Nepůjde však o kontroverzní přesun díla, jako v případě Slovanské epopeje z Moravských Budějovic do Prahy, ale o instalaci druhého odlitku sochy v hodnotě 1 177 000 korun. Finance chtějí zainteresované strany shánět také jakousi sbírkou mezi veřejností.

Podle Jana Grimma nebyla jednání o umístění sochy v Litoměřicích nijak snadná. „Model, ze kterého se má socha odlévat, vlastní Národní galerie v Praze, ta jednání byla složitá, několikrát se zadrhla, teď je to ale za námi,“ řekl včera na tiskové konferenci v Galerii Salva Guarda Jan Grimm.
Socha podle něj do Litoměřic historicky patří. V roce 1910 bylo rozhodnuto, že druhý odlitek poputuje do Litoměřic, okolnosti té doby ale nakonec celý záměr zhatily.

„Bylo by krásné, kdyby se po sto letech povedlo sochu Karla Hynka Máchy do Litoměřic opravdu dostat,“ říkal v pondělí i senátor a ministr obrany České republiky Alexandr Vondra.

Svou roli v plánované instalaci sochy hraje i samotné město, podle jeho starosty Ladislava Chlupáče historická příslušnost osobnosti Karla Hynka Máchy k městu Litoměřice zavazuje k podpoře záměru.

Město se bude podílet na instalaci díla v Litoměřicích. „Způsob financování ještě projde jednáním v kulturní komisi města a v městské radě,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč. Hlavním garantem projektu jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Knihovna Karla Hynka Máchy a Město Litoměřice.

Podle senátora Vondry umístění Máchovy sochy pod Mostnou horu Litoměřicím pomůže i ke zviditelnění během oslav dvoustého výročí básníkova narození.

–socha by měla stát na úpatí Mostné hory v Litoměřicích
–bude odlita podle modelu, který vlastní Národní galerie v Praze
–původně se měla v Litoměřicích ocitnout přesně před sto lety, nikdy k tomu ale nedošlo
–nápad dostat sochu Karla Hynka Máchy do Litoměřic se zrodil zhruba před deseti lety
–pražskou sochu vyhotovil Josef Václav Myslbek v roce 1912

„Spojili jsme s panem Grimem všechny síly k tomu, abychom odlitek do Litoměřic dostali,“ pronesl během včerejší tiskové konference v Galerii Salva Guarda v Litoměřicích Alexandr Vondra.

Bronzová socha, která v současnosti stojí pod pražským Petřínem, pochází z roku 1912, autorem je Josef Václav Myslbek a představuje Máchu, kterak se pravou rukou opírá o zídku s otevřeným sešitem, drží pero a ve druhé ruce kytici šeříku.

Jedna socha Karla Hynka Máchy už v Litoměřicích stojí, podle Grimma ale není umělecky příliš vydařená. Pochází z roku 1937, je taktéž z bronzu a nachází se před budovou divadla a bývalé 2. Základní školy v Litoměřicích. V minulosti často měnila své místo, stávala i na parkánech.

Nová socha na novém místě bude podle Jana Grimma důstojnou vzpomínkou na básníka, který v Litoměřicích prožil několik měsíců svého života. „Chtěli bychom, aby měla takový význam, jako má socha na Petříně,“ přeje si Jan Grimm.

Termín odhalení druhého odlitku Máchovy sochy je naplánován na 20. listopad, podle manželů Grimmových by do té doby měla být socha hotova. Mezi místy, o kterých se v souvislosti s umístěním sochy uvažovalo, bylo i Mírové náměstí. Před sto lety se pak dokonce jednalo o hřbitov.