Také krajské město Liberec jich má hned několik. Mezi prvními, kteří vsadili na ozdravné účinky soli z Mrtvého moře, bylo zdejší Energy centrum.

„Mikroklima solné jeskyně je mimořádně intenzivní a svým složením se podobá ovzduší přímořských oblastí. Sůl použitá ke stavbě jeskyně obsahuje kromě chloridu sodného i další důležité prvky, jako jód, brom, draslík, hořčík, vápník, železo a selen. Odborníky bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují intenzivněji než ve volné přírodě. Proto během pětačtyřicetiminutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře,“ vysvětlila Veronika Šmakalová z Energy Centra.

Právě proto se solná jeskyně stala teď na podzim oblíbeným cílem mateřinek z blízkého i vzdáleného okolí.

Během naší návštěvy jsme tu zastihli předškoláky z vratislavické MŠ Sídliště. „Chodíme sem pravidelně a na zdraví dětí se to stoprocentně odráží, vloni jsme do zimy neměli nemocnost,“ potvrzuje učitelka Alena Kolová.

„My si tu hrajeme. Stavíme kouzelnické hrady“, nadšeně líčí malá Simonka. K ní se přidávají hned tři další „mluvčí“ – Karolínka, Anička a Serafíma. „Taky tu zpíváme a je to tu pěkné, protože si hrajeme s kamínky soli,“ nadšeně vyprávějí.

Při vstupu do jeskyně mám skutečně pocit pobytu na dětském pískovišti. Nechybějí hrady, lopatky a kyblíčky.

„Děti si tu hrají, zpíváme, aby se jim vzduch dostal lépe do plic a pak chvíli relaxujeme. Teď na podzim, v sychravých dnech je to mnohem lepší varianta než procházky venku. A to ani nemluvím o inverzi. Pro děti je to jednoznačně příznivější,“ dodává další z učitelek Eva Kunášková.

„Pobyt v solné jeskyni příznivě působí na sliznice a brání opakovaným zánětům,“ potvrzuje účinky tohoto novodobého vynálezu liberecký pediatr Jan Hak.

I když pozor, nejde o žádný nový objev, podle odborníků totiž vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.
Alergici, zpozorněte!

Pobyt v solných jeskyních ale není důležitý jen jako prevence pro respirační choroby, onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětu krku či nosohltanu, chronické rýmy, chřipky a angíny.

„V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky také při výskytu kožních onemocnění – alergie, psoriázy či atopického ekzému,“ potvrzuje dermatoveneroložka Hana Zelenková.

Mikročástice soli z Izraele či Jordánska však nepůsobí příznivě pouze na pokožku, ale mají pozitivní vliv i na řadu dalších funkcí a poruch.

„Jejich vdechování zlepšuje funkci sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má výrazné vazodilatační účinky (rozšiřuje cévy), působí na zmírňování bolesti a zlepšuje prokrvení orgánů,“ dodává lékařka.

Stejně blahodárný efekt byl zjištěn také při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemoci krevního tlaku či ischemii.

Jak se staví solná jeskyně?

Jak už bylo řečeno, největší účinek na lidský organizmus mají jeskyně budované ze solných částic z Mrtvého moře. Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem – lisováním a ohřevem. Tím si zachová původní složení. Kromě samotného chloridu sodného tvoří dalších 55 % další minerály.

„Prostor je, jak vidíte, vyhříván pouze podlahovým vytápěním, podlaha je pokryta silnou vrstvou soli. Prostředí je izolováno proti vlhku, což zaručuje antibakteriální a hypoalergické prostředí,“ vysvětluje Veronika Šmakalová. „Účinné mikročástice se ale uvolňují především z krystalů, které jsou na stěnách jeskyně v jakýchsi plástvích,“ ukazuje mi.

Desetkrát pětačtyřicet minut

Dobrá jeskyně se pozná podle nižší teploty (max. 21 – 23 stupňů Celsia) a vlhkého, jakoby mořského vzduchu. „Nesmíte se nadechnout a cítit sucho,“ varuje Šmakalová.

Účinnou prevenci či léčebné prostředky podle ní zaručuje zhruba desetidenní kůra po 45 minutách.
„Pokud se druhý den spustí třeba rýma, je to v pořádku, protože se uvolní sliznice a spustí se očistný program,“ říká.

Do solné jeskyně míří často také starší lidé, třeba i kardiaci. „Senioři sem chodí velmi často a velmi si to pochvalují. Pomáhá jim to například s problémy vysokého krevního tlaku,“ dělí se o zkušenost provozovatelka solné jeskyně v České Lípě Marie Gončarovová.

„Jezdila sem nedávno paní autobusem, protože si chtěla vyzkoušet, jestli se jí zlepší problémy s astmatem. Po deseti návštěvách přestala jezdit. Začala totiž chodit pěšky a přes celou Českou Lípu,“ říká provozovatelka. Do té doby si prý musela stříkat speciální sprej i šestkrát denně, dnes maximálně jednou.

„Z toho mám obrovskou radost. Navíc, podívejte se na moje ruce, trpěla jsem sama těžkým atopickým ekzémem a ruce jsem měla úplně rozpraskané. Tím, kolik času tu trávím, se mi ruce úplně spravily,“ pochvaluje si Gončarovová.

Zmírňuje projevy lupénky

Není sama. Zdravotní problémy pomáhá solná jeskyně řešit i s tak těžkým onemocněním, jako je lupénka, kde rovněž dochází ke zmírnění nepříjemných projevů nemoci.

Jedna návštěva vyjde v Liberci zhruba na 150 korun, děti do šesti let to tu v doprovodu mají zdarma. Českolipští pořídí návštěvu za 120, děti do deseti let stojí návštěva pouhou dvacetikorunu.

Na jaké nemoci a potíže solná jeskyně pomáhá

Choroby dýchacích cest, astma , chronické bronchitidy, záněty nosních dutin, respirační alergie

Choroby zažívací soustavy, především vředová choroba žaludku

Choroby krevního oběhu, včetně stavů po infarktu myokardu

Dermatologické onemocnění, kožní alergie

Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza

Revmatické onemocnění , záněty

Poruchy psychiky, neurózy, stavy vyčerpání po akutním i chronickém stresu, syndrom zimní deprese

Poruchy imunity

Dysfunkce vegetativního systému

Doplnění jódu např. v těhotenství či při kojení