O jediný hlas tak zvítězila i koaliční kandidátka na starostku Libochovic Jana Holá ze Strany zelených. Ze stejné strany je přitom i Jaroslav Beneš, který město až do pondělí vedl dlouhých 12 let. Proč tedy nemohl v křesle starosty pokračovat?

Neprůchodný Beneš
Pro některé zastupitele byla jeho osoba pro dosažení dohody o vedení radnice neprůchodná. A to se netýká jen opozičních stran, ale i některých lidí v rámci koalice, kterou v Libochovicích tvoří zmíněná Strana zelených, SNK – Evropští demokraté a TOP 09.

„Povolební jednání nebyla snadná, byli jsme osloveni i panem Benešem, který opozici v rámci dohody nabízel dvě křesla v radě města, pokud bude dále starostou. My jsme ale s panem Benešem spolupracovat nechtěli, takže jsme tento návrh odmítli,“ říká navrhovaná protikandidátka Jany Holé na post starostky Libochovic Alena Křtěnová z ČSSD. Spolupráci s bývalým starostou odmítla i jeho koaliční a stranická kolegyně a také zástupkyně TOP 09.

Město tak od pondělka vede poprvé v historii Libochovic žena, Jana Holá, která až dosud působila ve vedení města jako radní a zastupitelka. Vzhledem k dřívějšímu působení v komunální politice se bude snažit o nalezení shody mezi znesvářenými stranami.

„Jsem zklamaná z toho, jak povolební jednání probíhala. Snažili jsme se o stmelení vedení města, ale nepodařilo se to. Opozičním zastupitelům jsme nabídli pozice v radě i kontrolním a finančním výboru tak, abychom respektovali výsledky voleb, oni na to bohužel nepřistoupili a naše návrhy odmítli,“ uvedla nastupující starostka Libochovic Jana Holá.

Post místostarosty města zaujme Josef Krob, ředitel zdejší základní školy. Radními se stali také Blanka Stará z TOP 09 a Milena Ryšavá s Miloslavem Šindelářem ze Strany zelených. Šindelář nahradil v zastupitelstvu stranickou kolegyni Zuzanu Urbanovou, která se údajně kvůli psychickému nátlaku na svou osobu vzdala mandátu.

Alespoň na jedné věci se obě znesvářené strany shodnou. Shodně mluví o prioritách zastupitelstva pro začátek jejich volebního období. Nejvíc Libochovice tíží absence kanalizace v Dubanech a Poplzích. To je ale z jednotného tónu koalice a opozice vše. Jinak se v Libochovicích v současnosti místní zastupitelé neshodnou prakticky v ničem.

Do výborů nechtěli
Důkazem je například situace z pondělního jednání ustavujícího zastupitelstva. Návrhy koalice na třetí členy finančního a kontrolního výboru smetli opoziční zastupitelé ze stolu. „Nikdo nás o tom předem neinformoval,“ znělo jednotně z jejich úst v sále kulturního střediska U Tří lip v Libochovicích.

Starostka Libochovic Jana Holá:
– věk 46 let
– bez politické příslušnosti, do voleb v Libochovicích kandidovala za Stranu zelených
– absolventka VŠE v Praze
– pracuje jako ekonomka
– v komunální politice v Libochovicích pracuje s jednou přestávkou od roku 1998
– mezi lety 1998 až 2002 byla zastupitelkou
– mezi lety 2006 až 2010 byla radní a zastupitelkou
– po svém nedávném zvolení do čela města se stala první ženou v křesle starosty v historii Libochovic