Letos prodala nemocnici jejímu nynějšímu provozovateli Roudnice nad Labem, zatím marně hledá kupce pro zadluženou nemocnici město Žatec. Naopak Litoměřice se své nemocnice nechtějí vzdát.

Zájem o litoměřickou městskou nemocnici přitom nedávno projevila Krajská zdravotní, která už v kraji spravuje pět velkých nemocnic.

Starosta a lídr ODS v podzimních komunálních volbách Ladislav Chlupáč nedávno ČTK řekl, že radnice ale jednání o případném převodu neplánuje ani v příštím volebním období. Očekávaný pokles příjmů ze strany pojišťoven bude podle něj nemocnice kompenzovat interními úsporami.

Naopak žatecká radnice o pronájmu nebo prodeji zadlužené nemocnice uvažuje už od roku 2009. "Dvacetitisícové město nemůže nadále suplovat stát, žatecká nemocnice jako jediná v regionu s 80.000 obyvateli poskytuje komplexní péči," uvedl starosta Erich Knoblauch.

Výhled nemocnice je podle něj dál nejistý, hlavně kvůli špatným smluvním podmínkám s pojišťovnami.

Žatec převzal nemocnici v roce 1997 od státu, aby ji zachránil, kraj ji chtěl zavřít. Do její rekonstrukce a modernizace už město investovalo 256 milionů korun a dalších 53 milionů poskytlo formou dotací, darů a půjček. Provozní ztráta činí každý měsíc asi milion korun.

Roudnice nad Labem byla v tomto směru úspěšnější. Nemocnici prodala letos v únoru za 46 milionů korun jejímu provozovateli, společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem. Město totiž nemělo peníze na nutnou rekonstrukci, která si v příštích deseti až 15 letech vyžádá 254 milionů korun.

S finančními problémy se potýká také soukromá nemocnice v Lounech. V únoru proto zavřela lůžkové interní oddělní a lůžkovou chirurgii a ke konci září ukončí provoz urologická ambulance.

Do roku 2004 nemocnice patřila Ústeckému kraji, který ji prodal za 58,5 milionu korun, stala se tak součástí soukromé Nemocnice svaté Alžběty v Praze. Od loňského ledna je nemocnice samostatnou akciovou společností.

Další nemocnice v kraji provozují města Bílina, Kadaň.

V roce 2005 bylo v kraji 20 nemocnic, z nichž sedm bylo takzvaných nemocnic následné péče. Pracovalo v nich celkem 1093 lékařů. O tři roky později byl počet nemocnic stejný, ale jedna klasická nemocnice se změnila v nemocnici následné péče. Počet lékařů se v roce 2008 zvýšil na 1125.