Podpořili byste jednobarevnou vládu ČSSD?
Ještě není po volbách, ale pokud vím, tak naši vrcholní představitelé uvažovali, že by debata mohla jít i tímto směrem.

A vy osobně? Těch možností na sestavení vlády asi moc nebude …
Ještě je možnost, že vytvoříme s ČSSD společnou vládu. Někdo říká, že to je sci–fi, ale já si to nemyslím. Uvidíme, jaký bude výsledek voleb. Překvapení může být.

Je pravda, že v několika krajích vaše vláda se sociální demokracií existuje. Jak to funguje?
Funguje to velmi dobře. Máme možnost realizovat svůj program a to je dobře, proto to rádi přeneseme na celorepublikovou úroveň.

Komunisté už dvacet let nejsou u vlády. Říkáte tedy, že už by to chtělo?
To už se nikdy nestane, aby tu vládla jedna strana. Tato demokratická společnost to neumožní.

Je vám to líto?
Určitě ne. Ale bohužel tu hrozí něco podobného, ne-li horšího, v podobě velké koalice ČSSD s ODS.

V čem by to bylo horší než totalitní režim?
Menší strany by se vytěsnily.

Ale to přeci bylo i za vaší vlády. Co jinak říkáte na „nové politické štiky“ v čele s TOP 09 a Věci veřejné, které atakují vaše volební třetí místo?
Jsou to jen recyklovaní politici. Nemohou nabídnout nic nového. Nemají žádnou historii, nikdo neví, jak se budou chovat. U komunistů je známo, jak jsme se chovali a dá se předvídat, jak se budeme chovat i nadále. Ale nové strany? Je to, jako když kupujete zajíce v pytli. Politice to neprospěje.

Co říkáte na heslo ČSSD: 2400 korun pro důstojné stáří? Myslíte si, že to seniorům pomůže k důstojnému stáří?
To nezajistí, je to jen populistické gesto. K tomu my se nesnižujeme.

Na čem stojí vaše kampaň v Ústeckém kraji?
Nemáme takové velké finance, takže nemáme moc billboardů ani inzerátů. Sázíme hlavně na kontaktní kampaň.

A co se týká volebních témat?
Naše heslo je: „Práce a sociální jistoty.“ V kraji je velká nezaměstnanost, ta čísla jsou šílená.

Co s tím chcete udělat?
Politici se musejí dát dohromady a dělat opatření, která pracovní místa budou vytvářet. Chceme podporovat hlavně domácí podnikatele a vytvářet místa ve veřejné sféře. Stačí jen najít peníze, práce je kolem dost. Musíme podporovat české vlastenectví, aby lidé kupovali produkty vyrobené českýma ručičkama.

I kvůli tomu chcete prolomit těžební limity uhlí na Mostecku?
Ano. My to uhlí potřebujeme, když ho nevytěžíme tady, tak ho koupíme od někoho jiného. Budeme sice ničit zdraví a ovzduší jinde, ale bohužel dáme práci někomu jinému. A my chceme ta pracovní místa horníků zachovat.

Karikatura s Josefem Šenfeldem.

Jenže tím se zde bude nadále ničit životní prostředí. Těžební společnosti už vědí o limitech dlouho, mohly se připravit na propouštění.
Nikdo neví, kdy se přestane těžit. Nic to nemění na tom, že by se další uhlí vytěžit mělo.

V roce 1988 jste vstoupil do KSČ, po revoluci jste přestoupil do nástupnické KSČM. Co vás k tomu vedlo? Vaši rodiče ve straně nebyli.
Jako mladý jsem byl průbojný. Před revolucí bylo na podniku dvojí vedení. Jedno stranické, druhé hospodářské. Problém byl v tom, že stranické vedení bylo neodborné, vše posuzovalo jen z pozice strany. Já, coby čerstvý absolvent vysoké školy, jsem znal nové postupy v zemědělství, ale to stranické vedení mi je bránilo aplikovat. Nejdříve jsem to chtěl zabalit a odejít, ale nakonec jsem vstoupil do strany, abych to mohl změnit. Něco se podařilo a já u komunistů zůstal i po revoluci. Triko jsem nezměnil.

Co si představíte pod pojmeme zločiny komunizmu?
Právě to, o čem jsem mluvil. Někteří zneužili své moci a postavení a dělali věci, které se s myšlenkami komunizmu neslučovaly. Jinak těch zločinů z padesátých let, o kterých se v této souvislosti nejvíce mluví, jsem se nezúčastnil a odsuzuji je.

Proslýchá se, že jste proti usilování vašich kandidátů o získávání preferenčních hlasů voličů. Je to tak?
Šlo o to, že se hledala kritéria pro hodnocení kandidátů. A zaznělo to, že hlavním kritériem jsou preferenční hlasy. Podle mě to ale není dobře. Je špatné, aby kandidáti bezhlavě sháněli preferenční hlasy. To je akorát signál, že není něco v pořádku. My sestavili kandidátku, jak jsme nejlépe mohli. Nyní bych vám mohl dlouze povídat, jaké to je, když si někdo tvrdě říká o preferenční hlasy.

