Město spolupracuje s Ústeckým krajem
Hejtmanka Ústeckého kraje a zároveň předsedkyně správní rady Sdružení, jehož členy jsou Město Terezín a Ústecký kraj, Jana Vaňhová a ministr kultury Václav Riedlbauch stvrdili v úterý v terezínském hotelu Memorial svými podpisy rozhodnutí o přidělení dotace z fondů EU, projektu ministerstva kultury Vracíme památky, do života, ve výši 499 336 800 korun.

„Terezín je památkou, které si musíme vážit a snažit se ji opravit. Návštěvníky musíme dostat nejen do Památníku, ale také do města. Myslím si, že tyto unikátní budovy, které tu jsou, stojí za to, aby je viděl celý svět,“ uvedla Jana Vaňhová s tím, že Ústecký kraj „přispěchal“ Terezínu na pomoc ve chvíli, kdy bylo jasné, že město takto velký projekt nemůže zvládnout.

Všichni přítomní se shodli, že pro Terezín teď nastává období nejtěžší práce. Musí projekt dotáhnout do konce a výsledek udržet.

„Půl miliardy je hodně peněz, ale na to, co je potřeba udělat, to není mnoho,“ upozornil přítomné ministr kultury Václav Riedlbauch.

Jak ale vysvětlila hejtmanka, Město i Sdružení se v návaznosti na projekt Terezín – Oživení historických památek pokusí později dosáhnout na dotace pro další opravy. „Myslím si, že jsou tady i další prostředky, například z ROP SZ, ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedla Jana Vaňhová.

Začnou ještě letos
Realizace projektu musí být dokončena do roku 2013. „Mnoho věcí máme naštěstí již připraveno, což je velká výhoda, protože do roka musíme mít na všechny objekty vydané stavební povolení. Nejprve se začne pracovat na objektu Kavalír 2, předpokládáme že ještě letos,“ prozradila starostka Terezína Růžena Čechová. Projevila také lítost nad tím, že byla z projektu z finančních důvodů vyřazena oprava Wieserova domu.

Budovy ožijí
Památky nebudou pouze opraveny, ale skutečně oživeny. Součástí projektu je také jejich následující využití. V objektu Kavalír 2 má být zřízeno Dělostřelecké muzeum, v Retranchementu 5 má vzniknout Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, v Dělostřeleckých kasárnách má být sídlo Nadačního fondu Leo Becka a zázemí muzea z tereziánské doby.

Jízdárna bude plnit svůj původní účel, poslouží pro nácvik formací dobového vojenského jezdectva a pro expozici vojenského tábora z 18. století s možností aktivního zapojení návštěvníků.