Zatímco na řešení druhého problému by se hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová mohla dnes 6. 8. domluvit s ministrem dopravy Vítem Bártou, řešení nového územního rozhodnutí bude trvat minimálně tři měsíce.

„Stavební úřad v Lovosicích jej vydá v nejkratší možné době,“ uvedla vedoucí odboru územního plánování Ústeckého kraje Zdeňka Švehlová.

Mělo by to dle jejího odhadu trvat tři až čtyři měsíce. Pak bude záležet na soudech, jak naloží s dalšími očekávanými žalobami ekologických organizací. Dosavadní územní rozhodnutí zneplatnil verdikt krajského soudu, který konstatoval procesní vady v celém řízení.

Situace, že by se dálnice nedostavěla, nebo bylo nařízeno odstranění stavby, prý není reálná.

„Správní orgán by přihlížel k tomu, že dálnice je označena za veřejně prospěšnou stavbu,“ uklidnila Zdeňka Švehlová.

Termín dostavby záleží ale také na ministerstvu dopravy, které uvažuje o zastavení stavby kvůli nedostatku peněz. Ministr dopravy Vít Bárta dnes přijede do Ústeckého kraje, aby se na stavbu osobně podíval. Vedení krajského úřadu od něj očekává stanovení harmonogramu dostavby i příslib, že se na dálnici peníze najdou.

„Z pozice kraje můžeme tlačit a dávat podněty. Řešení je však na straně ministerstva dopravy,“ uvedla ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

Otázky ale visí i nad dokončením protipovodňové vany ve frekventované ústecké Přístavní ulici. I tu má ministerstvo dopravy na seznamu staveb, na které nejsou peníze. Názor na dostavbu si ministr udělá dnes sám. Jaký bude? Sledujte nadále Deník! Budeme vás informovat.