„V Litoměřicích se mi líbí. Zdejší varhany mají zajímavý zvuk. Nejsou romantické, spíše postromantické, ale k tomuto repertoáru se velmi hodí,“ chválil výjimečné litoměřické varhany italský mistr, když v katedrále zkoušel na večerní koncert.

Jak prozradil, na varhany hraje již od dětství. „Kdysi jsem slyšel na nějaké staré desce Bachovy varhanní skladby, které mě oslovily. Bylo to v mých devíti letech. Už tehdy, když jsem si poslechl tu desku, jsem zjistil, že to je ten pravý nástroj pro mě,“ připomněl si své hudební začátky varhaník.

Návštěvníkům zahrál devět skladeb z období 19. a počátku 20. století. Jak vysvětlil tajemník festivalu, během 20 let zazněly v katedrále stovky skladeb v podání více než sta interpretů.

„Festival je už řadu let na té nejlepší úrovni, jezdí sem varhaníci z celého světa. Postupně pokrýváme pomyslná bílá místa na mapě, snažíme se zvát varhaníky z různých zemí a nové, mladé umělce. Pan Malanowicz, který je uměleckým poradcem festivalu, k nám zve laureáty z mezinárodních soutěží,“ vysvětlil tajemník festivalu Roman Pallas s tím, že v posledních letech je zájem o vystupování v Litoměřicích poměrně velký.

Festival získal ve světě velké renomé a umělci mají sami zájem tady vystoupit. Zájem o Litoměřice projevil i Luca Scandali.
Při letošním ročníku budou ještě dva další koncerty.

„18.srpna zahraje Gunther Rost z Rakouska, poslední koncert, který proběhne 15.září, bude slavnostnější, větší. Bude to komorní koncert, kde vystoupí zakladatel festivalu Jaroslaw Malanowicz a společně s ním dvě vynikající polské zpěvačky Urszula Kryger a Jadwiga Rappé,“ informoval Roman Pallas.