Jak to rozjel ďábel v parlamentu?
Ďábel? Aha, to myslíte asi, jak jsem se označil na mých stránkách, protože v mém datu narození jsou tři šestky a ještě navrch jsem byl na kandidátce ČSSD šestka. Zatím tam nebylo co rozjíždět. Jednalo se jen o procesních záležitostech. Já bych chtěl být ďáblem jen v těch věcných záležitostech. Být tvrdý a prosazovat konkrétní věci.

Kdo se vás bojí?
Politici většinou nejsou zvyklí, že člověk řekne, co si myslí. Já říkám vše na rovinu! Například vládní prohlášení jsem pojmenoval: blbá ovce, sůl země. Jde o to oholit chudé a potřebné lidi, kteří jsou na pomoc státu odkázáni, jsou nemocní, postižení, či se starají o postižené děti. Těmto potřebným lidem chce vláda sebrat peníze, tedy ostříhat. A tato má slova nejsou vládě příjemná. Proto jde možná ze mne strach. Ovšem někdy i ve vlastní straně se mě někteří bojí. ..

Koho máte za asistenty?
Mám asi pět až šest možných asistentů. Například tam mám Mařenku …, jak ona se jmenuje (přemýšlí). Prostě kolegyni na administrativu, která už tam byla za paní Buzkové. Kolegu Pavla Synka, Miloše Černohorského, Danu Klaubenschalkovou a pana Davida Libigra, který mi bude dělat analýzy.

Kdo vlastní dům, ve kterém máte poslaneckou kancelář? Necháváte přivydělat příbuzné?
Kancelář nemám ve vlastním domě ani domě své manželky, ba ani příbuzných. Je to najatá kancelář v děčínské Husově ulici vedle kanceláře pana senátora Sykáčka. Dům patří paní Vilčinské a panu Pelantovi.

Karikatura: Jaroslav Foldyna


A ten má něco společného s ČSSD?
Je člen strany a místopředseda ČSSD.

Jak jste byl překvapen z první výplaty poslance, kterou jste dostal?
Já ty tarify znal. Takže žádné překvapení. Jen jsem neznal ty mechanizmy. Například jsem se ptal, komu mám dávat lístky za benzin a oni mi jen řekli: To se nedává, tady máš pět nebo šest tisíc paušální náhradu.

Co říkáte na nové slečny v parlamentu za stranu Věci veřejné? Je se na co dívat?
Určitě, je to pěkné podívání. Mohly by takové přijít k nám do strany. Někdo sice říká, že Věci veřejné jsou PR strana. Ano, ale jejich PR byl asi lepší, než naší sociální demokracie! My jsme před volbami dávali pivo za dvě koruny lidem, kteří ty kelímky pak rozšlapali a nešli k volbám.

Co si myslíte o nové vláďe?
Má ve svém programu věci, se kterými i já souhlasím. Například krátit sociální dávky rodinám, jejichž děti nechodí do školy. Ale nelze šetřit na potřebných lidech, dětech a postižených. Těžko budu hledat shodu hlavně s lidmi z TOP 09. Uvidíme, dávám jim sto dní hájení.

„Foldyna - lhář, který chce zbourat Horní Jiřetín“. Takové transparenty měli ekologové, když protestovali proti tomu, že jste pro prolomení limitů. Co vy na to?
Lhář? Já v této otázce nikdy nelhal! Já vždy říkal, že jsem pro prolomení limitů, když se dohodneme. Tedy když se lidé, kterých se to týká, dohodnou s uhelnými společnostmi. Mě děsí představa, že Jiřetín bude stát uprostřed těžebních jam a nezaměstnaní budou hrát v místních lesích a lukách golf.

Prý jste i ve sněmovně roznášel letáky na podporu prolomení limitů. Je to pravda?
Já? Toho, kdo to říkal, bych chytnul za límec. Není to pravda.

Už jste byl jednou na třetím místě v soutěži Zelená perla, kterou organizuje sdružení Děti Země, za svůj výrok: „Nebojím se tvrdit, že jsou ekologové přímo zodpovědní za všechno špatné, co se děje na našich silnicích.“ Máte novou „perlu“, abyste od ekologů dostal první místo?
Už jsem byl dokonce jednou Ropákem roku. Za to, že jsem jako náměstek hejtmana prosazoval stavbu jezů na Labi. Jsem na to hrdý! Na všechny ekology vzpomínám, když jedu autem z Ústí do Lovosic, kde kvůli nim chybí úsek dálnice D8. A věřte, že to nejsou publikovatelné výrazy!

