V nádherném údolí s množstvím dochovaných lidových staveb naleznete strážní hrad Kokořín.

„Je to určitá rarita mezi strážními hrady,“ říká zdejší průvodkyně Božena Nová. „Stojí totiž v údolí, a přesto na kopci.“ Základy hradu Kokořín jsou totiž vytesány do pískovcové skály.

Strážní hrad nechal vybudovat kolem roku 1320 jeden z tehdejších významných severočeských feudálů a jeden z nejbohatších mužů v království, Berka z Dubé.

Do písemných pramenů však Kokořín vstupuje až roku 1427. Za husitských válek připadl hrad Janu Řitkovi z Bezdědic, poté Závišovi z Klinštejna a po roce 1500 Beřkovským ze Šebířova.

Hrad je pustý a neobyvatelný, stálo v „katastru“

Poté se majitelé střídali, až se na počátku 17. století hrad opět vrátil Berkům z Dubé. Avšak jen nakrátko – za účast na stavovském povstání jim byl majetek zkonfiskován a Kokořín získali Valdštejnové.

Po třicetileté válce byl hrad na rozkaz císaře Ferdinanda III. zařazen mezi ty pevnosti, které se nesměly opravovat, aby nemohly v případě války posloužit jako opěrný bod nepříteli. Kokořín tak během následujících staletí pustl a měnil se ve zříceninu.

Jedna z majitelek hradu Dorota Beřkovská ze Šebířova nechala hrad zapsat v 16. století do zemských desek, tedy jakési tehdejší katastrální knihy, jako pustý a tohoto přídomku se Kokořín po staletí nezbavil.

Novodobá šlechta přinesla hradu změny k lepšímu

Situace se radikálně změnila koncem 19. století, kdy celou oblast, včetně zříceniny hradu, koupil pražský podnikatel Václav Špaček. Společně se synem nechali v letech 1911 – 1918 hrad zrekonstruovat v duchu pozdního romantismu.

Po válce postavil rekreační zařízení, koupaliště a tenisové kurty v údolí pod ním, aby oblast sloužila turistickému ruchu.

Na přestavbu dohlíželi i historik a spisovatel

Přestavba probíhala pod dohledem expertů, mezi něž patřili mimo jiné i spisovatel Zikmund Winter a historik a publicista August Sedláček.
Rekonstrukce dopadla poměrně úspěšně a dala Kokořínu jeho dnešní podobu. Hrad má protáhlý oválný půlměsícovitý půdorys s vysokou válcovou věží na západní straně.

V duchu pozdního romantizmu jsou také interiéry hradu. „Vidět je můžete v rámci hlavní turistické trasy,“ zve průvodkyně.

Prohlídkový okruh vás zavede nejen do zrekonstruovaného paláce, ale také na ochoz hradu, odkud je nádherný výhled do údolí, zejména teď na podzim, hrajícím pestrými barvami, ale také na věž a do podzemí zámku, kde je k vidění unikátní výstava historických pohlednic.

Hrad byl roku 2006 navrácen původním majitelům – rodině Špačkových.

Kokořín není jedinou památkou, o jejíž zvelebení se postarali osvícení podnikatelé první republiky a v současnosti jejich potomci. V osobním vlastnictví jsou například i nedaleké hrady Houska, zámek Stránov či Lobeč.

Inspiroval Mánesa, Navrátila a tvořil tady Mácha

Kokořín podobně jako Bezděz či Trosky přitahoval mnoho umělců. V minulosti byl nesčetněkrát namalován jako romantická zřícenina.

Jeho podoba se objevila v dílech Antonína Mánesa či Josefa Navrátila. Hrad patřil také k oblíbeným místům Karla Hynka Máchy. Údajně právě tady vytvořil své nejrozsáhlejší prozaické dílo – román Cikáni.

Jde o příběh žárlivosti, zrady, utrpení a msty, v němž Mácha barvitě popsal zdejší architekturu.

Otevírací doba

Na hradě Kokořín je do konce září otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, v říjnu ve stejný čas, ale pouze v sobotu, v neděli a o státním svátku.

Vstupné na delší okruh včetně interiérů je 70 Kč pro dospělého a 30 Kč pro děti, menší trasa s věží a podzemím včetně výstavy za 20 Kč pro dospělé a 10 Kč pro děti.