VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Chrápete? Nechte si operovat kořen jazyka

Ústí nad Labem - Jedinečnou operaci robotem Da Vinci provedli v úterý specialisté z oddělení ORL Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

14.4.2010
SDÍLEJ:

V úterý se podrobil operaci spočívající v resekci kořene jazyka v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 56letý pacient. Zákrok mu má pomoci od obstrukčního syndromu spánkové nedostatečnosti.Foto: DENÍK/Karel Pech

Chrápete? Je to nepříjemné nejen pro vás, ale také pro vaše okolí. Jistou útěchou pro vás může být skutečnost, že při spaní chrápe až 40 % populace.

Chcete se ho zbavit? V některých případech vám pomohou různé přípravky a pomůcky, ale od patologického chrápání vám pomůže také operativní zákrok.

Právě takový, který spočíval ve zmenšení kořene jazyka, provedli lékaři otorinolaryngologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (ORL) v úterý.

K zákroku, zcela unikátnímu, použili již po jedenácté v historii ústeckého Centra robotické chirurgie ORL robota Da Vinci. A Deník byl samozřejmě přitom.

V Ústí je jedno z pěti světových center robotické chirurgie

Centrum robotické chirurgie ORL v Ústí nad Labem patří do pětice světových center, která se podobným operacím nejmodernější metodou věnují.

Ta další jsou v Ospedale Morgagni Pierantoni Forli u italské Bologni, v Cliniques Mont-Godinne v Belgii, v australském Royal Hospital Adelaide a na Yonsei University v Jižní Korei.

„Robotické operace jsou novým směrem řešení problematiky chrápání ve srovnání se zevními přístupy k resekci kořene jazyka,“ konstatuje MUDr. Karel Sláma, specialista z ústecké ORL.

A jedním dechem dodává: „Řešení chrápání je komplexní záležitostí. Znamená to, že pokud po operaci ztloustnete, budete chrápat znovu,“ upozorňuje odborník.

Co všechno může chrápání způsobovat?

Chrápání může způsobovat několik faktorů. Tím hlavním je podle Karla Slámy obezita, dalšími pak neprůchodnost nosu a anatomické poměry v dutině ústní a v polykacích cestách.

Může jít o převislé měkké patro s prodlouženou uvulou neboli čípkem nebo zvětšení patrových mandlí, případně zbytnělý kořen jazyka.

A to byl právě případ 56letého pacienta, u něhož diagnóza zněla: obstrukční syndrom spánkové nedostatečnosti (OSAS).

„Ten vzniká u tzv. patologických chrápačů. Během spánku se jim nedostatečně okysličuje mozek a srdeční sval v důsledku opakujících se dechových pauz v délce až desítek vteřin. Jde o tzv. spánkovou apnoi. Tito lidé se cítí ráno nevyspalí a unavení. Dechové pauzy mohou mít vážný dopad na zdravotní stav: Celkově se zhoršuje okysličování srdce a mozku, a to následně vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje se riziko infarktu a cévních mozkových příhod,“ vysvětluje specialista.

Spánková monitorace v laboratoři

Vedle takto postižených lidí máme i tzv. prosté chrápače, u nichž chrápání nemá vliv na zdraví a projevuje se jen jako zvukový fenomén.

„Zda jde o prosté, nebo patologické chrápání, zjišťujeme pomocí spánkové monitorace, která určí závažnost chrápání pro pacienta. K tomu je určena spánková laboratoř,“ pokračuje Karel Sláma.

Laboratoř určí závažnost syndromu chrápání a lékař určí formu pomoci. „Zkoumáme jednak počet dechových pauz během spánku. A jednak míru okysličení krve pacienta během spánku. Na vyhodnocení se podílí sofistikovaný software - tedy počítač. Spánková monitorace je totiž vícekanálová.“

Jak už jsme řekli, řešení chrápání je komplexní. V první řadě je důležitá redukce nadváhy. „Jde o nejvýznamnější činitel v odstraňování chrápání,“ tvrdí lékař.

V jiných případech pomůže jen vyřešit nosní neprůchodnost, kterou může způsobovat například vybočení nosní přepážky.

