„Musím strašně moc poděkovat hasičům, protože nebýt jich, tak jsme dopadli daleko hůř. Byli moc obětaví, udělali maximum,“ říká Božena Rykrová z domku ve Vinném. Velký dík podle ní patří i sousedům, kteří při záplavách poskytli útočiště a přišli na pomoc i druhý den. „I paní starostka Petrů ihned přijela a starala se o nás, je to člověk na svém místě,“ dodává s vděkem.

Jak dále popsala, poslední povodeň v chalupě pamatuje z června roku 1970. „Tenkrát přišla bouřka, byl to tak silný příval, že jsme toho během dvaceti minut měli plnou chalupu. Tatínek to tady naznačil,“ ukazuje na rysku na trámu ve výši zhruba jednoho metru.

Při sobotní povodni se jí prý udělalo úzko, musela si vzít lék na uklidnění. „Je to čtyřicet let, ale já slyším hučet vodu a nemůžu spát. Kdo to nezažil, neumí si to představit,“ svěřuje se.

Tentokrát se voda naštěstí dostala jen do chodby. V dalších domech na Ploskovicku to bylo podobné.

„Děláme, co se dá. Dnes jsem vezla lidem dva vysoušeče. V nejníže položeném domě jsme vytahovali žumpu a nyní je objednané vytažení studny,“ informovala v pondělí dopoledne starostka Ploskovic Věra Petrů.

Jak dále prozradila, podobnému neštěstí se v sobotu vyhnuli obyvatelé Těchobuzic. „Lidé si u potoka vlastními silami vyhloubili strouhu, aby odvedli vodu správným směrem. V tu chvíli nebylo jiné řešení,“ vysvětlila.

Koryto potoka je nízké a špatně udržované. „Vodohospodáři by se měli víc věnovat údržbě toků a čištění okolí. Veškeré diskuse o údržbě toků skončí u toho, že nejsou peníze. V souvislosti s povodněmi se o tom raději příliš nemluví, ale je to velmi podstatné,“ uvedla s tím, že bude dále „bojovat“ s vodohospodářskou správou o to, aby byl potok vyčištěn.

Po povodni bude nutné některé úseky opravit. Spadly tu dvě zdi a v korytě jsou naplavené kameny. Poškozen je také mostek. Starosti mají také lidé v Býčkovicích, kde se začalo uklízet ihned poté, co opadla voda.

„Vážím si toho, že lidé v této situaci přišli druhým na pomoc. Sami od sebe přišli a uklízeli,“ popisuje atmosféru v obci starostka Býčkovic Věra Petráková. I ona obcházela zasažené domy a ptala se lidí, zda nepotřebují vysoušeč nebo něco jiného.

„Nejhůře je na tom paní v zahradnictví – bývalém mlýně. Je velmi nešťastná, protože voda vzala všechnu úrodu,“ vylíčila starostka. Ačkoliv voda zde vnikla do domu, především do sklepa, odmítla tato žena jako jediná opustit během povodně svůj domov.

Obci Býčkovice vznikly největší škody na místních komunikacích. Jsou hodně poničené a obec je nemá pojištěné. Můstky bude muset prohlédnout statik.

Co přijde?
„Při té hrůze to nakonec dopadlo ještě poměrně dobře, jen se obáváme dešťů, které mají přijít ve čtvrtek a v pátek. Nechala jsem pro jistotu přivézt další písek a pytle, kdyby snad ještě něco přišlo,“ obává se starostka Býčkovic.

Křešice také
Sobotní spoušť postihla také lidi v Křešicích. „Kolem páté hodiny bylo zaplaveno pět rodinných domů, vše ale zvládly naše hasičské sbory z Křešic a Zahořan. Zpočátku pomáhaly v Třebušíně a pak přijely pomoci našim,“ říká starostka Křešic Ludmila Juříková.

Další škody vznikly také na silnici mezi Žalhosticemi a Michalovicemi. Kolem páté hodiny tu nalezla starostka Žalhostic zával na silnici.

„Informovala jsem záchranáře a hasiče, že je to neprůjezdné a požádala jsem firmu Pavla Waldhausera, jestli by to nemohli odklidit. Ochotně do půl hodiny přijeli z Litoměřic a za další půl hodiny bylo uklizeno,“ pochvaluje vstřícnost starostka Žalhostic Alena Vacková.