Už jste mluvil po volbách s Jiřím Paroubkem?
Jen jsme se v parlamentu pozdravili.

Jak hodnotíte s odstupem času volební kampaň ČSSD?
Neměl jsem rád to organizované pískání a bučení našich příznivců v televizní a rozhlasové debatě. To nepatří do žádných debat a měl jsem k tomu vždycky připomínky. Pak si nemyslím, že za náš neúspěch mohl zpěv Michala Davida, ale to, jaký poté následoval na mítincích projev některých našich členů. Mladí voliči nás nevolili a dokonce ani ne někteří naši členové! Musíme se vrátit ke kořenům a nemůžeme vše stavět na průzkumech. Ty hovořily o tom, že drtivě vyhrajeme a přitom my drtivě nevyhráli.

Vy jste byl o vítězství také přesvědčený?
Ne. Já jsem si říkal, že jen vyhrajeme. Ale ztráceli jsem hlasy na mítincích, kvůli špatnému verbálnímu projevu Jiřího Paroubka a spol. Bylo znát, že struktura lidí na našich mítincích se změnila. Viděl jsem tam málo učitelů, málo úředníků a lidí z továrny. Naopak jsem tam viděl lidi, co chodí pro sociální dávky. Našemu standardnímu voliči se nelíbila naše kampaň a pravice to vycítila a využila toho.

Kdo by měl být novým šéfem ČSSD?
Jiří Paroubek byl velmi silnou a houževnatou osobností. Bohuslav Sobotka a Michal Hašek vypadají jakoby nebyli. Ale ono to tak není: slušnost, není slabost. Nyní ale vnímám jinou potřebu.

Jakou?
Změnit logo a barvu. Ta barva a to logo leželo na těch mítincích na kelímkách, které byly pošlapané a zničené. Také jsme po Standovi Grossovi nemohli říkat: Myslíme to upřímně. Nyní se také musíme odpoutat od PR Paroubka a Tvrdíka.

Jenže, kdy tu změnu provedete? Do komunálních voleb to už asi nestihnete.
To je problém a také máme omezené finance po zbytečně drahé kampani. Rozhodne se asi až na jarním sjezdu.

A šéfovat vám bude Sobotka, nebo Hašek?
Nevím, já bych volil dnes Michala Haška. Ale musí vylézt ze stínu a trochu se ukázat. Nebo bude předsedou strany někdo třetí.

Vy?
Je řada lidí, co se na mě obrací, abych do toho šel. Já si to o sobě nyní nemyslím. Ale jde o to, vytvořit kolem sebe skupinu lidí ze strany, která by mě podporovala. Je potřeba se obklopit mladými ctižádostivými lidmi. Stojíme před generační výměnou.

Náměstek hejtmanky za sociální demokracii Arno Fišera se ostře ohradil proti praktikám krajského šéfa Petra Bendy, které jsou prý zhoubnou chorobou strany. Fišera rezignoval na funkci místopředsedy krajského výkonného výboru ČSSD, prý se Benda spojí i s čertem. Co vy na to?
Včera ho měl rád, dnes nemá. Mám radost, že Arno Fišera otevřel oči. Já je mám otevřené již dlouho, jen jsem to takto nekomentoval. Jinak jeho funkce místopředsedy, ze které odešel, je asi tak důležitá, jako být preventistou protipožární ochrany u vás ve firmě. Chci Arnovi věřit a doufám, že změny v krajské organizaci ČSSD brzy přijdou.

Máte podporu voličů, Bendu jste předběhl ve volbách díky preferenčním hlasům. Proč nechcete být šéfem alespoň krajské ČSSD?
Musí se změnit kariérní řád ve straně, aby to generovalo osobnosti a ne pseudoosobnosti. To bude práce nového předsedy. Pak o tom budu uvažovat.
Jak vnímáte podraz na vaši osobu v krajských volbách s odstupem osmnácti měsíců? Pro připomenutí: Byl jste lídrem strany a dovedl ji k jasnému vítězství, ale hejtmanem jste se nestal.

V každém člověku ta hořkost zůstane. Hodně lidí mi to připomíná. Nejsem zatrpklý ani mstivý a s paní Vaňhovou normálně spolupracujeme.
Proč se to tenkrát seběhlo?

Tlak lidí i mimo ČSSD a ODS byl veliký. Už tenkrát se asi báli „dekmotrizace“. Já nepatřím k lidem, kteří ohnou hlavu.

