Zaměřila se na technický stav zejména nákladních vozidel a kamionů, kterých obcí denně projíždějí desítky. Na jejich silný provoz si dlouhodobě stěžují místní obyvatelé. Akci bude Policie ČR v obci namátkově provádět i v budoucnu.

„Během hodiny byly zjištěny dva přestupky. Za nevyhovující technický stav vozidel byly uloženy dvě blokové pokuty,“ uvedl dopravní policista Zdeněk Perkner.

V obci není vozidla kam odstavit
Podle policistů jsou kontroly nákladních vozidel problematické kvůli nedostatku místa pro jejich odstavení. Kontrola včera probíhala před železničním přejezdem u odbočky na Píšťany. Napříště se policie hodlá zaměřit na kontrolu dodržování maximální povolené rychlosti.

V obci platí obvyklá padesátka, podle starostky Žalhostic Aleny Vackové ji však mnoho řidičů nedodržuje. „I kamiony zde jezdí rychleji než by měly, to způsobuje větší otřesy, prašnost i hlučnost,“ říká Alena Vacková.

Podle ní tak trpí nejen místní občané, ale i průtahová komunikace, která dostala před několika lety zcela nový povrch. „Pod těžkými kamiony praskají kanály, odskakují od nich kamínky, je to tu zkrátka nebezpečné,“ dodává starostka.

Pomohlo by vážení kamionů
Nákladní vozy jezdí přes obec často přetížené, Vacková říká, že situace se částečně zlepšila poté, co v nedalekém závodě na výrobu betonových prvků začali používat vlastní váhy kamionů. „Přesto tu z kamenolomu a stavby protipovodňové hráze jezdí přetížená auta,“ stěžuje si Alena Vacková, starostka Žalhostic.

Nedávno se pod kamiony částečně propadla část zdejší silnice, úsek byl opraven a podle Vackové zatím těžkým nákladním vozidlům odolává.
„Přesto si myslím, že opěrná zeď, která byla také poškozena, bude muset být v budoucnu kompletně zrekonstruována,“ myslí si starostka Vacková.

Přispěli na váhy, které tu nejsou vidět
Vedení obce Žalhostice chtělo vážení kamionů a nákladních automobilů řešit už v minulosti, pro tyto účely proto poskytlo příspěvek na pořízení vážních můstků.

„Vždy jednou měsíčně se mělo v obci vážit, jenže od té doby by se dal počet těchto akcí v Žalhosticích spočítat na prstech jedné ruky,“ vadí žalhostické starostce malá frekvence kontrol hmotnosti nákladních vozidel.

Situaci na silnici č. 261 navíc stále komplikuje to, že tudy jezdí i osobní vozidla, která by jinak využila trasy přes „kopečky“.