Tak povídejte.
Bylo to jeden náš kolega, který ze čtrnáctého místa chtěl postoupit do parlamentu. Proto na mítincích žádal lidi, aby ho kroužkovali. Pro voliče v tom byl zmatek. Jeho agresivní kampaň vyvrcholila tím, že přelepoval naše krajské plakáty za své osobní. Stejně mu to v roce 2006 nepomohlo.

Spekulace hovoří o tom, že jste tímto chtěl „uchránit“ Gabrielu Hubáčkovou, která je vaší poslaneckou asistentkou a zároveň dcerou bývalé poslankyně Květy Čelišové. Poměrně neznámá politička je na třetím místě vaší kandidátky, ale díky preferenčním hlasům známějších lidí na vaší kandidátce by se nemusela do parlamentu dostat. Co vy na to?
Jsou to nesmysly. Jak bych ji mohl ochránit? Naopak tím, že je mladá, perspektivní a schopná, dostane hodně preferenčních hlasů a může přeskočit nakonec i mě na prvním místě. Je to zajímavá mediální tvář.

Komunisté měli na Ústecku vždy dvě výrazné tváře: Jaroslava Kubína a Jaroslava Doubravu. První z nich z KSČM odešel, druhý kandiduje za jinou stranu. Co říkáte na jejich kritiku, která směřuje hlavně na sestavování vaší kandidátky?
Pan Kubín neunesl tíhu porážky od Gabriely Hubáčkové. Mohl to vydržet a ustát to. Rozhodl se odejít. On měl ambice stát se poslancem a chtěl být na třetím místě kandidátky. Ale bohužel byl poražen. To je demokracie. Já jsem chtěl, aby za nás kandidoval na post senátora, ale to také padlo.

A co telnický starosta Doubrava?
Nevím, co k němu říci. Nemá žádné morální zábrany a je to přeběhlík. Dokonce ještě neukončil členství v naší straně, a naopak to hraje na všechny strany. Je členem KSČM, a přitom kandiduje za Severočeši.cz. Neví, jaké má zastávat postoje a ve výsledku hlasuje v rozporu s naším programem.

To bych se divil, že vaše strana nemá mechanizmy, jak se ho zbavit. Jak to je?
Máme, ale je to složitější. Chybí vůle, abychom ho vyloučili. Spíše čekáme na jeho vůli, až on skončí sám. Snad to bude brzy.

Už od patnácti let jste členem Zemědělského družstva Hoštka. Co jste tam tak brzy dělal?
Jsem „jézeďák“ skoro od narození. Jako děcko jsem si přivydělával okopáváním řepy a podobně.

Pracoval jste také jako vedoucí sušárny úsušků. Popište tuto funkci.
Měl jsem na starosti sušárnu, kde se sušila krmiva, nejvíce vojtěška. Suchá hmota se přetvořila do granulí. Ale bylo to energeticky náročné a drahé. Po revoluci se od toho upustilo.

V roce 1993 jste byl zvolen předsedou představenstva původního družstva. Toto družstvo skončilo v konkursu. Proč?
Protože nás do konkurzu navrhl jeden z restituentů, který nebyl spokojen s vypořádáním majetku. Původní družstvo tedy skončilo loni, když skončil konkurz. Můj poslední zaměstnavatel Zemědělské obchodní družstvo bylo přeměněno na akciovou společnost - Agro Hoštka a.s. a v této společnosti vykonávám funkci předsedy dozorčí rady.

Kolik procent akcií máte v AGRO Hoštka?
Asi jedno promile, je to malé množství. Je tam majetek asi 130 milionů a já mám z toho 109 tisíc. Moje dividendy jsou asi tisíc korun za rok.

Jak se vede momentálně firmě?
I v době krize se vede dobře, jen se obávám trochu budoucnosti. Ale to platí o celém zemědělství v republice.

Jste hrdý na svou obec Hoštka na Litoměřicku?
Určitě, Hoštce se dokonce jeden čas říkalo Beverly Hills. Paní starostka Podpěrová dokázala získat po revoluci hodně peněz a Hoštka od té doby vzkvétá.

Zařídil jste někdy Hoštce jako poslanec finanční injekci z porcování medvěda?
Za „medvědem“ nejsou razítka ani podpisy. Ale určitě jsem podpořil výstavbu nových kabin na fotbalovém hřišti Sokol Hoštka. Od svých deseti let až dosud jsem totiž členem místní tělovýchovné jednoty, oddílu kopané. Od roku 1991 až do současné doby vykonávám funkci hospodáře. Tři roky jsem trénoval starší žáky a stále se aktivně podílím na činnosti. Jsem v klubu vším, vyplácím i rozhodčí.

Jaký byl Petr Gandalovič ministr zemědělství?
Byla to špatná volba, pan Gandalovič je povoláním učitel, a tudíž není odborník na zemědělství. Také mu vytýkám poradce, kterými se obklopil.

Vy, jako zemědělec, byste si na tento post troufl?
Myslím si, že máme připravené jiné lidi. Konkrétně za KSČM to je pan Kováčik.