VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Roudnické kino Sokol přivítá první návštěvníky 1. září

Roudnice nad Labem /PŘIDÁNO 42 FOTOGRAFIÍ/ – První září bude pro milovníky filmu v Roudnici a okolí velkým dnem. Po roce a půl bude totiž znovu otevřeno roudnické kino Sokol.

21.7.2010
SDÍLEJ:

PROVOZOVATEL kina Sokol Vlastimil Čtverák převíjí filmy ze skladu kina. Do sálu pro čtyři sta lidí vstoupí první návštěvníci prvního září.Foto: Deník/Michal Závada

V těchto dnech probíhají intenzivní práce na znovuzprovoznění budovy tak, aby mohla opět sloužit svému účelu, pro který byla v roce 1927 postavena.

„Nyní malujeme, dokončujeme rozvody vody a elektřiny, připravujeme revize a spoustu dalších záležitostí. Na budově je znát, že byla rok a půl uzavřená. Věřím, že do prvního září vše stihneme. V den otevření zřejmě nebudeme uvádět film, ale kulturní představení,“ popsal Vlastimil Čtverák, nový provozovatel kina Sokol.

Jak dále uvedl, současně vyjednává s distributory o termínech dodání jednotlivých filmů. „Chceme do našeho kina nalákat hlavně návštěvníky multiplexů, kteří jezdí na filmy do Prahy. Docílíme toho tím, že jim nabídneme srovnatelný komfort. Premiéry filmů budeme promítat ve stejnou dobu jako kina v Praze,“ nastínil Vlastimil Čtverák. V přípravě je také instalace digitální projekce filmů.

S provozem kina a financováním oprav mají pomoci příspěvky ministerstva kultury, Ústeckého kraje, soukromých sponzorů a také města Roudnice. „Platí naše stanovisko a usnesení rady, že město podpoří provoz kina v Roudnici nad Labem. Podpora bude nejspíše v podobě dotování každé prodané vstupenky,“ ujistil již před časem Josef Bakeš, starosta Roudnice.

V budově vznikne nově jazzová kinokavárna, která bude ve vstupní hale a nebude otevírací dobou závislá na provozu kina. Na místě jedné ze šaten bude dále pult s občerstvením pro návštěvníky. Dispozice kina zůstanou takové, jaké byly od jeho vzniku. Po letech bude otevřen také balkon nad hledištěm.

Bezbariérový vstup
„Větší zásah vyžadují šatny pro vystupující umělce, již řadu let je zde nefunkční topení. Z boku budovy bychom chtěli vybudovat vstup pro vozíčkáře, pro které budeme mít také bezbariérové sociální zařízení,“ přibližuje provozovatel kina.

Samotná budova byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1927. Pochází z ateliéru akad. architekta Kamila Roškota, jednoho z průkopníků české moderní architektury a žáka prof. Jana Kotěry. Budova patří mezi nejzajímavější objekty v Roudnici, je postavena v čistém funkcionalistickém slohu, původní je také řada prvků interiéru. „Jsme si vědomi, že jde o cennou stavbu, proto při opravách postupujeme citlivě,“ dodal Vlastimil Čtverák.

- Původní myšlenka vybudovat kinosál byla spojena se záměrem Tělocvičné jednoty Sokol získat stabilní zdroj příjmů pro výstavbu tělocvičny. Valná hromada jednoty se ke stavbě rozhodla v lednu 1927 po získání biografické koncese.
- Celkový náklad na stavbu kina byl 927,819 Kč i s vnitřním zařízením.
- Budova byla slavnostně otevřena dne 25. prosince 1927 během slavnostního matiné za účasti operního pěvce Nováka a zpěváckého spolku Hlahol.
- Jako první film byl promítán snímek nazvaný „Letem sokolským světem“.
- V srpnu 1945 bylo kino znárodněno a přiděleno správě státních kin v ministerstvu informací.
- Kino bylo Tělocvičné jednotě Sokol navráceno v roce 1993.
Zdroj: www.sokolroudnicenl.cz, Filip Uzel

Autor: Michal Závada

21.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení