VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Chrápete? Nechte si operovat kořen jazyka

Ústí nad Labem - Jedinečnou operaci robotem Da Vinci provedli v úterý specialisté z oddělení ORL Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

14.4.2010
SDÍLEJ:

V úterý se podrobil operaci spočívající v resekci kořene jazyka v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 56letý pacient. Zákrok mu má pomoci od obstrukčního syndromu spánkové nedostatečnosti.Foto: DENÍK/Karel Pech

Chrápete? Je to nepříjemné nejen pro vás, ale také pro vaše okolí. Jistou útěchou pro vás může být skutečnost, že při spaní chrápe až 40 % populace.

Chcete se ho zbavit? V některých případech vám pomohou různé přípravky a pomůcky, ale od patologického chrápání vám pomůže také operativní zákrok.

Právě takový, který spočíval ve zmenšení kořene jazyka, provedli lékaři otorinolaryngologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (ORL) v úterý.

K zákroku, zcela unikátnímu, použili již po jedenácté v historii ústeckého Centra robotické chirurgie ORL robota Da Vinci. A Deník byl samozřejmě přitom.

V Ústí je jedno z pěti světových center robotické chirurgie

Centrum robotické chirurgie ORL v Ústí nad Labem patří do pětice světových center, která se podobným operacím nejmodernější metodou věnují.

Ta další jsou v Ospedale Morgagni Pierantoni Forli u italské Bologni, v Cliniques Mont-Godinne v Belgii, v australském Royal Hospital Adelaide a na Yonsei University v Jižní Korei.

„Robotické operace jsou novým směrem řešení problematiky chrápání ve srovnání se zevními přístupy k resekci kořene jazyka,“ konstatuje MUDr. Karel Sláma, specialista z ústecké ORL.

A jedním dechem dodává: „Řešení chrápání je komplexní záležitostí. Znamená to, že pokud po operaci ztloustnete, budete chrápat znovu,“ upozorňuje odborník.

Co všechno může chrápání způsobovat?

Chrápání může způsobovat několik faktorů. Tím hlavním je podle Karla Slámy obezita, dalšími pak neprůchodnost nosu a anatomické poměry v dutině ústní a v polykacích cestách.

Může jít o převislé měkké patro s prodlouženou uvulou neboli čípkem nebo zvětšení patrových mandlí, případně zbytnělý kořen jazyka.

A to byl právě případ 56letého pacienta, u něhož diagnóza zněla: obstrukční syndrom spánkové nedostatečnosti (OSAS).

„Ten vzniká u tzv. patologických chrápačů. Během spánku se jim nedostatečně okysličuje mozek a srdeční sval v důsledku opakujících se dechových pauz v délce až desítek vteřin. Jde o tzv. spánkovou apnoi. Tito lidé se cítí ráno nevyspalí a unavení. Dechové pauzy mohou mít vážný dopad na zdravotní stav: Celkově se zhoršuje okysličování srdce a mozku, a to následně vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje se riziko infarktu a cévních mozkových příhod,“ vysvětluje specialista.

Spánková monitorace v laboratoři

Vedle takto postižených lidí máme i tzv. prosté chrápače, u nichž chrápání nemá vliv na zdraví a projevuje se jen jako zvukový fenomén.

„Zda jde o prosté, nebo patologické chrápání, zjišťujeme pomocí spánkové monitorace, která určí závažnost chrápání pro pacienta. K tomu je určena spánková laboratoř,“ pokračuje Karel Sláma.

Laboratoř určí závažnost syndromu chrápání a lékař určí formu pomoci. „Zkoumáme jednak počet dechových pauz během spánku. A jednak míru okysličení krve pacienta během spánku. Na vyhodnocení se podílí sofistikovaný software - tedy počítač. Spánková monitorace je totiž vícekanálová.“

Jak už jsme řekli, řešení chrápání je komplexní. V první řadě je důležitá redukce nadváhy. „Jde o nejvýznamnější činitel v odstraňování chrápání,“ tvrdí lékař.

V jiných případech pomůže jen vyřešit nosní neprůchodnost, kterou může způsobovat například vybočení nosní přepážky.

