Sněhové nadělení je z většiny ulic města pryč. Roudnické městské služby za spolupráce dvou místních firem zahájily bleskový úklid sněhu.

Sněhové haldy lemující ulice povolily v úterý. Do pátečního mrazu jich musí co nejvíce zmizet. „Protože je na úklid málo času, provádějí ho tři firmy najednou. Aby si vzájemně nepřekážely, využili jsme dlouhodobého rozdělení města na 3 části,“ vysvětlil ředitel RMS Martin Chudoba. Každá firma má svůj rajon rozdělený na jednotlivé ulice podle důležitosti.

„Přednostně se odklízí sníh z dvousměrných ulic a z úzkých míst, kde je problém s parkováním. Náměstí musí teď bohužel počkat,“ přiblížil Chudoba.

Občané služby vítají
„Když napadl sníh a prohrnuli silnici, zůstalo nám auto v hromadě sněhu. Takže ráno: rukavice, lopata,… sauna!,“ popsala své zážitky se sněhem obyvatelka Hradčan Gabriela Štroblová. Odklizení sněhu v ulici si nemůže vynachválit. Z obav, že se před jejím domem neuklidí, nám zpočátku dokonce vyčinila za to, že jsme tady zastavili. Vlastní auto totiž právě kvůli tomuto přeparkovala jinam.

Uklidí co nejvíce
Další ulice ještě na nájezd tater a nakladačů čekají. „Chceme sníh odvážet, dokud to půjde. Vzhledem k předpovědi počasí se ale obávám, že zítra skončíme,“ sdělil ve středu během úklidu Martin Chudoba.

Mimořádný úklid by měl stát kolem 100 tisíc Kč a s ohledem k napjatému rozpočtu RMS jej uhradí město.

Sníh půjde do Labe
S odkladištěm sněhu nemají Roudničtí problém. Přebytečnou vodu odnese Labe.

„Jsme domluveni s ředitelstvím Povodí Labe i s odborem životního prostředí, kde odvoz k Labi povolili,“ vysvětlil Martin Chudoba.

Jak dodal, povolení svozu sněhu do řeky je podle něj ideálním řešením. „Když sníh sebereme teď, dokud je ještě poměrně čistý, je mnohem méně kontaminovaný, než kdybychom ho nechali na místě. Tam by po několikerém prosolení stejně nakonec roztál a voda by šla dešťovou kanalizací zase do Labe,“ vysvětlil.