Natáčíte se rádi na video? A zkoušeli jste někdy bubnovat, na cokoli? Spojili jste už obě činnosti?

Jestli ne, teď je ideální příležitost tím pomoci dobré věci!

Kdo se do poloviny října zapojí do akce Člověka v tísni a skautů „Vybubnuj si pětistovku“, může přispět ke stavbě školy v Etiopii.

Už to ukázali Lábus, Hanák, Liška

Jako první svůj kreativní přístup k bubnování předvedli herci Jiří Lábus, Pavel Liška nebo Tomáš Hanák.

Jejich video nyní koluje po Facebooku a dalších sociálních sítích. Nejzdařilejší nahrávky ocení vysoká škola VŠEM pěti sty korunami, které podpoří sbírku „Postavme školu v Africe“.

Co nejbláznivějším způsobem…

„Jde o to natočit se, jak na něco co nejbláznivějším způsobem bubnujete, dát si video na Facebook a poslat nám odkaz do soutěže na www.skolavafrice.cz,“ říká autor myšlenky a koordinátor sbírky Martin Tyburec.

V úvodním bubenickém klipu, který si zájemci mohou prohlédnout i na webu www.skolavafrice.cz, dále vystupují například zpěvák Tomáš Klus, motocyklový závodník Lukáš Pešek nebo tympanista symfonického orchestru hlavního města Prahy Svatopluk Čech.

Vybubnuj si pětistovku

Soutěž Vybubnuj si pětistovku je součástí 7. ročníku sbírky „Postavme školu v Africe“, kterou pořádá Člověk v tísni společně s českými skauty.

Kampaň letos vyvrcholí v týdnu od 4. do 10. října, kdy skauti svými akcemi budou na sbírku upozorňovat v desítkách českých měst. Přímo v Praze na náměstí Míru se organizátoři v pondělí 4. října od 15:30 pokusí vytvořit světový rekord v bubnování na lidská těla.

Hlasování o nejlepší videa se uskuteční na stránkách sociální sítě Facebook www.facebook.com/skolavafrice. Pomocí tlačítka „Like“/„To se mi líbí“ tady každý může hlasovat pro video, které ho nejvíce zaujme. Uzávěrka soutěže bude 21. října.

„Předvádějí, jak si představují originální bubnování. Takže Liška například bubnuje na vodu tekoucí z kohoutku a Tomáš Klus si zabubnoval na dámské pozadí,“ popisuje Tyburec.

V Liberci se bubnovalo už loni

V Liberci, kde je do skautské organizace zapojeno 750 mladých lidí, do 7. ročníku sbírky na výstavbu školy v Africe půjde například skautský oddíl Mustang.

„Informaci o projektu jsme získali od pražského ústředí Junáka teprve nedávno a v tuto chvíli ji šíříme mezi své členy. Úplná novinka to ale pro nás není, protože například už loni probíhalo bubnování pro africkou školu před libereckou radnicí. Problém je v tuto chvíli sehnat v našich řadách „aktivní bubeníky“, ale už jsme kromě svých členů oslovili celou řadu středních škol, které by se společně mohly do projektu zapojit,“ řekl vedoucí 27. oddílu skautů v Liberci Ondřej Petrovský.

Projekty, které mají smysl

„S Člověkem v tísni spolupracujeme už delší dobu, jejich projekty jsou prověřené a mají smysl,“ dodal.

Zmíněná humanitární akce ale rozhodně není jedinou, do jejichž aktivit se liberečtí skauti zapojují.

„Souvisí to už se samou podstatou skautského hnutí a jeho výchovným posláním. Odmala učíme děti pomáhat druhým. Tím, že se zapojí do jednotlivých sbírek, ať už pro zmíněnou africkou školu, ale i třeba v rámci „Květinových dní“ Ligy proti rakovině, je učíme myslet na potřeby druhých,“ zdůraznil Petrovský.

Apel na jablonecké odchovance v Praze

Jablonecké organizace bijí na poplach zejména mezi svými odchovanci a skauty z řad vysokoškoláků. „Tím, že se celá akce odehraje v Praze, náklady na cestu by pomalu převýšily očekávaný efekt.

Za jednoho bubeníka na pražském Mírovém náměstí totiž sponzor vyplatí 200 korun,“ vysvětlil Ondřej Polák, předseda okresní organizace Junáka v Jablonci nad Nisou.

„Do projektu, který běží už několik let, se zapojujeme například prodejem triček s nápisem Škola pro Afriku. Ta letošní akce nás bohužel z uvedených důvodů trochu míjí, ale víme, že se do ní hodlá zapojit asi dvacet, možná třicet našich bývalých členů, současných pražských vysokoškoláků,“ vysvětlil Polák.

Postaveno již 11 škol v Etiopii

Z výtěžku sbírky staví Člověk v tísni a skauti základní školy v Etiopii. Dosud v zemi vybudoval z takto získaných peněz 11 škol pro takřka 2700 dětí.

Smyslem projektu je pomoci vychovat v Etiopii vzdělanou a gramotnou vrstvu, která zemi postaví na vlastní nohy.

V Etiopii totiž neumí číst a psát přibližně 60 procent lidí. Průměr v ostatních zemích Subsaharské Afriky je přitom 38 procent.

ZPRACOVALI Jana Švecová a Ivo Chrástecký