Pak už zbývá pouze chirurgické řešení oblasti dutiny ústní a hltanu. Buď operací převislého patra a uvuly pomocí uvulopalatoplastiky, odstranění zvětšených patrových mandlí, nebo resekcí zvětšeného kořene jazyka.

Chrápání je byznys. Různé vychytávky vymýšleli lidé odjakživa… hvězdnou postel stačí před spaním vyhřát

Snad první vynález na odstranění chrápání pochází z roku 1871 a připomíná mučící nástroj, který se pomocí pásků připoutal k hlavě a brada se upnula tak, aby pevně svírala obě čelisti. O účinnosti a naopak počtu udušených tímto vynálezem není nic bližšího známo…

Vynálezci vyrobili přes tisíc různých pomůcek, ale málokterá z nich pomohla a zároveň byla snesitelná. Od magnetů všívaných pod jazyk, na které se v noci jazyk přilepí, různé paralyzéry, přes počítačem ovládaný polštářek posouvající hlavu spáče do vhodné „nechrápací“ polohy, až po speciální masky usnadňující dýchání. Lidové rady se většinou omezují na tenisové míčky, či velké knoflíky všité do pyžama, ale tyto metody přinášejí spíš potupu než účinek.

Jednou z nejméně obtěžujících cest je užívání speciálních nosních kapek a sprejů, které mají za úkol udržet sliznici vlhkou, a tím snižovat možnost vibrací.

Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete si pořídit „hvězdnou postel“ vybavenou tak dokonale, že v ní můžete dělat prakticky všechno, od práce na počítači až po sledování oblíbených filmů na třímetrové projekční ploše. Před spaním ji necháte vyhřát a nastavíte ji tak, aby během spánku monitorovala a ovlivňovala vaše pohyby a dýchání. Americký výrobce prý zaručuje, že v téhle posteli se chrápat ani nedá a nabízí ji v přepočtu za necelý milion korun…

Friedmannovo dělení: Jazyk má velikost 1 až 4…

Podle tzv. Friedmannova dělení má lidský jazyk čtyři velikosti. Čtyřka je pro ten největší, kdy má člověk jazyka „plná ústa“.

„Při operaci robotem Da Vinci se část kořene jazyka uřízne endoskopicky. Výhodou je rychlé hojení a tudíž krátká doba rekonvalescence pacienta. Ta v průměru trvá pět až šest dní,“ přiblížil Karel Sláma.

Jak dodal, náklady na jednu robotickou operaci, včetně spánkové monitorace, činí průměrně asi 120 tisíc korun.

Existují také jiné metody, jak od chrápání pomoci

Pacienti s patologickým chrápáním nemusejí volit hned tu nejradikálnější, to je operaci. Podle Karla Slámy mohou pomoci jiné metody a pomůcky, ale nemusí sedět každému.

„Jediným skutečně účinným je přístroj CPAP, který pomáhá pacientovi překonat syndrom spánkové nedostatečnosti. Před spánkem se na obličej upevní maska dýchacího přístroje, který pak zaručuje pravidelný přísun kyslíku ve spánku. Přístroj dýchá s ním, aby dýchací cesty byly roztažené a vzduch šel do plic. Jeho používání je rozšířeno především ve Spojených státech, ale i u nás lidem pomáhá. Jeden z pacientů mi potvrdil, že s přístrojem se vyspí velice dobře. Pokud se musí obejít bez něj, spánek ho kvůli jeho hendikepu vyčerpává…,“ tvrdí specialista z Masarykovy nemocnice.

Přístroj CPAP pomáhá s dýcháním během spánku

Dýchání s kontinuálním přetlakem je tudíž metoda, kdy člověk jednoduše spí s dýchacím přístrojem.

Tato poněkud nepohodlná metoda je nutná v případech takzvaného OSAS syndromu, kdy člověk přestává ve spánku dýchat a pravidelně se dusí.

