Na nádvoří sychrovského zámku rozbili ležení účastníci rockového koncertu. Žádný takový se však na Sychrově nechystá.

To si jen jeden z nejkrásnějších zámků v Čechách vybrali k natáčení filmaři. A ne ledajací. Exteriéry památky si vyhlédli zástupci indického filmového průmyslu, který kvůli počtu natočených filmů získal přezdívku Bollywood.

Kromě Sychrova budou točit také na liberecké radnici, v mladoboleslavské věznici či Státní opeře Praha.

Neznalá věci jsem předpokládala, že po vzoru kočovníků žijí členové technické části štábu. „Kdepak, směje se ředitel Národního památkového ústavu v Liberci a dlouholetý kastelán Sychrova Miloš Kadlec. To jsou kulisy k filmu,“ říká.

Od Zlatovlásky po Jakuba na rybách

S natáčením má bohaté zkušenosti. V sedmdesátých letech se tu točila například slavná Zlatovláska s Petrem Štěpánkem. V ložnici zámecké paní zase vznikl klip Michaela Kocába S cizí ženou v cizím pokoji. V zámeckém parku se procházela Hana Maciuchová, když tu režisér Moskalyk natáčel jeden z dílů slavného seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

„Pro zámek je to jednak nezanedbatelný finanční přínos, jednak obrovská propagace. Když tu například točili Rusové reality show Na všechno připraven, zvedlo to obrovsky zájem u ruských turistů. Je to znát, třeba když se reprízuje Zlatovláska, návštěvnost hned stoupá,“ potvrzuje.

Částky, které se od filmařů inkasují, jsou různé. „Někdy je to půl milionu, někdy třeba i milion a půl. Jen pro vaši představu, tahle částka představuje například roční náklady na elektřinu. A to se například kanceláře temperují maximálně na 18 stupňů,“ ilustruje výši nákladů.

Zeptala jsem se, co je správa zámku ochotna za tuto cenu podstoupit. „Známe svou cenu a nikdy bychom nešli za hranici vkusu či degradace, natož sebemenšího poškození historické památky! Proto chci vždy dopředu znát scénář, abych věděl, že nebudou mít nesmyslné požadavky,“ říká mi ředitel Kadlec. „Jednou tu zazvonil černoch s blondýnou, odvolávali se na jakýsi filmový štáb, všelijak se kroutili, až z nich vypadlo, že by tu rádi točili nějaké erotické scény. Něco naprosto nepředstavitelného!“

Průčelí chtěli přetřít na žluto!

„Součástí každé smlouvy je proto i bezpodmínečná účast pracovníků zámku, kteří dohlížejí, aby skutečně nedošlo k sebemenšímu poškození. Za nejbizarnější nápad považuje návrh jednoho amerického architekta.

„Když se tu před pár lety točil snímek Kráska a zvíře, přišel za mnou a řekl, že se mu nelíbí barva průčelí a že by chtěl jedno křídlo natřít na žluto! To jsem se musel hodně držet. Oni Američani občas nechápou historický význam historické památky. Nevěří tomu, že něco může být starší než Spojené státy! Tuhle zkušenost mám ale i od amerických turistů, kteří se vždycky nenápadně ptají, jestli je to pravé, nebo jsme si to postavili jako takovou kulisu,“ sype neuvěřitelné zážitky šarmantní ředitel a zanícený historik.

…a nějakou historku z natáčení

On sám se natáčení zúčastnil také. Například jako poradce při dokumentu Deset století architektury nebo v pořadu O korunu krále Karla. „To se ovšem točilo na Kavčích horách. Ještě teď si pamatuji, jak se hrozně sedělo v takovém jakoby gotickém křesle, jak jsem byl celý ztuhlý.“

Mnohem horší zážitek ho však potkal při natáčení Strašidla Canterwilského , na něž jinak velmi rád vzpomíná.

„Bylo to před revolucí, kdy nic nešlo sehnat a nám přivezli valník cementu, byli jsme rádi a ve dvou jsme ho skládali. Když jsem šel večer chodbou, ani jsem si únavou nerozsvítil. Znám to tu přeci jak své boty…A najednou z rekvizit připravených na druhý den vyletěl nějaký dravec a přímo mi před očima mávnul křídlem. Já se hrozně vyděsil a švihnul jsem sebou o zem, rukou jsem při pádu strčil do nějaké bedny a ta byla pro změnu plná hadů. Mám z nich ukrutný strach, tehdy jsem myslel, že snad umřu,“ sype ředitel Kadlec „historky z natáčení“.

Převažují setkání s příjemnými lidmi

Naštěstí převažují pocity příjemné. Zejména ze setkání s příjemnými lidmi. „Třeba s paní Konvalinkovou a panem Nárožným bylo moc milé, rádi se sem vracejí. Nebo s panem producentem Janem Balzerem je vždy velice příjemná spolupráce,“ popisuje.

Snad nejraději ale mluví o režiséru Troškovi. Ten tu točil nejen jednu ze svých mnoha pohádek, ale s Milošem Kadlecem společně pracovali i na propagačním filmu, k němuž tehdy ještě kastelán Kadlec napsal úspěšný scénář.

Ačkoliv je „hradní pán“ se Sychrovem velmi úzce spjat, jako ředitel Národního památkového ústavu v Liberci myslí i na své kolegy. A tak třeba známá zteč „Karpatského hradu“ udatnými vojáky, kterým asistovali Michal Dočolomanský s Rudolfem Hrušínským, vznikla na nedalekém Hrubém Rohozci.

Ze kterých filmů známe Sychrov?

ČESKÉ FILMY A POHÁDKY:
Zlatovláska (Petr Štěpánek, Jorga Kotrbová)
Kočičí princ
Sedm hladových
Strašidlo Canterwilské (N. Konvalinková, P. Nárožný)
Panství
Nejkrásnější hádanka
Nesmrtelná teta
Fišpánská jablíčka
Dobrodružství kriminalistiky - díl Střela (H. Maciuchová)

DOKUMENTY:
O poklad Anežky české
O korunu krále Karla
Deset století architektury
S Jakubem na rybách ( s Jakubem Wagnerem)

VIDEOKLIP:
S cizí ženou v cizím pokoji (M. Kocáb)

ZAHRANIČNÍ PRODUKCE:
Mise X – Marconi
Kosmetička a zvíře (USA)
Canon
Citadella
Kořeny zla
Na všechno připraven
Rockstar

ZPRACOVALA Jana Švecová