Tady v nadmořské výšce 536 metrů stával hrad Kalich. Při výstupu zdoláte převýšení asi 150 m.

Hrad pojmenovaný po symbolu husitství nechal postavit v roce 1421 Jan Žižka z Trocnova na místě dřevěné tvrze řádu německých rytířů, kterou dobyl. Od té doby začal používat název „z Kalicha“.

V roce 1423 dal příkaz k dobytí a obsazení protějšího nepřátelského hradu Panna. Hrad Kalich se stal později Žižkovým útočištěm poté, co přišel i o druhé oko.

Roku 1437 obléhali Kalich přívrženci Zikmunda z Vartemberka a po roce 1470 hrad pomalu zanikal.

Dnes tady najdete jen malé zbytky zdí. Rozhled ze skalních vyhlídek je obdobný jako z protější Panny. Navíc vás může upoutat silueta hradu Hazmburk. Krásný pohled je také dolů na obec Třebušín.

Výlet si můžete prodloužit o návštěvu zbytků nedalekého hradu Litýš. Nejlépe se sem dostanete, pojedete-li přes Dolní Týnec do obce Kotelice.

Za ní odbočíte vlevo na úzkou asfaltovou silničku, projedete kolem osady Nová Vesnička a o několik set metrů dále uvidíte v lese vlevo odbočovat lesní cestu. Tady můžete zaparkovat auto a dál se vydat pěšky.

Hned na začátku lesní cesty pak odbočíte vlevo na lesní pěšinku a po zhruba půl kilometru, kdy zdoláte jen nevelké převýšení, dojdete k nevelkým skaliskům se zbytky hradu, jenž se nachází v nadmořské výšce 485 metrů.

Zpracovala Jitka Kadlecová