Město získalo na výsadbu nové zeleně a ošetření stávajících stromů evropské dotace z Fondu soudržnosti.

„Z operačního programu životního prostředí jsme dostali přiznané zhruba čtyři miliony korun, celkové náklady na výsadbu činí 4 919632 korun,“ uvedla místostarostka Hoštky Anna Podpěrová. Jak dále upřesnila, Hoštka měla se zelení už od devadesátých let problémy, protože tu vlivem poklesu spodních vod uhynulo velké množství stromů. Další dřeviny byly z bezpečnostních důvodů odstraněny.

První stromy již zasadili u hřbitova
„Je dobře, že tu budou sázet, vždyť se tady tolik kácelo. Padlo tu hodně stromů. Například když káceli smrky na náměstí, přišlo nám to líto. Dnes ale mohu říci, že by se tam nehodily. Novou výsadbu rozhodně vítám, když se vykácené stromy nahradí, bude to dobře,“ uvedla paní Marie z Hoštky.

První stromy už jsou zasazeny podél cesty ke hřbitovu, kde začala výsadba v pondělí. Na místě vykácených akátů již stojí mladé lípy. Ozeleněno keři má být také okolí hřbitovní zdi.

Zeleň přibude také na dalších místech
Nová zeleň má oživit také Lindův dvůr, oblast panelových domů v Kochovicích a okolí sportoviště, odkud povede nová naučná stezka k základní škole. Dřeviny na této cestě budou totiž opatřeny štítky, aby žáci mohli poznávat druhy stromů a keřů.

„Hoštka má na výsadbu a údržbu zeleně opravdu dobrou koncepci, která vychází z územního plánu. Vždycky, když se kácí, lidé křičí, a to je dobře. Ale když se pak zeleň obnoví, jsou rádi, že to tady hezky vypadá,“ říká místostarostka.

Hotové dílo lidé uvidí ještě letos. Veškerá výsadba musí proběhnout do konce roku.