Jako první vyzkoušeli účinnost přípravku myslivci z Roudnicka již před dvěma roky. Loni byly v letním období nainstalovány tyto ohradníky na 120 km silnic v celé Dolnooharské pánvi. Letos budou motoristé takto chráněni před volně žijící zvěří v dvojnásobném rozsahu, a to po celý rok.

Loňský výsledek předčil očekávání. Jestliže v roce 2008 došlo během léta na vytipovaných úsecích k téměř 1400 srážkám motoristů s volně žijící zvěří, pak za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno pouze 70 takových kolizí.

„Nápad, jak snížit množství střetů vozidel se zvěří přesvědčil i další obce, proto se budou řidiči častěji u silnic setkávat s myslivci se spreji. Ti budou nanášet na stromy nebo kolíky pěnu s pachovým odpuzovadlem, jejíž nákup financují obce s rozšířenou působností a Krajský úřad Ústeckého kraje,“ popsal Karel Hrouzek z roudnického městského úřadu.

Hlavní součást pachového ohradníku se skládá z nepříjemně páchnoucích látek. Myslivci ohradníky umístí do míst, kde dochází ke kolizím se zvěří nejčastěji. Ohradníky nemají za úkol zamezit zvěři v migraci, mají ji pouze nasměrovat do míst, kde je přechod silnice bezpečnější.

„V loňském roce jsme se setkávali se sobectvím a bezohledností některých našich spoluobčanů. Zcizovali ze stromů pěnu napuštěnou odpuzovadlem, popřípadě i s kolíky. Prosíme, neohrožujte sebe a své spoluobčany,“ nabádá veřejnost ing. Karel Hrouzek, který má na starosti státní správu myslivosti na Městském úřadě v Roudnici nad Labem.

Ochranná látka by měla u silnic působit zhruba tři měsíce, proto budou myslivci před prázdninami náplně obnovovat.