík, 18 let, Jablonec nad Nisou: Ano, odpaluji. Poprvé jsem petardy odpaloval asi v 16 letech, s rodiči. Teď už mohu petardy odpalovat sám.

Petr Cán, 32 let, Litoměřice: Ne, petardy neodpalujeme, ani na ohňostroji jsme nikdy nebyli. Na Silvestra většinou nejsme v Litoměřicích.


Používáte o Silvestra zábavnou pyrotechniku? Hlasujte v anketě vpravo do silvestrovského poledne!