Zařídit si nový průkaz musejí stihnout do konce letošního roku. Tempo výměn tomu ale neodpovídá. Odbory dopravy městských úřadů v Litoměřicích, Lovosicích a Roudnici nad Labem očekávají nejvyšší nápor tradičně na poslední chvíli, tedy před Vánocemi.

Povinnou výměnu musejí absolvovat ti, co vlastní řidičské oprávnění vydané od 1.1.1994 do 31.12.2000.

„Novinkou je také to, že nový řidičský průkaz má omezenou platnost, a to deset let,“ uvedl Ivo Perna, vedoucí odboru dopravy litoměřické radnice s tím, že průkazy byly vždy vydávané na neomezenou dobu.

Česká republika se v tomto přizpůsobuje pravidlům Evropské unie. Odbor dopravy v Litoměřicích v současnosti eviduje zhruba 4 tisíce lidí, kteří teprve musejí o výměnu zažádat. „Pevně věřím, že to do konce roku stihneme, děláme pro to vše,“ říká vedoucí.

Zatím podle jeho slov probíhají výměny dobře, řidiči chodí pravidelně a většinou je jich více než těch, kteří směřují na registr vozidel.

V Lovosicích přijde na úřad požádat o výměnu „řidičáku“ týdně zhruba třicítka lidí. Vyměnit zbývá ještě více než 1400 dokladů o řidičském oprávnění.

„Lidé chodí, ale málo. Nechávají výměnu na poslední chvíli,“ zhodnotila Lucie Kubů, referentka odboru dopravy Městského úřadu v Lovosicích. Vyzývá občany, aby chodili v hojnějších počtech a zabránili tak návalům lidí, kteří zahltí úředníky a tiskárnu v posledních týdnech roku.

„Vždyť je to otázka deseti minut a výměna je bezplatná.“ Na průkaz ve formě plastové kartičky si žadatel několik dní počká.

V Roudnici nad Labem eviduje odbor dopravy ještě na 1900 držitelů průkazů, které čeká výměna. Pracovnice odboru Iveta Zajíčková hodnotí situaci jako neuspokojivou, výměna probíhá pomalu.

Týdně přijde kvůli výměně asi dvacítka lidí. Tímto tempem by odbor kompletní výměnu rozhodně nezvládl. „Bude to tak, že lidé přijdou před Vánocemi, nechají výměnu na poslední chvíli.“

Kdo nestihne včas vyměnit starou průkazovou kartu za novou, vystavuje se nebezpečí postihu v případě policejní kontroly. Řídit vozidlo bez platného „řidičáku“ je přestupkem, za který může hříšník zaplatit pokutu až do výše 2 500 korun. Kromě policie může vlastníka neplatného řidičského průkazu potrestat pokutou i příslušný úřad.

Od roku 2014 musejí mít všichni Češi řidičský průkaz podle pravidel Evropské unie. Řidiče tak čeká ještě třetí etapa výměny, kde lidé budou vyměňovat průkazy vydané před 1. květnem 2004. „Je toho tolik, že by výměna nešla zvládnout najednou a bylo ji potřeba rozdělit na etapy,“ uzavírá Ivo Perna.

První výměnná akce proběhla v roce 2007. Platnost nových malých plastových průkazů je deset let, takže odbory dopravy, které vydávají nové řidičáky, budou pravidelně vždy po deseti letech řešit výměny.