Přestože lidé mohou zdarma využít služeb sběrného dvora, nebo vyhodit odpadky do přistavených velkoobjemových kontejnerů v různých částech města, někteří je raději naloží do auta a odvezou za město.

„Počínání těchto lidí nechápu. Není mi jasné, proč zakládají černé skládky, když v Litoměřicích mají možnost legálně vyhodit jakýkoliv odpad do kontejnerů, nebo do sběrného dvora. K tomu opravdu nemám slov,“ říká vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Litoměřicích Pavel Gryndler.

Úklid skládek stojí město statisíce
Město za likvidaci černých skládek zaplatí ročně statisíce korun. Práci zajišťují technické služby, najaté firmy nebo dobrovolníci – například skauti a myslivci. V minulosti se do úklidu pustili také litoměřičtí středoškoláci.

„Asi dvakrát jsme zorganizovali brigádu na úklid komunikace u Veveří. Město zajistilo kontejner, žáci dostali nářadí, rukavice a pytle. Byl toho plný kontejner,“ uvedl ředitel Integrované střední školy Litoměřice Roman Hudec.

Nepořádníkům hrozí vysoké pokuty
Sankce za vyhazování odpadků nejsou malé. „Lidem, kteří zakládají černé skládky, hrozí pokuta třeba padesát tisíc korun,“ uvedl Gryndler. Poukázal také na to, že takto nesmyslné odvážení odpadků znamená pro nepořádníky také zbytečnou námahu nebo výdaje na dopravu. Musejí mít také obavy, zda je někdo nepřistihne.

Ukládání odpadu je nejčastější na klidných a zapadlých místech. Problémy jsou především v okolí Radobýlu, na výjezdu z města ve směru na Sebuzín, menší skládky se objevují za Mostnou horou. Odpadky lidé vyhazují také za viaduktem na Trnovany a poblíž zahrádek na trnovanské stráni.