Vy jste byl proti koalici s ODS?
Nebyl. Tady není koalice ČSSD s ODS, ale jen smlouva o spolupráci. Já mám rád věci na rovinu. Na psí knížku nechci v politice žít.

Přesto, jak fungování vedení kraje s ODS hodnotíte po roce a půl?
Krize vše komplikuje, ale prosadili jsme celou řadu věcí. Největší problém mám s Krajskou zdravotní, která je stále akciovou společností, přestože my jsme před volbami hlasitě říkali, že z ní bude neziskovka, nebo alespoň holdingové uspořádání po okresních nemocnicích. Jak je vidět i dnes, je třeba se vrátit k čistě veřejnému zdravotnictví, stávající obchodní model je špatný.

Jste stále aktivním boxerem. Nedávno jste nastoupil k exhibičnímu zápasu v Rumburku proti Ladislavovi Mudrochovi. Jaké to bylo?
Nebyl to lehký zápas. Láďu Mudrocha jsem porazil dvakrát v lize a jednou jsem s ním prohrál. Nyní to bylo nerozhodně. Byl to srandamač padesátníků. Třikrát v týdnu vstávám v sedm hodin ráno a chodím trénovat. Udržuji se ve formě a mám další nabídky na zápasy.

S nějakým poslancem?
Ne, to ne (smích). V ruském parlamentu to je normální, ale u nás ne. Ale na ulici se setkávám s řadou verbálních útoků a jsou chvíle, kdy se musím hodně držet. Nedrážděte hada bosou nohou.
JAK HO VIDÍM JÁ: Foldyna: Místo v rohu mám rád

Pane Foldyno, nezapomněl jste na mě? Ptal jsem se do telefonu, když ďábel z ČSSD nedorazil na domluvený čas. „Omlouvám se, už letím,“ sdělil a za dvacet minut před redakcí Deníku zastavil modrý passat s Jaroslavem Foldynou za volantem.

Čerstvý poslanec si své nové zaměstnání v parlamentu moc pochvaluje. Hlavně své místo. „Sedíme s kolegou Tancošem jen po dvou a sedíme hned pod baldachýnem,“ vypráví. „Takže nám zeshora nekoukají lidé do papíru a sedíme na kraji, takže můžeme kdykoliv odejít. Kolegové nám ta místa závidějí, prý jsou nejlepší. Není na nás vidět a můžeme kdykoliv odejít,“ liboval si s umístěním v rohu sněmovny.

Jinak Foldynu zahnaného v rohu málokdy najdete. Snad jen v tom boxerském. Často mu lidé říkají, že je to „ten boxer v politice“. Foldyna totiž box miluje a stále trénuje. „V roce 1977 jsem byl finalista mistrovství republiky a o rok později jsem skončil bronzový,“ pochlubil se svými výsledky z boxerského ringu.

Foldyna ovšem není jen zajímavý díky tomu, že je boxer. Je po matce Srb, je členem kontroverzního pravoslavného bratrstva Řádu sv. Konstantina a Heleny, které má sídlo v Teplicích.

V Československé plavbě labsko-oderské prošel všemi funkcemi palubních posádek, až po kapitána II. třídy a přístavního kormidelníka v přístavu Děčín a Hamburk.

To je také znát na jeho postojích k výstavbě jezů na Labi. Je pro všemi deseti a nejen kvůli tomu se často dostává do sporů s ekologickými aktivisty.

Angažujete se ještě v boxu nějak?
Jsem prezident děčínského boxerského klubu.

Jak hodnotíte návrat Miloše Zemana do politiky a jeho „neúspěch“ ve volbách s novou stranou SPO?
Je to úspěch i neúspěch. Jeho strana vznikla těsně před volbami a nakonec získala přes 4 procenta hlasů a státní příspěvek. Jeho návrhy v ekonomické sféře byly dobré. Celá řada jeho nápadů byla lepších, než náš třináctý důchod. Každopádně ČSSD by se měla s Milošem Zemanem udobřit a narovnat pošramocené vztahy.

Vy jste byl vždy jeho přívržencem, přemýšlel jste, že byste šel do jeho nové strany?
V určité etapě ano. V ČSSD jsem se necítil zrovna dobře, když jsem v ní nemohl prosadit po dobu šesti let svá obecná stanoviska. Například k odmítání současné tzv. krajské koalice s ODS a dalším subjektem, nebo podíl na vedení Krajské zdravotní, což je úplně mimo náš program. Nakonec jsem ale zůstal v sociální demokracii, neutíkám z boje.