Pak už zbývá pouze chirurgické řešení oblasti dutiny ústní a hltanu. Buď operací převislého patra a uvuly pomocí uvulopalatoplastiky, odstranění zvětšených patrových mandlí, nebo resekcí zvětšeného kořene jazyka.

Chrápání je byznys. Různé vychytávky vymýšleli lidé odjakživa… hvězdnou postel stačí před spaním vyhřát

Snad první vynález na odstranění chrápání pochází z roku 1871 a připomíná mučící nástroj, který se pomocí pásků připoutal k hlavě a brada se upnula tak, aby pevně svírala obě čelisti. O účinnosti a naopak počtu udušených tímto vynálezem není nic bližšího známo…

Vynálezci vyrobili přes tisíc různých pomůcek, ale málokterá z nich pomohla a zároveň byla snesitelná. Od magnetů všívaných pod jazyk, na které se v noci jazyk přilepí, různé paralyzéry, přes počítačem ovládaný polštářek posouvající hlavu spáče do vhodné „nechrápací“ polohy, až po speciální masky usnadňující dýchání. Lidové rady se většinou omezují na tenisové míčky, či velké knoflíky všité do pyžama, ale tyto metody přinášejí spíš potupu než účinek.

Jednou z nejméně obtěžujících cest je užívání speciálních nosních kapek a sprejů, které mají za úkol udržet sliznici vlhkou, a tím snižovat možnost vibrací.

Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete si pořídit „hvězdnou postel“ vybavenou tak dokonale, že v ní můžete dělat prakticky všechno, od práce na počítači až po sledování oblíbených filmů na třímetrové projekční ploše. Před spaním ji necháte vyhřát a nastavíte ji tak, aby během spánku monitorovala a ovlivňovala vaše pohyby a dýchání. Americký výrobce prý zaručuje, že v téhle posteli se chrápat ani nedá a nabízí ji v přepočtu za necelý milion korun…

Friedmannovo dělení: Jazyk má velikost 1 až 4…

Podle tzv. Friedmannova dělení má lidský jazyk čtyři velikosti. Čtyřka je pro ten největší, kdy má člověk jazyka „plná ústa“.

„Při operaci robotem Da Vinci se část kořene jazyka uřízne endoskopicky. Výhodou je rychlé hojení a tudíž krátká doba rekonvalescence pacienta. Ta v průměru trvá pět až šest dní,“ přiblížil Karel Sláma.

Jak dodal, náklady na jednu robotickou operaci, včetně spánkové monitorace, činí průměrně asi 120 tisíc korun.

Existují také jiné metody, jak od chrápání pomoci

Pacienti s patologickým chrápáním nemusejí volit hned tu nejradikálnější, to je operaci. Podle Karla Slámy mohou pomoci jiné metody a pomůcky, ale nemusí sedět každému.

„Jediným skutečně účinným je přístroj CPAP, který pomáhá pacientovi překonat syndrom spánkové nedostatečnosti. Před spánkem se na obličej upevní maska dýchacího přístroje, který pak zaručuje pravidelný přísun kyslíku ve spánku. Přístroj dýchá s ním, aby dýchací cesty byly roztažené a vzduch šel do plic. Jeho používání je rozšířeno především ve Spojených státech, ale i u nás lidem pomáhá. Jeden z pacientů mi potvrdil, že s přístrojem se vyspí velice dobře. Pokud se musí obejít bez něj, spánek ho kvůli jeho hendikepu vyčerpává…,“ tvrdí specialista z Masarykovy nemocnice.

Přístroj CPAP pomáhá s dýcháním během spánku

Dýchání s kontinuálním přetlakem je tudíž metoda, kdy člověk jednoduše spí s dýchacím přístrojem.

Tato poněkud nepohodlná metoda je nutná v případech takzvaného OSAS syndromu, kdy člověk přestává ve spánku dýchat a pravidelně se dusí.

