VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrárna u Třeboutic zvládne zásobovat Litoměřice a okolí

Třeboutice/Č. Kopisty /FOTOGALERIE/ – Až se zhruba za dva roky spustí do provozu vodní elektrárna na labském jezu České Kopisty, získají Litoměřice alternativní zdroj elektrické energie, který zvýší energetickou bezpečnost města v případě nenadálého výpadku proudu.

16.11.2010
SDÍLEJ:

Malá vodní elektrárna se buduje v těchto dnech na pravém břehu Labe mezi Litoměřicemi a Třebouticemi.Foto: Deník/Karel Pech

Stavba za zhruba jednu miliardu korun má být hotova do konce roku 2012.

V těchto dnech probíhají na stavbě elektrárny přípravné a zemní práce; hloubení stavební jámy, která bude někde až 18 metrů hluboká a stane se základem pro technologii elektrárny. Ta bude koncepčně stejně řešena jako podobná na jezu u Píšťan.

„S tím rozdílem, že v píšťanské elektrárně jsou čtyři turbíny a zde budou dvě,“ informoval o stavbě díla zástupce investora a projektový manažer Miroslav Stuchlý.

Celkový dosažitelný výkon elektrárny bude přibližně 5200 kW při hltnosti turbín 340 m³/s. Nová elektrárna vyrobí ročně 32 000 MWh elektrické energie, což by podle Stuchlého mělo stačit na energetické pokrytí Litoměřic a nejbližšího okolí.

Využijí sílu vody
Na elektrárně budou instalovány dvě přímoproudé Kaplanovy turbíny. Otáčky turbín bude přenášet převodovka na dva synchronní generátory. Vyrobená elektrická energie bude dodávána do rozvodné sítě a v případě výpadku této sítě bude elektrárna schopna provozu do tzv. vydělené sítě (ostrovní provoz).

Vodní elektrárna Litoměřice je navržena tak, aby maximálně využila hydroenergetický potenciál jezu.

Současný ráz počasí stavbařům nahrává, podzemní stěny a vrtané piloty, na kterých se tu pracuje, budou podle Miroslava Stuchlého kotveny v několika úrovních, přičemž nyní se celé dílo nachází na první z nich. Poté dojde k zahájení stavby železobetonových konstrukcí elektrárny.
Realizace stavby, jejímž investorem jsou Dolnolabské elektrárny, plně zapadá do koncepce města.

„Jde o další alternativní zdroj elektrické energie, jenž v případě nečekaného výpadku dodávky zvyšuje naši energetickou bezpečnost,“ poukázal před časem na význam díla starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Možná napojí ulice
Podle slov zástupce investora Miroslava Stuchlého v minulosti proběhla jednání mezi investorem a odborem životního prostředí MěÚ Litoměřice o využití zde vyrobené elektrické energie.

„Řešilo se například možné napojení sítě veřejného osvětlení města,“ řekl Stuchlý. Projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci OP Průmysl a inovace.

Autor: Miroslav David

16.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení