Velká letní soutěž Deníku Pohoda na zahradě je u konce a my vám nyní představujeme hlavní vítěze jednotlivých kategorií.
Výhercům srdečně gratulujeme a těm, co nevyhráli přejeme hodně štěstí v dalších soutěžích!

SOUTĚŽNÍ TÉMATA a VÍTĚZOVÉ

Grilování
1 místo:
Hana Zajková z Chomutova
HLASOVALI JSTE ZDE
Bazény a jezírka
1. místo:
Pavel Fux z Třebívlic
HLASOVALI JSTE ZDE
Děti a psi na zahradě
1. místo:
Jaroslava Svitáková z Litoměřic
HLASOVALI JSTE ZDE

PŘEDSTAVUJEME VÁM VÝHERCE!

ABSOLUTNÍM VÍTĚZEM naší velké letní soutěže se stal PAVEL FUX z Třebívlic.

Domov pro želvu i rybičky, místo pro osvěžení v horkých letních dnech a v neposlední řadě okrasné prvky zahrady. To vše jsou zahradní jezírka rodiny Fuxových z Třebívlic.

„Na zahradě za domem máme nyní dvě jezírka. To větší jsme letos obnovovali a zvětšovali,“ říká Jaroslava Svitáková (na snímku), přítelkyně Pavla Fuxe mladšího, která s budováním jezírek na rodinné zahradě začala. Jezírka jsou již nyní chloubou zahrady, rodina s nimi má ale další plány.

„Do budoucna bychom jezírka, která jsou od sebe vzdálená několik metrů, chtěli propojit společným potokem,“ prozrazuje Jaroslava Svitáková, která si před několika dny převzala první cenu v letní soutěži Deníku „Pohoda na zahradě“.

Snímky Pavla Fuxe čtenáři v severních Čechách zvolili jako nejpovedenější. Získali tak víkendový pobyt pro dvě osoby v průběhu vyhlášených slavností vína při 30. národopisném festivalu kyjovského Slovácka 6. až 8. srpna. Výherci ochutnají to nejlepší z Augustiánských sklepů společnosti Neoklas Šardice, navštíví zámek Milotice a domů si odvezou dárkové balení odrůdových vín.

„Na pobyt pojedeme já a přítel. Nic podobného jsme ještě nezažili, moc se těšíme,“ svěřila se mladá soutěžící při přebírání ocenění.

ZPRACOVAL Michal Závada
Druhý v kategorii grilování je JAN KOŘÍNEK Z JABLONCE NAD NISOU

Každý máme nějaký sen a Jan Kořínek si jej dokázal splnit. Celý život se jako koníčku věnoval myslivosti, ale z velkého města do lesů jen dojížděl. Když se mu podařilo před čtyřiceti lety koupit polorozpadlou chalupu na Sobotecku, usmyslel si: „V té vedlejší opuštěné usedlosti se starými stromy by se jednou mohla prohánět vysoká, místa je tady dost.“

To ještě netušil, kolik mu dá práce letitou roubenku s originálními kachlovými kamny opravit tak, aby se v ní dalo bydlet i v zimě. „Dělali jsme vlastně jen o víkendech a dovolených, ale o to více jsem si to tu zamiloval,“ říká Jan Kořínek. Dodává, že zvěř se na něj alespoň už tehdy chodila dívat. Přes pole doběhla někdy až blízko k plotu.

Velkou akci odstartoval jeho odchod do důchodu: stěhování na chalupu a koupě sousední usedlosti. „Začala se rodit obora a její technické zázemí. Pomáhali mi kamarádi a večer jsme si vždycky sedli u pivka a ugrilovali nějaké to masíčko,“ vysvětluje. Stala se z toho jakási tradice a není víkend, na který by něco dobrého nenakládal.

U takové usedlosti, kde se za humny prohánějí daňci s danělkami a stádo muflonů, je každá ruka dobrá. „Jezdí sem přátelé i s vnoučaty a moje u toho také nechybí. Na spaní je místa dost,“ popisuje právě probíhající letní tábor seniorů s dětmi.

„Exteriér je v okolí členitý, a že je tu obora, na první pohled nepoznáte,“ vysvětluje hostitel. Ví o ní pochopitelně lidé ve vesnici, kteří mu ji pomáhali stavět. „Ale dneska člověk neví, co se najde za lidi,“ posteskl si. I proto nechce uvádět přesné místo, přece jen někdy také musí zajet domů a obora zůstane bez dozoru.

ZPRACOVALA Lenka Střihavková
HANA ZAJKOVÁ Z CHOMUTOVA vyhrála první místo s fotografií ze své zahrady ve Stroupeči na Žatecku.

„Fotografuji ráda od mala a griluji snad ještě více. O tom, že bych se snímkem zvítězila, jsem ani ve snu neuvažovala.

Šlo o takovou momentku, na které je manžel Jarda s kamarádkou Kristou a kamarádem Ivanem. Zrovna jsme si na zahradě grilovali kuřecí křidélka a já vzala do rukou foták ,“ říká výherkyně.

„Manžel ani kamarádi neměli o účasti v soutěži ani ponětí. O to větší šok to pro ně byl, když se jejich tváře objevily v novinách a na internetu deníku,“ usmívá se Hana.

Pro cenu si přijela s vnoučkem Robertem.

„Výhru beru i jako dárek od Deníku k jubilejním narozeninám, které mám za pár dnů. Budu rozhodně soutěžit dál.

O CO SE SOUTĚŽILO?

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ získává víkend 6. až 8. srpna pro 2 osoby na moravském Slovácku!

