Hlavně v centru měst totiž hrozí nebezpečí, že se sníh zřítí na procházející chodce, nebo způsobí škody na majetku, zejména pak na zaparkovaných automobilech.

Jednou z firem, která na odstraňování sněhu s obcemi spolupracuje, je i žitenická firma Elpoš, která sníh ze střech sundává za pomoci plošiny s dosahem až třiceti metrů. „Spolupracujeme s městem, protože technické služby nemají plošiny s takovým dosahem.

Někdy je sníh potřeba odklidit i z vyšších budov, kde hrozí, že by padající sníh způsobil velké škody nebo zranění chodců,“ řekl majitel firmy Luboš Štorkán.

Nebezpečný sníh odstraňují i v noci
Padající sníh dokáže způsobit značné škody, proto se na jeho odstraňování pracuje i ve večerních a nočních hodinách. „V pondělí jsme v centru Litoměřic pracovali na sundávání sněhu ze střech až do půl jedné v noci,“ říká Luboš Štorkán.

Ve večerních hodinách se sníh sundával z objektů i o den později, kdy hrozilo nebezpečí pádu bílé masy z jedné budovy na Mírovém náměstí. Za asistence městské policie tu firma sněhové převisy likvidovala rovněž do pozdních nočních hodin.

Sníh sundávají ze střech i hasiči
Na odstraňování bílé peřiny pracují kromě najatých soukromých firem také hasiči. V Litoměřicích takto likvidovali sněhové převisy například na budově učiliště v Dlouhé ulici.

„Sníh odstraňujeme prioritně na veřejných budovách, jako jsou úřady, školy a podobně. Odstraňujeme sníh také z domů, kde to ohrožuje bezpečnost lidí, například na náměstí a v ulicích, kde se hodně chodí,“ uvedl mluvčí HZS Ústeckého kraje Milan Rudolf.

Loni sníh zasáhl malého chlapce
Padající sníh zatím nezpůsobil vážné problémy, podle Luboše Štorkána, který s odstraňováním sněhu ze střech pomáhá, však loni padající sníh, který se zřítil z budovy zubního střediska v ulici České armády v Litoměřicích, zasáhl malého chlapce a poškodil zde stojící vozidlo taxislužby.

Špatné zkušenosti s padajícím sněhem má i žena, kterou padající sníh málem zasáhl. „Šla jsem, a jen tak tak jsem uhnula před lavinou padajícího sněhu,“ řekla Jana Šafnerová z Litoměřic.