Je to neuvěřitelné! Ještě před čtyřmi týdny v anketě Strom roku 2010 se mezi dvanáctkou finalistů krčila borovice rostoucí před základní školou v Duchcově na zadních příčkách, a nyní je všechno jinak.

Zatímco do 7. září získala v prestižní celorepublikové soutěži jako jediný zástupce Ústeckého kraje jen 14 hlasů, k 1. říjnu je to již 1185 hlasů, což je druhý nejvyšší počet ze všech finalistů. Můžeme se domnívat, že zájem o anketu a hlasování ve prospěch duchcovské borovice oživil článek v Deníku, otištěný 10. září. Borovice tak má šanci stát se prvním Stromem roku rostoucím v Ústeckém kraji v devítileté historii soutěže.

Začalo tajné hlasování

Anketa pořádaná Nadací Partnerství přešla od 1. října v tajné hlasování. „Tradičně se jedná o rozhodující moment celé ankety, kdy již není možnost sledovat přibývání hlasů u jednotlivých stromů,“ říká koordinátorka ankety Hana Rambousková. O nejsympatičtějším stromu republiky může až do 10. října rozhodovat veřejnost.

V čele ankety je momentálně Měchnovský dub ze Středočeského kraje s 1361 hlasů. Borovici v Duchcově na třetím místě následuje Velký javor z Vysočiny se 304 hlasy. Volba Stromu roku 2010 však ještě rozhodně není u konce.

„Převážná většina vyplněných archů k nám dorazí až v posledním týdnu hlasování. Celkový počet hlasů se pak každoročně navýší až k padesáti tisícům. Můžeme tedy očekávat, že výsledné pořadí stromů se ještě hodně promění,“ uvádí Hana Rambousková.

Dárcovská SMS zpráva nebo arch

„Svého favorita může podpořit každý, stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1-12 (duchcovská borovice má 4) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadace Partnerství obdrží 27 Kč. Získané peníze poputují do veřejné sbírky určené na výsadbu stromů po celé republice,“ dodává Rambousková. Druhou možností je hlasovat pomocí zpoplatněných archů, které jsou k dispozici na stránkách www.stromzivota. cz/anketa. V loňském roce se do volby Stromu roku zapojilo téměř 47 tisíc lidí. Díky sbírce se na jaře podařilo vysadit přes 700 stromů, přibližně stejný počet přibude ještě na podzim.

Prestižní titul a bezplatné ošetření

Vítěz získá kromě prestižního titulu Strom roku 2010 bezplatné ošetření od společnosti Prostrom Bohemia. Výsledky ankety vyhlásí Nadace Partnerství 20. října u příležitosti oslav Dne stromů.

Slavnostní večer je součástí několikadenního festivalu nazvaného Pod jednou korunou aneb Brněnský týden pro stromy, který se uskuteční pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje v Brně ve dnech 20. až 24. října.

„Účastníci se mohou těšit na divadelní představení, krátké etudy a tvůrčí dílny pro děti s tematikou stromů,“ dodává Hana Rambousková.

Anketa Strom roku, kterou vyhlašují každoročně od roku 2002 Nadace Partnerství a Ministerstvo životního prostředí ČR, zatím nemá vítěze z Ústeckého kraje.

Nejvýše dosáhla lípa srdčitá z Nepomyšle na Lounsku, která skončila v prvním ročníku soutěže druhá. Od té doby stromy, které se v následujících ročnících dostaly do finále, sbíraly umístění od 5. až po 12. místo.

V letech 2007 až 2008 se do finále dokonce nedostal ani jeden strom z Ústeckého kraje. Desátá byla loni Žeberská lípa, která dostala jméno podle hradu Starý Žeberk, jež v minulosti stál na nedalekém kopci u Vysoké Pece na Chomutovsku.

Pro stromy, které přežívají v náročných podmínkách nebo přes značné stáří přežily do dnešních dnů, vzniklo v roce 2003 zvláštní ocenění. Kromě finalistů ankety vybrala porota tedy i osm stromů, které získaly titul „Strom hrdina“.

V minulosti ho získaly i čtyři stromy z Ústeckého kraje, ale nikdy se nestalo, že by ho obdržely z tohoto regionu v jednom roce dva stromy. Až letos: mezi osmičkou oceněných jsou totiž dub ze Stroupče na Lounsku a hruška ze Spořic na Chomutovsku.

#nahled|https://g.denik.cz/54/23/borovice4_strom_roku__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/23/borovice4_strom_roku_.jpg|BOROVICE u duchcovské školy a navrhovatelky, které nominaci stromu do soutěže poslaly – Milena Hampejsová a Silvie Janovská. #