„Město provedlo audit a zjistilo se, že jsou velké nesrovnalosti v účetnictví. Škody jsou v řádu desetitisíců korun,“ uvedl Tomáš Pokorný, mediální zástupce města Roudnice nad Labem.

Jak dále informoval, vedení města okamžitě odvolalo velitele jednotky Radka Kužila. S ním však odešla také většina členů sboru a jednotka se dostala do velkých potíží. Hasičů totiž zbylo pouze sedm. Ve čtvrtek z tohoto důvodu málem nevyjeli k požáru pole a podle vyjádření Pokorného nakonec zasahovali pouze tři.

Podle informací z radnice bylo zjištěno, že bývalý velitel jednotky přijal od obce Krabčice peníze za zajištění požární asistence na Řipské pouti. Tyto prostředky ale vůbec nezaúčtoval mezi příjmy. Nesrovnalosti měly být také v hospodaření s pohonnými hmotami.

Vyjádření bývalého velitele jednotky se nám nepodařilo získat. Telefon uvedený na internetových stránkách sboru zvedl jiný z dobrovolných hasičů, který prý nemá na Radka Kužiela kontakt.

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáše Marvana se lidé v Roudnici a jejím okolí nemusí obávat, že by k nim kvůli problémům ve sboru nedorazila pomoc. Vysvětlil, že přímo v Roudnici působí také profesionální jednotka hasičů, která by k požáru nebo jiné události vyjela. Profesionální hasiči si také mohou na pomoc přivolat dobrovolné jednotky z okolních obcí.

Navzdory veškerým komplikacím roudnická jednotka v současné době funguje. Podle nejnovějších informací byla v neděli nasazena na pomoc povodněmi postiženým obcím na Děčínsku.

Další informace související s chodem hasičské jednotky přineseme v následujících vydáních Deníku.