Povodeň, která udeřila na severu Čech během uplynulého víkendu, si právem zaslouží označení „blesková“.

Nevyhnula se ani litoměřickému okresu a ještě dlouho na ni budou pamatovat obyvatelé obcí v okolí Ploskovic. Tamní potok se během několika desítek minut změnil v běsnící řeku, do níž se stále valily proudy kalné vody z okolních svahů.

Vinné pod vodou
Jako první přišla potopa na obec Vinné, kde se ucpal mostek u silnice a voda se vylila do dvorů ve spodní části obce. Vyšplhala se ale bohužel až do obydlí.

Sobota 7. srpna 2010 - Vinné.

„Pro dnešek to tady balíme, té vody je pořád víc a víc, už se to nedá odčerpávat. Nemá to už vůbec žádný smysl,“ ukončila práce na pokyn velitele zásahu Milana Bartůňka litoměřická hasičská jednotka, když už nebylo možné vodu odčerpat. Lidé, kteří navzdory doporučení hasičů neopustili své domovy, dále sledovali, jak hladina stoupá.

Býčkovičtí čekají
Napětí se přesunulo také do nedalekých Býčkovic, kde se rozbouřil potok. Lidé ihned začali obkládat své domy hrázemi z pytlů.

„Když jsem to viděl, začal jsem hned pytlovat písek. Stoupalo to ale tak rychle, že jsem to nemohl stíhat. Museli mi přijít na pomoc další,“ líčí dramatické události jeden z obyvatel Býčkovic.

Na pokyn starostky Ploskovic Věry Petrů probíhalo také čištění potoka od naplavených klacků a klád, starostka Býčkovic Věra Petráková vyzvala k evakuaci některé občany. Ze svého obydlí však odmítla odejít obyvatelka býčkovického mlýna.


„Paní zůstala po celou dobu pod dohledem policie a hasičů, kteří hlídali únikovou cestu,“ informovala starostka.

Obyvatelé Býčkovic měli ještě jednu starost – hráz rybníka nad obcí. „Snad to vydrží, hrázný říkal, že by mělo,“ odhadovali. Na to, co by se stalo, kdyby hráz neodolala, se neodvažovali pomyslet.

"Doufali jsme, že hráz vydrží. Věděli jsme to, ale v takových chvílích nemáte jistotu. Voda šla spodem, kde je výpust, ale pak začala přetékat,“ popsala napětí Věra Petráková. Jak dále přiblížila, stavidlo u nádrže se zaseklo a nešlo s ním manipulovat.

„Stavidlo se zašprajcovalo a šlo to všechno vrchem. Klacky, klády, vše, co voda smetla. Hasiči říkali, že dostat se ke stavidlu není možné, museli jsme čekat, až voda opadne,“ líčí chvíle napětí starostka.

Potok vzal břeh
Rozvodněný potok bral v Býčkovicích vše, co mu přišlo do cesty. „Pokaždé, když se zvedne voda, odplaví nám metr pozemku,“ stěžuje si muž, kterému protéká potok přímo pod zahradou.

„Skalka je pryč, dala mi tolik práce. Brambory jsou také pryč, zahrada je zničená. Sousedi to mají ještě horší, teď se stěhují z baráku,“ lamentovala žena z domu u býčkovického potoka.

Čistit potok nesmí
Jak upozornila starostka, katastrofa v obci byla neodvratitelná. Čištění potoka, o které obec dlouho usiluje, nebylo povoleno ochránci přírody.
„Koryto je betonové, ale je zanesené a jsou tu různé nálety. Správa CHKO nám nedovolila vyčistit je až na beton. Trvají na tom, že jsou tam vzácní živočichové, přestože já jsem tam raka neviděla co jsem v Býčkovicích,“ stěžuje si starostka.

„Ochránci přírody by se měli zamyslet, zda jsou přednější lidé nebo pár domnělých živočichů, které jsme tu stejně už dlouhá léta neviděli,“ upozornila na potřebu vyčištění potka Věra Petráková.

Dodala, že by se mělo víc myslet na pořádek kolem toků. „Starostka Ploskovic už proti tomu vystupovala na různých jednáních. Vždy nám bylo zodpovězeno, že nejsou peníze. Teď nám sem voda přinesla vše, co bylo několik kilometrů zpátky,“ přiblížila starostka dlouhodobé snahy obcí o důkladné vyčištění okolí potoka od náletových dřevin a nánosů.

„Byla to noc hrůzy!“
Situace v Býčkovicích byla nejvážnější mezi 16. a 18. hodinou, k večeru se déšť zmírnil a voda začala klesat. Do koryta se potok vrátil kolem půl druhé hodiny ranní. „Byla to noc hrůzy,“ shodují se obyvatelé.

Ze silnice byla řeka
Potíže s přívalem vody vznikly také v Litoměřicích, kde se ucpala kanalizace v Kamýcké ulici. Silnice se proměnila v prudkou řeku a byla zhruba hodinu a půl neprůjezdná.

„Valilo se tady asi 20 cm vody po silnici, takže jsme na chvíli zastavili dopravu. Velký dík patří dobrovolným hasičům, kteří pročistili kanály na trase a silnice se mohla znovu zprůjezdnit,“ uvedl Ivan Králik, velitel městské policie, která na místě zasahovala.

„Sháněli jsme dlouho bagr na vyčištění česla, ale nikde nebyl žádný k dispozici. Nakonec se ale vše podařilo a nánosy byly vybagrovány,“ řekl bezprostředně po vyčištění česla Ivan Králik. Jak dále vysvětlil, další závažné potíže v Litoměřicích nenastaly.

Na silnici spadl svah
Kvůli přívalům vody byla odpoledne neprůjezdná také silnice z Litoměřic do Ústí nad Labem přes Sebuzín. Na úseku mezi Sebuzínem a Brnou se sesunul na silnici svah a vytvořilo se tu řečiště stékající přes silnici do Labe.

Mezi Sebuzínem a Církvicemi večer spadl na vozovku podmáčený strom, který strhl k zemi telefonní vedení. Likvidovat kalamitu vyjeli litoměřičtí dobrovolní hasiči, protože ze směru od Ústí se sem kvůli sesutému svahu nikdo nedostal.

Sobota 7. srpna 2010 - silnice mezi Sebuzínem a Ústím nad Labem.