K desetitisícům nespokojených státních zaměstnanců se přidali i lidé z regionu.

Stávkující odboráři z Litoměřic vyrazili v půl jedenácté autobusem do Ústí nad Labem, kde se zúčastnili demonstrace na tamním Lidickém náměstí.

„Jede dohromady asi třicet lidí ze Základní školy speciální a Základní školy praktické v Litoměřicích, také ze Střední pedagogické školy, jedou i pracovníci ze ZŠ Liběšice a Domova sociální péče ze Skalice,“ uvedl před včerejším odjezdem z autobusového nádraží organizátor akce Zdeněk Dušek, učitel ZŠ praktické v Litoměřicích.

„Z naší školy jedeme čtyři. Zapojili jsme se do stávky proto, že situace je neúnosná. My pedagogové demonstrujeme za nepedagogické pracovníky, protože pokud toto projde nepedagogickým pracovníkům, dotkne se to dále i učitelů. Je to tedy prevence,“ řekl Vlastimil Barák, učitel ZŠ praktické v Litoměřicích.

Společně s ním odjížděli do Ústí nad Labem i zaměstnanci CSP Litoměřice. „Za Centrum sociální pomoci Litoměřice míří do Ústí nad Labem deset pracovníků DSP Skalice. Ostatní pracovníci zajišťují provoz, aby stávka nepoškodila naše uživatele. Další pracovníci stávku podporují svými podpisy,“ uvedla za pracovníky Centra, kteří nejsou spokojeni se sociálními dopady, způsobenými opatřením vlády, Jana Hošková z DSP Skalice.

Další desítky lidí stávkovaly také na nejrůznějších úřadech. Zcela uzavřen zůstal napříkad Katastrální úřad v Litoměřicích, na minimum byl omezen i provoz litoměřického finančního úřadu. K protestům se připojili také někteří zaměstnanci Okresního soudu v Litoměřicích.

Finanční úřad v Litoměřicích měl pro klienty otevřenou pouze podatelnu pro přijímání tiskopisů. „Ostatní přepážky a pracoviště jsou dnes pro veřejnost uzavřené,“ řekla včera jedna z pracovnic, která v budově v době stávky zůstala. Podle jejích slov se protestní akce zúčastnilo zhruba 95 procent pracovníků úřadu.

Katastrální úřad ve středu neotevřel
Podle informací Deníku zůstalo kompletně uzavřeno litoměřické pracoviště Katastrálního úřadu Ústí nad Labem, jehož vchod zdobily cedulky s nápisy Stávka!

Již začátkem týdne informovala Eva Vovesová, pracovnice Odborového svazu státních orgánů a organizací v Ústí nad Labem o tom, že stávkovat budou i lidé z litoměřického okresního soudu. „Půjde zhruba o padesát zaměstnanců,“ prozradila.

Stávkující během středeční akce přečetli výzvu vládě, poslancům a senátorům Parlamentu ČR.

„Nechápeme, proč se současná vláda vydala pouze cestou škrtů za každou cenu a rozhodla se, že neustoupí ani o píď. Jednání s ní bylo jako jednání s hluchým, který nenaslouchal argumentům, vláda nebyla ochotna přistoupit na přijatelný kompromis. Vždy jsme deklarovali, že příjmy státního rozpočtu vedle rozumných úspor, které podporujeme, musí zajistit především zdanění šedé ekonomiky, podpora ekonomického růstu a zavedení progresivní daně u vysokých příjmů,“ znělo v prohlášení.

Co ve středu zaznělo:
Vážení odpovědní politici, vládo rozpočtové odpovědnosti, veřejně se ohrazujeme proti nepromyšleným změnám, odmítáme, aby platy policistů, hasičů, civilních zaměstnanců, úředníků, pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, školství a kultuře sloužily jako rozpočtové záplaty. Odmítáme platit dluhy za špatné vládnutí!


Anketa:

Miroslav Karnet, 66 let, Litoměřice: Ano, se stávkou souhlasím, protože se mi zdá, že se v republice dějí takové věci, které se mi nelíbí.

Petra Masopustová, 16 let, Litoměřice: Mne se to moc netýká, takže moc nevím. Každopádně pokud mají ti lidé vážné důvody, mají právo na protest.

Anna Petrů, 84 let, Úštěk: Ne, to určitě ne! To nemá cenu, k ničemu to neslouží, akorát zdržují lidi. Myslím si, že stejně ničeho nedosáhnou.

Milan Horák, 20 let, Litoměřice: Se stávkou každopádně nesouhlasím. Myslím si, že ti lidé mají dost peněz, jiným to také stačí.


I vy můžete vyjádřit svůj názor, a to v anketě vpravo (hlasovat můžete do čtvrtka 9. 12. do 15 hodin)


Jak to viděli před stávkou na Litoměřicku čtěte ZDE!