Hlavně rekreační lyžaři totiž volí před nákladným nákupem vlastních lyží a bot půjčovny, které dnes už velice kvalitní lyže a další výbavu nabízejí za několik stokorun týdně.

„Kompletní lyžařské vybavení pro jednu osobu se dá na týden pořídit už od 690 korun. Je pravda, že pokud někdo vyrazí na hory dvakrát za sezonu, vlastní lyže se mu kupovat nevyplatí,“ říká Martin Pěnka ze Skicentra Litoměřice.

Lidé mohou vybírat ze 300 párů lyží
Tak, jako každý sport, i sjezdové lyžování zaznamenalo během uplynulých let rozmach. Na sjezdovky vyráží stále více lidí, což se musí odrazit i ve zvýšeném zájmu o půjčování lyží. „To je pravda, v začátcích naší činnosti, což je už dvacet let, jsme začínali s patnácti páry lyží, dnes jich máme v nabídce na tři stovky, k tomu zhruba sto snowboardů, běžky a ochranné přilby,“ popisuje zvýšenou popularitu lyžování Martin Pěnka.

NABÍDKA A CENY ZA PŮJČOVNÉ:
- lyže (již od 70 cm)
– hole
– boty
– snowboardy
– snowboardové boty
– přilby
– běžky
– hole
– brýle
Lyže, boty, hole, obal + seřízení s potvrzením od 690 - 990 Kč na celý týden!

Vybavení je lepší dopředu zamluvit
I když je v nabídce litoměřického Skicentra na tři sta párů lyží, v některých oblíbených termínech je lepší lyže zarezervovat v dostatečném předstihu. Týká se to zejména období mezi vánočními svátky a Novým rokem a také před jarními prázdninami. Lidé také operativně reagují v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách.

„Někdy se může stát, že pokud přijde zákazník v pátek odpoledne s tím, že jede v sobotu ráno na hory a potřebuje půjčit lyže, nemusí být zrovna žádné k dispozici,“ vysvětluje Pěnka.

Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům na bezpečnost lyžařů jsou v nabídce půjčovny ochranné přilby a chrániče. Skicentrum tu nabízí i helmy nové, čehož využil i jeden ze zákazníků půjčovny Petr Pospíchal z Litoměřic.

PROČ POUŽÍVAT NA LYŽÍCH PŘILBU:
– lyžuje se rychleji
– pohyb lyžaře je méně předvídatelný
– carvingová lyže umí lyžaře katapultovat mimo trať
– vzrostla hustota provozu na sjezdovkách
– umělý sníh je tvrdý jako kámen
– mimo sjezdovky číhají kameny a skály
– přilba dokáže eliminovat následky pádu a případného úrazu

„V ochranné přilbě jsem začal lyžovat asi před třemi lety, bylo to čistě z mé iniciativy, chtěl jsem mít na sjezdovce větší pocit bezpečnosti,“ řekl včera v litoměřickém Skicentru.

Přilby mohou lyžaři zachránit život
Podle odborníků dokáží přilby předejít až 85% všech těžkých poranění hlavy a mozku! Celkový počet zranění se v posledních letech moc nezměnil, od roku 2003 však narostl počet poranění hlavy více než dvojnásobně. Lyžaři dnes totiž dosahují větších rychlostí, hustota provozu na sjezdovkách vzrostla a horší jsou i následky pádů na technickém sněhu.


ANKETA: Je podle Vás nutné mít při lyžování ochrannou přilbu?

Marie Jeníčková, 12 let, Úštěk: Myslím si, že ano. Na lyžích jsem v životě nestála, ale až pojedu na lyžařský výcvik, určitě budu chtít přilbu.

Jiří Hotový, 13 let, Úštěk: Já lyžuji s přilbou, protože se bojím, že bych si mohl způsobit úraz hlavy. Bez přilby chodím jen na běžky.

Zdeňka Kudličková, 49 let, Litoměřice: Ano. Dnes už je nutné dělat skoro všechny sporty s přilbou a lyžování patří mezi poměrně nebezpečné sporty.

Jarmila Rybenská, 61 let, Křešice: No určitě, je to nutné. Mladí dnes dost hazardují, ale přilba je dobrá věc. Rozhodně stojí za tu investici.

Michal Pichňa, 45 let, Litoměřice: Ano, na sjezdovkách rozhodně. Přilba mě štve, ale vždy ji nosím. Lidé dělají chyby a člověk neví, co se může stát.

Vyjádřete i vy svůj názor v anketě vpravo! Hlasovat můžete do úterý 7.12. do 15 hodin!


Čeští lyžaři v používání přilby zaostávají

(poznámka Miroslava Davida)

Vypočítávat důvody, proč by měl každý lyžovat s přilbou na hlavě, by bylo nošením dříví do lesa. Jde o argumenty notoricky známé, přesvědčivé, statistikami lyžařských úrazů a úmrtí podložené. V porovnání s in – line bruslaři, kteří v přilbách jezdí častěji, dosahují sjezdaři daleko větších rychlostí. Přesto zhruba 80 % všech dospělých lyžařů na českých sjezdovkách přilbu stále nenosí. Z jakých důvodů se lidé přilbám brání?

Některé argumenty jsou například tyto: Já lyžovat umím, přilbu nepotřebuju! Jak budu vypadat před ostatními? V přilbě nebudu dobře vidět ani slyšet! Drahý špás, na který nemám! Každý vyznavač lyžování v přilbě vám potvrdí z vlastní zkušenosti, že jde o zcela zbytečné obavy, navíc přilby jsou dnes natolik vyvedené, že začíná být „in“ jezdit v nich.

Oblíbenost roste postupně zvláště u mladších lidí, kteří mají svou samolepkami polepenou přilbu jako součást vlastní image. Navíc některé v sobě mají i sluchátka pro MP3 přehrávač. Musíte ale slyšet okolí.