Stejnou otázku jako v titulku si patrně na začátku září položila většina rodičů dětí, které zahájily povinnou školní docházku nebo se po prázdninách znovu vrátily do školy. Je strach rodičů z cestování veřejnou dopravou oprávněný?

Statistiky jim dávají za pravdu. Z celkového počtu všech úrazů dětí tvoří dopravní úrazy více jak 40 % a úmrtí na cestách se týká 31 % dětí.

„Je vhodné, aby si rodiče s dítětem prošli celou trasu na zastávku veřejné dopravy, ukázali mu bezpečná místa pro přecházení, a vysvětlili dítěti zásady bezpečného přecházení,“ doporučuje vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje Jakub Jeřábek.

Pravidla bezpečného chování na dopravních komunikacích lze shrnout do několika bodů:
1
. Najít bezpečné místo k přecházení, což je místo, kde má dostatečný rozhled a kde je vyznačený přechod pro chodce.

2. Vždy se zastavit, rozhlédnout na obě strany, rychle, ovšem nikoli zbrkle přejít.

3. Nikdy nepřecházet mezi zaparkovanými vozidly nebo zpoza rozměrných předmětů (kontejner, reklamní poutač, atd.).

4. Na cestu do a ze školy by mělo být dítě oblečeno v pestrém oblečení, případně vybaveno retroreflexními či fluorescenčními prvky na oblečení nebo školních brašnách.

Většina dětí pro cestu do školy využívá veřejné dopravní prostředky. Určitá rizika na ně číhají i zde. Ústecký kraj, který pro občany objednává regionální vlaky a regionální autobusové linky, připravil nejen pro prvňáčky doporučení, jak nejbezpečněji cestovat vlakem a autobusem:

Významnou roli z pohledu bezpečnosti v dopravě hraje také stav silnic a profesionální péče o dopravní prostředky.

„Na silnice by měla vyjíždět jen vozidla v odpovídajícím technickém stavu, proto doporučujeme přenechat péči o veřejné dopravní prostředky profesionálům. Péče by měla zahrnovat vše – od výměny provozních kapalin a filtrů, přes brzdy, tlumiče, výfuky až např. po servis klimatizace. Jako největší síť auto a pneuservisů v České republice a největší specialista na výběr pneumatik dokážeme vybrat zákazníkům tu správnou pneumatiku nejen podle typu vozového parku, ale hlavně typu dopravy, kterou zajišťuje,“ uvádí Dušan Novák, ředitel Conti Trade Services, s. r. o. v Ústí nad Labem.

Jednou z kategorií 3. ročníku ankety Dopravce roku 2010, vyhlášené Ústeckým krajem (viz anketní lístek k vystřižení vpravo nahoře), je i Spolehlivost. V této oblasti lze hodnotit i bezpečnost. Myslíte si, že váš dopravce dostatečně dbá o bezpečí cestujících?

Ohodnoťte jeho služby. Hlasovat můžete do 31. října 2010. Podrobnější informace o anketě naleznete na www.dopravceroku.cz.

Doporučení, jak nejbezpečněji cestovat
Většina dětí pro cestu do školy využívá veřejné dopravní prostředky. Určitá rizika na ně číhají i zde. Ústecký kraj, který pro občany objednává regionální vlaky a regionální autobusové linky, připravil nejen pro prvňáčky doporučení, jak nejbezpečněji cestovat vlakem a autobusem:

CESTA VLAKEM
• nikdy nepřecházejte koleje mimo vyhrazené trasy
• nepohybujte se v kolejišti mimo vyhrazené prostory
• nevstupujte do odstavených vagonů
• dodržujte bezpečnou vzdálenost od hrany nástupiště
• na nástupišti dodržujte dostatečný odstup od přijíždějícího vlaku
• nikdy neotevírejte dveře u jedoucího vlaku
• při jízdě se nevyklánějte z oken

CESTA AUTOBUSEM
• na zastávce vyčkejte příjezdu autobusu
• nepřebíhejte vozovku před přijíždějícím vozidlem
• po nastoupení si sundejte ze zad batoh, sedněte na volné místo a batoh uložte k nohám nebo do vyhrazeného prostoru pro zavazadla, neodkládejte svůj batoh na další volnou sedačku
• pokud jsou již místa k sezení obsazena, postupujte do zadní části autobusu, aby se uvolnil prostor pro nastupování
• zbytečně neblokovat vyhrazená místa pro kočárky nebo invalidní vozíky
• nepřecházejte vozovku před nebo za autobusem stojícím v zastávce, vždy počkejte na jeho odjezd
O vítězi ankety rozhodnou známky 1–5

O vítězi ankety Dopravce roku 2010 nerozhoduje počet odevzdaných hlasů, ale známky, které dopravci od cestujících dostávají.

Ti mohou známkovat jako ve škole – od 1 do 5 – kvalitu poskytovaných služeb v kategoriích: spolehlivost, pohodlí a čistota dopravních prostředků, jednání dopravní obsluhy a také celkové hodnocení.

O vítězi speciální kategorie „Cena poroty“ rozhodnou odborníci na dopravu a zástupci kraje.

Anketní lístek o Doprace roku

ZPRACOVALA Monika Bartlová