Autor: Ivo Chrástecký

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitelka předškolního vzdělávání. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup v době dovolené, nemoci. Především v odpoledních hodinách od 12.00h. do 15.30h. Způsob kontaktování zaněstnavatele: telefonicky od 7.00h. do 15.00h., e-mailem, osobně.. Pracoviště: Mateřská škola chotiměř, 410 02 Lovosice 2. Informace: Eva Loskotová, +420 416 597 164.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 200 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel - základy přírodních věd. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč, mzda max. 350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek dle dohody., Požadujeme: , 1) vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu , v oblasti pedagogických věd zaměřených na přípravu učitelů pro střední školy, nebo , 2) odborné vysokoškolské vzdělání, které odpovídá charakteru vyučovaných odborných předmětů pro střední školy a zároveň vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňované vysokou školou a zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo studium pedagogiky podle § 22 zákona o pedagogických pracovnících. , Předpoklady pro vznik pracovního poměru, splnění předpokladů pro výkon činnosti ped. pracovníka §3 a odborná kvalifikace dle §7 Zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, včetně poslední změny zákonem č. 197/2014 Sb., s účinností od 1. 1. 2015. Podmínky § 7 jsou splněny, pokud uchazeč zahájil studium vedoucí k získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost nejpozději do 31. 12. 2014. , Přátelské prostředí, individuální přístup k zaměstnancům, odměny dle výkonu pracovníka, školení., Způsob prvního kontaktu: emailem, osobně Palackého č.p. 730/1, Litoměřice nebo telefonicky od 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborná škola ekonom, o.p.s., litoměřice, palackého 730/1, Palackého, č.p. 730, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Nováková, +420 416 732 996.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech vedoucí technolog ve slévárenském průmyslu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: o dokončené SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o řízení technologie, spolupráce na technologickém postupu pro dílny, zlepšování stávajících , technologických postupů, o spolupráce při poptávkovém a nabídkovém řízení, přezkoumání objednávek s nabídkou, , o zpracování komplexní technologie - podklady pro výrobu odlitků , o aktivní přístup k práci, flexibilita, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, odolnost vůči stresu, o zajímavá práce v příjemném prostředí a dobrém kolektivu, zvláštní prémie, podnikové stravování, možnost přesčasů. Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky Po-Pá od 7.00h. do 15.30h. nebo e-mailem, osobně.. Pracoviště: Mencl guss s.r.o. - provozovna roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 1107, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Hana Počtová, +420 727 879 841,412 871 102.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montéři kovových konstrukcí montér kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: místo výkonu práce: loděnice Lhotka nad Labem, Lhotka nad Labem č.p. 86, 410 02 Lovosice 2 a Račice, 411 08 Štětí., -- vyučen v oboru - výhodou, není podmínkou, - znalost pracovních výkresů, - samostatnost a přesnost při výrobě a montáži, - vysoká kvalita montáže, - práce fyzicky náročná. , První kontakt telefonicky a e-mailem. Osobně každé úterý až čtvrtek od 8.00-13.00 hod. v loděnici ve Lhotce nad Labem, č.p.86.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na dopravním hřišti proběhla tradiční akce složek IZS pro základní školy.
15

FOTO: Děti dostávaly užitečné rady od policistů, hasičů či záchranářů

Lovosický trenér Milan Berka.

Chceme sérii rychle ukončit, ale nebude to snadné, ví lovosický kouč Berka

Policista odradil muže od sebevraždy. Přímo na ulici

Litoměřice - Policista litoměřického oddělení PČR v době svého volna projížděl litoměřickou ulicí Na Valech, když uviděl staršího muže držícího v ruce nůž, kterým mířil sám na sebe.

Při přehrabování popelnice zažil šok. Bezdomovec v ní nalezl mrtvého novorozence

Ústecký kraj - Údajně bezdomovec ve čtvrtek v podvečer nalezl při přehrabování odpadu v popelnici ve Zrenjaninské ulici v Teplicích mrtvého novorozence. Na místo okamžitě vyjela policie a celý prostor uzavřela.

Jak jsme žili v Československu: Osvobození Lovosic

Litoměřicko - V pátek 20. dubna pokračuje pouze v tištěném Litoměřickém deníku dalším dílem seriál Jak jsme žili v Československu.

Proleťte se nad Řípem vrtulníkem

Rovné - Chcete se proletět vrtulníkem? Máte možnost na Řípské pouti. Odlétá se zpod úpatí Řípu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT