Cestování vlakem nebo autobusem je součástí reality našeho všedního života. Možná ani netušíte, že právě vaše linka překonává den co den dopravní rekordy.

Nejdelší spoje má Děčín

Na Děčínsku se ve veřejné dopravě pořádně projedete. Má totiž nejdelší železniční i autobusovou linku v kraji. Nejrozvleklejší linkou v regionální dopravě v kraji je trať Děčín – Chomutov (U1), kde celkový úsek představuje 94 km.

Děčínský okres se kromě nejdelšího železničního spoje na svém území může chlubit také nejdelší autobusovou linkou číslo 401, která každý den vyjíždí z Děčína přes Českou Kamenici, Rumburk, Mikulášovice až do Dolní Poustevny a zpět. Řidiči musí překonat trasu o vzdálenosti 71 kilometrů. Pro představu je to zhruba stejná vzdálenost jako z Prahy do Lovosic nebo do Kutné Hory.

Vlakem nejvýš na Chomutovsku

Při cestách na vrcholky Krušných hor je možné využít spoj U25 z Mostu na Moldavu, kde vlak překonává 560 metrů převýšení. Vůbec nejvýše položeným místem, kam se dostanete vlakem, je obec Kovářská na Chomutovsku ležící v nadmořské výšce 875 metrů.

Výjezdy do hor každodenně podnikají také autobusy při cestě na Boží dar do výšky 1170 metrů nad mořem. Vzhledem k místním klimatickým podmínkám je řízení právě na této lince dobrodružstvím v každé roční době.

Sedmsetkrát kolem zeměkoule

Ústecký kraj pro přepravu svých občanů objednává tuto službu u deseti autobusových a jednoho železničního dopravce, kteří udržují v provozu na 600 dopravních prostředků s průměrným stářím 4,4 roku. Autobusy a vlaky v Ústeckém kraji urazily od začátku roku 2010 už přes 26,4 milionu kilometrů, což představuje 659krát objetí zeměkoule po rovníku.

Hlasovat můžete do 31. října

Je linka, se kterou cestujete také něčím výjimečná? Jste se svým dopravcem spokojeni nebo naopak? Můžete hlasovat do 31. října 2010 v anketě Dopravce roku, kterou vyhlásil Ústecký kraj a vybrat nejlepšího dopravce v kraji.

První tři vylosovaní hlasující vyhrají cestování u svého dopravce na rok zdarma, dalších sedm získá hodnotný balíček regionálních výrobků. Výsledky ankety oznámí hejtmanka Jana Vaňhová 15. listopadu.

Hlasovat lze jednak osobně – vhozením vyplněného anketního lístku do hlasovacích boxů. Ty jsou umístěny na podatelně Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem, městských úřadech Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf a Žatec.

Dále je hlasující najdou v informačních kancelářích dopravních podniků a ve vybraných stanicích Českých drah. Nejpohodlnější je bezesporu hlasování na internetu, na webových stránkách www.dopravceroku.cz.

Vyplněný anketní lístek lze také zaslat poštou na adresu organizátora: Mather PR, U Průhonu 13, 170 00 Praha 7, heslo: „Dopravce roku 2010“.

Kde najdete anketní lístky?

Hlasovací lístky budou otiskovány v Denících, které vycházejí na území Ústeckého kraje (lístek si můžete vystřihnout vlevo dole). Další budou umístěny na již zmiňovaných úřadech a v kancelářích dopravních podniků a stanicích Českých drah.

Budou se rovněž vyskytovat ve vybraných autobusech a k vytištění budou také na internetových stránkách, které se věnují anketě. Hlasovací lístek (vystřihněte si vpravo) rovněž dostanou všichni obyvatelé Ústeckého kraje do schránek, protože bude otištěn v krajských novinách.

Rozhodnou udělené známky od 1 do 5

O vítězi nerozhoduje počet odevzdaných hlasů, ale známky, které dopravci od cestujících dostávají. Ti mohou známkovat jako ve škole – od 1 do 5 – kvalitu poskytovaných služeb v kategoriích: spolehlivost, pohodlí a čistota dopravních prostředků, jednání dopravní obsluhy a také celkové hodnocení.

O vítězi speciální kategorie „Cena poroty“ rozhodnou odborníci na dopravu a zástupci kraje.

Zpracovali Monika Bartlová a Ivo Chrástecký