Jedním z hlavních problémů, s kterými se turisté potýkali, byl fakt, že do města není jednoduché trefit. „Při prověření stavu jsme zjistili, že trefit podle běžného značení do Roudnice nad Labem z Terezína, Doksan a Štětí není možné. Doprava je do Roudnice nad Labem směrována jinými trasami, než turista chtivý památek a přírody cestuje,“ řekl ředitel KZM Luděk Jirman.

Nové cedule, které byly v těchto dnech instalovány, navádějí turisty do města z vybraných problematických směrů podle metodiky agentury Czechturisim. Cedule nesou normované označení MPZ Roudnice nad Labem – jedná se o označení v naší republice obvyklé pro městskou památkovou zónu. Značka je doplněna piktogramem.

Přímo v Roudnici nad Labem bylo již na podzim doplněno hnědé informační značení, které rozšířilo na jaře a v minulých letech systematicky budovanou síť. Financováno je z výnosů komerčních směrovek.

„Společně s Klubem českých turistů plánujeme vyznačení cykloturistické a turistické trasy KČT z Řípu do Roudnice nad Labem přes Vesce, alej a Kratochvílovu rozhlednu k rozcestníku u mostu. Mělo by se jednat o žlutou značku, která naváže na úsek Vražkov – Hora Říp a nabídne tak časově příznivější cestu z Řípu do města a dokončí úsilí řady místních a úředníků z územního plánování. Věřím, že se podaří obdobně vyznačit a na svém začátku zprůchodnit v budoucnu i Doksanská cesta,“ řekl Jirman.

Činnost v cestovním ruchu by měl v novém roce posílit Destinační fond turistické oblasti České středohoří, který zakládá Ústecký kraj ve spolupráci s dalšími organizacemi. Bude působit jako koordinační i finančně podporující orgán v cestovním ruchu v turistické oblasti Českého středohoří, kam spadá i okres Litoměřice, a tedy i Podřipsko.

„I nadále bude prohlubována naše činnost v rámci Labské paroplavební společnosti, o.p.s. a spolupráce s Centrem cestovního ruchu Litoměřice a dalšími turistickými cíli a informačními centry v okolí,“ uzavřel Jirman.

Tomáš Pokorný


Jen tak dál, Roudničtí!

(poznámka Michala Závady)

V okolí Roudnice se vyrojily značky směrující turisty do města. Výborně! Věřím, že svůj účel splní. Turisté nebudou jistě litovat. Roudnice má totiž co nabídnout. Od klasických turistických lákadel, jako je galerie nebo historické centrum, se mohou Roudničtí pyšnit například funkcionalistickou Kratochvílovou rozhlednou od architekta Otakara Štěpánka se zajímavým okolním parkem (Žižkovy sady), bývalou židovskou čtvrtí s málo známým židovským hřbitovem, labským nábřežím, atd. atd… Roudničtí, přeji hodně štěstí v lovu turistů!