Poslechne si příběh zrození vína v průběhu vyhlášených Milotických slavností při 30. národopisném festivalu kyjovského Slovácka.

Ochutná to nejlepší z Augustiánských sklepů společnosti Neoklas Šardice,a.s. Navštíví i zámek Milotice, vévodící vinicím. Domů si odveze dárkové balení odrůdových vín ze srdce Slovácka.

Další vítězové pak získali jeden z deseti dárkových balíčků JASMÍNA Exotická káva z Jávy, Keni, Kuby nebo Kolumbie, speciální míchané čaje Babiččina a Dědečkova dobrota, nakládaný sýr a olivy z vyhlášené ústecké prodejny JASMÍNA.

Dana Tušlová: „Vinaři dokáží vykouzlit z hroznů doslova zázraky.“

Absolutní vítěz naší soutěže Pavel Fux z Třebívlic ochutná v průběhu tradičních slavností vína při 30. národopisném festivalu kyjovského Slovácka tento víkend to nejlepší z Augustiánských sklepů společnosti Neoklas Šardice, a.s.

Společnost je vyhlášeným producentem skvělých odrůdových vín výhradně z vlastní produkce hroznů, které mají vysázené na 175 ha.

Převládají vína vyšší kvality, vína jakostní, přívlastková, slámová, ledová, se kterými společnost excelovala i na nedávném 1.ročníku Ústecké přehlídky vín, kde získala zlatou medaili za Merlot, jakostní 2008.

Vína Neoklasu mají ocenění z mnoha dalších výstav, jako Valtické vinné trhy – Neuburské, jakostní 2009, Vinařské Litoměřice – Sauvignon, pozdní sběr 2007 , Víno&Destiláty – Tramín, ledové víno, ročník 2008, ale i velmi ceněné ocenění Salon vín Valtice - Neronet, jakostní, ročník 2007, tak i Veltlínské zelené pozdní sběr 2007.

Neoklas vyrábí i pěstitelský sekt - Rezidence sekt– kvašeno v láhvi minimálně po dobu 10 měsíců, ve dvou provedeních, a to BRUT a DEMI SEC. Společnost prodá ročně, převážně do gastronomie, specializovaných velkoobchodů a vinoték, asi 600.000 lahví vína.

Obchodní ředitelka společnosti, Dana Tušlová, se nám svěřila, že chvilka s vínem ji dává inspiraci pro další pracovní činnost, poznání charakteristiky vína a nádherné snoubení s jídlem.

„Jistě jde též o chvilky příjemného posezení nejen s přáteli vinaři, ale i s rodinnými příslušníky či odchodními přáteli. Tyto chvilky jsou velmi vzácné a dokáži si je vychutnat plnými doušky. Je kouzelné poslouchat jednotlivé vinaře, co dovedou vykouzlit z hroznů, co všechno jsou schopni podstoupit pro kvalitu vína. Velmi se těšívám na veletrhy a výstavy vín, kde mám možnost se potkat s přáteli, ochutnat si navzájem vína a povykládat si zážitky. Právě to jsou chvíle, které mám nade vše ráda. Veselé a příjemné lidi k tomu, a to vinaři a milovníci vín jsou. Pozoruji, že lidé od vína mají vřelý vztah k přírodě, ke kraji, k hudbě a mají cit pro mezilidské vztahy,“ vypráví úspěšná ředitelka..

Jak se ke své profesi dostala? „Manžel se vínem též zabýval. Ze začátku jsem s ním jen občas jela na výstavu nebo k přátelům do sklepa. Je to ale už 12 rok, co jsem s vínem začala, nejprve jako obchodní zástupce, pak i jako vedoucí sklepního hospodářství, no a nyní na pozici obchodní ředitelky.

Pocházím z kraje slivovice – Uherský Brod, ale život mě zavál do Hodonína a to už je vinařské město.Tady jsem taky poznala svého manžela a tady se zrodily začátky mé pracovní profese. Musím podotknout, že bez lásky a vztahu k vínu se tato práce dělat nedá a v mém případě i bez obrovské rodinné podpory.

Miluji práci s vínem a práci s lidmi, to je asi má největší deviza. Víno mám velmi ráda, obzvláště bílé – Neuburské, Ryzlink rýnský, Rulanské bílé i šedé, ale i Pálavu, z červeného Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon, Merlot, Dornfelder .

V těchto letních dnech si umím vychutnat volné chvilky na terase, či na zahrádce pod pergolou, s kamarádkami či s mými nejbližšími a ve společnosti bílých a růžových vín, která ale musí být dobře vychlazená, pak je to teprve nádherné, lahodné, svěží pití. U růžových vín upřednostňuji menší zbytkový cukr. A to se potom „pomlouvá“. A pokud jsem u někoho, kdo má na zahradě bazén, k tomu grilování, muzika, tak to si umím užít. Těchto chvilek je u mě ale jako šafránu, možná i proto si je dokážu užít.

My zahradu nemáme, takže mně tráva nepřerůstá. Volný čas věnuji manželovi a synovi a jednomu papouškovi, který na mě zakřičí, hned jak vstoupím do dveří, ale pokud mě delší dobu nevidí, hraje ukřivděného a musím si ho pak udobřovat. Kde se dokáži úplně odreagovat, je pobyt u moře,šplouchání moře, kniha v ruce a noční procházky po kolonádě. Snažíme se vyjet každý rok, už kvůli zdraví. Vždyť jsem nemarodila ani nepamatuji. Možná je to i trošku tím vínem, vždyť i lékaři jej doporučují v rozumné míře pít“.

ZPRACOVALA Hana Vojtová