Podruhé za týden
Sousedka mi v půl třetí ráno volala a říkala: „Míro, zase nám sem jde voda.“ Utíkal jsem dozadu, že tam dám pytle s pískem. Vracel jsem se před dům a už jsem viděl, jak se valí dovnitř proud vody. Rychle jsem zvedl poklop do sklepa, že to zachráním jako minulý týden, ale hned to bylo plné,“ líčí svůj marný boj s noční povodní Miroslav Valtýř ze Zahořan.

Nezachránili nic
„To bylo tak rychlé, že jsem byl rád, že jsem zachránil své dva psy a že jsem se sám neutopil. V domě byl víc než metr vody,“ líčí dál.
Voda, po které za uplynulý týden uklidil, mu nyní vzala všechno. Přímo po dvoře se valil rozvodněný potok, který mu odnesl i kus zahrady. Než se dům vysuší, bude navíc i bez elektřiny. Všechny zásuvky zůstaly pod vodou. Bydlet musí nyní u sestry.

Vše je plné bahna
Hrozně to vypadalo i v dalším zahořanském domě. „Byli jsme na dovolené u Třeboně, takže jsme se sem dostali až na poledne. Když jsme přijeli, hasiči už tu čerpali vodu. Chalupa byla plná vody,“ popisuje Milena Vokurková. „Všechno je zničené, plné bahna,…“ vzlyká. Za zády má stopu po vodě ve výšce jednoho metru.

Situaci v Zahořanech od nočních hodin hlídali hasiči a vedení obce. „V naší obci bylo zaplaveno nejméně dvacet sedm domů. Většina z nich je v Zahořanech, některé i v Třebouticích. Diecézní charita Litoměřice nám již přislíbila, že nám dodá desinfekční prostředky a čistící potřeby. Sháníme ale ještě vysoušeče,“ uvedla starostka Křešic Ludmila Juříková.

Dvacet mužů
Na likvidaci škod od noci pracuje také dvacet dobrovolných hasičů z Křešic a Zahořan. „Kolem druhé hodiny jsme dostali hlášení, že máme vyjet do Býčkovic a Velkého Újezdu. Potom jsme byli přivoláni do Zahořan. Přijeli jsme se dvěma čluny na evakuaci osob. Voda ale už tekla tak prudce, že nebylo možné lidi převézt. Netroufali jsme si dávat děti na čluny, navíc začala voda opadat, proto jsme lidem doporučili, aby přečkali záplavu v patře. Pomáhali nám také hasiči z Litoměřic a Horních Řepčic. Od rána čerpáme vodu ze sklepů,“ říká za SDH Křešice Milan Pála.

Odplavená auta
Dramatická byla také situace v sousedním Velkém Újezdu. Tam voda dokonce odnesla několik osobních automobilů.

„Sousedovi to smetlo Felicii, syn přišel o dvě Octavie. Zhroutil se z toho, leží doma. My se snažíme pomoci sousedům, kteří přišli o všechno. Jak jsme se tu sešli před týdnem, tak jsme tady zas,“ říká Erika Strnadová z Újezdu.

Jedna z místních rodin musela vystěhovat celý byt. „Přišla sem paní z pozemkového fondu, kterému patří dům. Vyhubovala nám, že jsme vzali dovnitř psa. Přece ho nenecháme utopit. Také nám přikázala hned vyklidit opuštěný byt, který není náš,“ svěřuje se Arnošt Hanych.

Jako náhradní byt dostala rodina prázdný byt v patře, do kterého zatéká. „Mají snad spát na zemi? To nejde. Říkala jsem jim, ať jdou ke mě,“ říká Erika Strnadová.