Díky nim může útulek zvířatům dopřát sváteční chod. „Vánoce v útulku jsou velice štědré, protože dostáváme od lidí hodně pamlsků, takže i pejsci dostávají sváteční večeři,“ prozradila majitelka útulku Miluše Maskulanisová.

Děti se složily
Do útulku v úterý přijely také děti z lovosické 1. základní školy v Sadech pionýrů. Přivezly sem výtěžek své školní sbírky.

„Přišli jsme sem před Vánoci potěšit opuštěné pejsky, kteří se sem dostali bohužel vinou nás, lidí. Přivezli jsme hodně granulí a pamlsků a 2100 korun, což je výsledek sbírky naší školy,“ uvedla zástupkyně ředitele Ivana Šantorová. Škola jezdí do útulku od roku 1998 a vždy sem jedou za odměnu žáci z nejštědřejších tříd.

„Do kasičky jsem přispěl, protože jsem sem chtěl jet. Líbí se mi tady, mám rád pejsky,“ řekl Martin Strádal z 1.B. Stejně jako on, přispěl také jeho spolužák Honzík Červenka.

„Mně se tady líbí. Doma máme hodně zvířat, psy máme tři. Chci, aby i tito pejsci měli pěkné Vánoce,“ pochlubil se Miloš Mertl z 2.B, který přinesl do sbírky granule.

Dostanou pamlsky
Právě psí pamlsky budou dárkem pro zvířata v útulku. Sladkosti a jídlo pro lidi nejsou totiž pro zvířata vhodné. „Chtěla bych apelovat na lidi, aby nepřekrmovali pejsky vánočním cukrovím. Cukr není pro psy zdravý, stejně jako sůl a koření,“ přiblížila Miluše Maskulanisová a zdůraznila, že chovatelé nemají dávat psům ani žádné kosti z drůbeže nebo ryb.

Mají čisté packy?
„Lidé, kteří chodí se psy ven ve městech, kde se solí, by měli pejskům důkladně čistit packy, protože sůl je velmi žravá. Co dokáže udělat, sami vidí na autech a botách,“ dodala Maskulanisová. Kdo má psa venku, měl by mu dát do boudy kabát nebo seno. Přesto, že zvířata hadry vytahují, je potřeba jim tam něco na zahřátí dát.

Do nových domovů
Lidé se v období Vánoc více zajímají i o psy samotné. Před svátky se hlásí více zájemců než během roku. „Mám z toho radost, ale i smíšené pocity. Lidé přijdou ve vánočním rozpoložení pro pejska, aby dětem splnili přání, dokázali, že jsou hodní rodiče. Pak se často stává, že po svátcích psy nezvládají, nebo jim začnou být na obtíž. Až polovina psů se k nám po Vánocích vrátí,“ uvedla Maskulanisová.

Psy často vracejí
Zároveň ale upozornila, že v útulku mají s tímto zkušenosti a vědí, že lidé nejsou při výběru psů neomylní. „Pokud to nezvládnou, dovedeme to pochopit. Vždy je lepší, když pejska vrátí, než aby ho někde vyhodili nebo uvázali,“ zdůraznila Maskulanisová.

Po Vánocích se pravidelně útulek naplňuje, protože lidé častěji zvířata vyhazují. „Péče v zimě je velice náročná. Všude se traduje, že psi z útulku jsou srdeční, ale jsou to psi jako každý jiný, potřebují pravidelnou péči a venčení,“ přiblížila Maskulanisová.

PSÍ DOMOV, soukromý útulek v Řepnici
- Soukromý útulek byl založen v roce 1995 za pomoci Města Litoměřice.
- Nachází se 10 km od Litoměřic na pravé straně řeky Labe v chráněné krajinné oblasti České středohoří.
- Správkyně útulku, paní Miluše Maskulanisová, je předsedkyní České společnosti přátel zvířat Litoměřice (ČSPZ).
- Útulek má kapacitu 60 až 70 psů. Pevnou smlouvu s 12 obcemi a městy. Od dalších 41 obcí a měst přijímá psy, pokud není obsazeno.
- Všechny kotce jsou zastřešené, opatřené zástěnou chránící před rozmary počasí, omyvatelné, některé i vytápěné. Každý pes má zateplenou boudu.
- Psi jsou několikrát denně pouštěni do velikých výběhů.K dispozici je i příjmová karanténa a řádná veterinární péče (MVDr. Petr Soldátek).