Autor: Ivo Chrástecký

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží pracovník/pracovnice v kantýně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme - komunikativnost, samostatnost, spolehlivost, praxe v oboru výhodou - není nutná, příjemné vystupování, zodpovědný přístup. Nutnost samostatné dopravy. Jízdní výhody v případě jízdy vlastním autem, podnikové stravování. Nabízíme - jistotu stabilní společnosti, zajímavé finanční ohodnocení, nástup možný ihned, případně dle dohody. Způsob kontaktování zaměstnavatele: pouze telefonicky, případně e-mailem.. Pracoviště: Veřejné stravování cz, a.s., pracoviště lovosice, Průmyslová, č.p. 1166, 410 02 Lovosice 2. Informace: Katarina Chmelová, +420 739 151 871.

Výroba - Výroba Správci objektů 6 100 Kč

Správci objektů údržbář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: jedná se o drobné opravy různého druhu. Způsob prvního kontaktu: e-mailem.. Pracoviště: Ors czech s.r.o., provozovna lovosice, ul. žižkova, Žižkova, č.p. 922, 410 02 Lovosice 2. Informace: Alena Merklová, .

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 13 400 Kč

Obsluha strojů na zpracování ovoce, zeleniny a ořechů (včetně sušení, konzervování a mražení) obsluha strojů a zařízení v potravinářském provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: místo výkonu práce: Masarykova č.e. 56, 411 56 Bohušovice nad Ohří. Jedná se o práci v potravinářském provozu - obsluha strojů a zařízení na balení ovoce a zeleniny, náplní práce je obsluha balícího stroje na ovoce a zeleninu, jeho obsluha a nastavování programů dle druhu baleného produktu, kontrola a doplňování obalového materiálu do balícího stroje, kontrolní vážení zabaleného produktu a skladová manipulace se zabaleným produktem (ovoce, zelenina). Pracuje se v chladu a převážně vestoje ve 12 hodinových směnách v režimu krátký - dlouhý týden. Začátek pracovní doby v 6,00hod. Požadujeme dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, pečlivost a spolehlivost. Nástup do zaměstnanání dle dohody. Způsob kontaktování zaměstnavatele: pro potvrzení doporučenek, v pracovní dny od 9.00 hod. do 10.00 hod.. Pracoviště: Čerozfrucht s.r.o., pracoviště bohušovice nad ohří, Masarykova, č.p. 307, 411 56 Bohušovice nad Ohří. Informace: Petr Martinovský, +420 416 725 550.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě technik- pomocný dělník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme:, zručnost (manuální práce!), předchozí zkušenost s řemeslnými pracemi (zedník, údržbář, mechanik, dělník ve výrobě stavebnictví, malíř/lakýrník…), Osvědčení dle vyhlášky ČÚBP a ČBÚ číslo 50/1978 Sb., § 6,7 o odborné způsobilosti v elektrotechnice. ŘP sk. B., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Dyntec spol. s r.o. - provozovna terezín, Pražská, č.p. 328, 411 55 Terezín. Informace: Martina Benešová, +420 602 171 439.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velký letní koncert v Litoměřicích loni. Konal se v letním kině

Velký letní koncert na litoměřickém náměstí uctí výročí republiky

Policie pátrá po totožnosti tohoto muže. Poznáte ho?

Poznáváte muže na fotografii? Byl na místě majetkové trestné činnosti

OBRAZEM: Zemědělci vyjeli sklízet obilí i v noci. Žně jsou v plném proudu

Litoměřicko - Na polích se v noci prohánějí kombajny jako ve dne. Na Litoměřicku jsou žně v plném proudu a tak se seká obilí i v noci.

Lidí bez práce na Litoměřicku ubylo. Firmy si zoufají, marně hledají pracovníky

Ústecký kraj - Kvalitní zaměstnance marně hledají menší i velké podniky. Problém narůstá hlavně v oblasti řemesel, kdy starší odborníci odcházejí do důchodu.

Nový Týdeník Litoměřicko: Rozhovor s významným kardiologem i krásnou Veronikou

Litoměřicko - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Litoměřicko. Podívejte se, co tentokrát nabízí. 

Kluci versus holčičky: V porodnici zatím děvčátka převálcovala chlapce

Litoměřicko - Holčiček se narodilo za první pololetí na Litoměřicku o poznání víc. Rozdíl byl hlavně v lednu a červnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT