Když starosta Jan Bartoň vstoupil společně se soudním vykonavatelem do bytu, za který obec nedostala přes dva roky zaplacený nájem, nalezl tady již prázdné místnosti.

Rozhodnutí soudu dlouho ignorovali
„To je dobře, že je to vyklizené,“ uvedl starosta při vstupu do bytu. Obával se totiž dramatického průběhu vystěhování obyvatel. Ti totiž až do poslední chvíle ignorovali veškerá rozhodnutí obecního úřadu i soudu o tom, že mají obecní byt opustit.

Romy, kteří se v bytě zdržovali, navštívil soudní vykonavatel již v uplynulém týdnu a situaci s nimi prodiskutoval. Na poslední chvíli byt dobrovolně opustili. „Odešli včera,“ potvrdila žena z jednoho z přilehlých bytů.

V bytě bydleli nenahlášení lidé
Nájemkyně bytu dluží obci za jeho užívání přes sto tisíc korun. Nájemní smlouvu s ní obec neprodloužila již před rokem kvůli vysokému dluhu, žena ale byt nepředala ani nevyklidila.

„Nájemkyně hrubým způsobem porušovala nájemní smlouvu. Neplatila nájem, navíc se tu zdržovaly bez nahlášení celé rodiny. To, že bude byt vyklizený, jsem neočekával, protože až do této doby s nimi nebyla žádná řeč,“ vysvětlil starosta s tím, že v bytě mohlo bydlet kolem 15 lidí, nájemkyně je ale již delší dobu nahlášená v Roudnici. „Začali jsme jednat, když byl dluh zhruba poloviční. Rok trvalo, než rozhodl soud, od té doby uplynulo zase několik měsíců,“ řekl Jan Bartoň.

Zdi jsou špinavé, vybavení zničené
Byt Romové konečně vyklidili, zanechali ho ale ve velmi špatném stavu. Zůstaly zde špinavé stěny i podlahy, zničené dveře a poškozená okna. Odvezli také kamna a dřez.

„Musíme dokoupit vybavení, byt opravit a vymalovat. Předpokládám, že celá rekonstrukce vyjde na osmdesát až sto tisíc korun. V rozpočtu jsou na opravu již vyčleněny peníze. Jedna místnost se ubere a přidá se k sousednímu bytu, kde nyní bydlí nesezdaný pár. Ten má být v dohledné době také vystěhován,“ přiblížil starosta Straškova.

O byty mají zájem další obyvatelé
Na pronájem obou bytových jednotek má obec již nové zájemce. O tom, zda byty budou znovu pronajaty a komu, však rozhodne obecní zastupitelstvo.
V okolí domu, kde romští občané bydlí, je značný nepořádek. Z jedné strany jsou hromady popela se zbytky pálených věcí, střepy a zbytky elektroniky, všude se válí poházené odpadky.

Kolem domu je značný nepořádek
„Stav je tady celý takový neutěšený, jen v některých bytech si to uklízejí. Každou chvíli se to tu uklízí, ale hned je to tu znovu,“ vysvětlil starosta a požádal Romy, aby si okolí domu trochu uklidili. „Co bych tady uklízela, není to můj bordel. Já si uklidím tady a hotovo! Tamto mě nezajímá,“ rozčílila se jedna z přítomných Romek.

Chtěly by houpačky pro své děti
Obyvatelky domu upozornily také na to, že si tady děti nemají kde hrát. „Kdyby tu byly pro děcka nějaké houpačky, tak by tu takový bordel nebyl. Ale kam si mají jít ty děti hrát? Kam je máme poslat? Do pole?,“ nechala se slyšet jedna z Romek.

Hřiště v blízkosti domu by podle jedné z nájemnic problém s nepořádkem vyřešilo. „Támhle jim má udělat nějaké houpačky nebo něco a byl by svatý klid. Ať se nediví, že je tady bordel,“ poznamenala na účet starosty.

Lidé ve vsi prý nemají rádi Romy
Romové se svěřili, že mají potíž v soužití s dalšími obyvateli obce. „My tady nemáme problémy, ale ve vesnici – to ani nemluvím. Oni tady nemají rádi cikány,“ uvedly přihlížející Romky.

Jak se svěřily dále, děti raději na hřiště v obci ani nechodí, hrají si spolu raději v okolí domu. I ve čtvrtek ráno tady některé byly.

Muž ze sousedního vchodu, který přihlížel kontrole prázdného bytu, se také rozčiloval. Obviňoval starostu z toho, že pustil na obecní pozemek novináře.
Spustil také na natáčejícího kameramana. „Co tady dělají? Ať jdou! Ať vylezou ven děti, ať vezmou kameny, ať ho ukamenujou! Otevři jim, D…ová, ať vezmou kameny a ať ho odsud ženou!,“ rozkřikoval se na jednoho z novinářů. Obořil se sprostě také na starostu obce. „Co naděláte, je to těžké. Jak s nimi potom máme komunikovat, když se takto chovají,“ uzavřel starosta obce.