Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stopám praotce Čecha pomůže Magická hora

Krabčice – Magická hora. Tak nazvali autoři patnáctiminutový filmový dokument, který má propagovat jednu z nejznámějších národních kulturních památek.

6.4.2010
SDÍLEJ:

PŘEDNÍ STRANA obálky DVD s dokumentárním filmem „Magická hora“, který propaguje horu Říp. Foto: MV Cover, s. r. o.

Zájem o horu roste
„Zájem o Říp v posledních letech roste. Je to dáno asi tím, že po roce 1989 se lidi museli podívat do světa, aby zjistili, že u nás je také hezky,“ říká ve filmu Josef Tachecí, starosta obce Krabčice.

Ačkoli katastrálně spadá Říp, který patří šlechtickému rodu Lobkowiczů, pod obec Mnetěš, právě z Krabčic na jeho vrchol vede nejznámější cesta. A tak všechny akce, které se na jeho úpatí konají, probíhají na krabčické straně. Tou nejznámější je proslulá Řipská pouť, která se tady koná vždy v druhé polovině dubna.

„Ne Praha, ale Říp by měl být pro nás jednička, protože odtud se ti Češi rozbíhali do všech ostatních krajů,“ je přesvědčen správce a kastelán Rotundy sv. Jiří na Řípu Jiří Voves.

Dozvíte se z filmu
Osamělá čedičová kupa, na níž se podle pověsti zastavil praotec Čech se svým lidem, má 455,5 metru nad mořem. Přítomnost magnetitu v hornině způsobuje vychýlení střelky kompasu.

Původně byl Říp holý kopec, ale v roce 1879 dal tyto svahy zalesnit tehdejší majitel panství Mořic Lobkowicz. Následně tady byly vysázeny duby, buky, jasany, javory, břízy nebo lípy.

Výhled do kraje umožňují pouze tři vyhlídky: Roudnická, Pražská a Mělnická. Výhled odtud je na okolní obce – o jedné z nich, Ctiněvsi, se traduje, že zde byl pochován ten, který dal celé zemi jméno – praotec Čech.

„Podíváme–li se na rekonstrukční mapy archeologů, které mapují raně slovenské osídlení v 6. a 7. století, zjistíme, že Říp skutečně tvoří střed slovanského osídlení v této době,“ potvrzuje historik Akademie věd ČR Jan Zelenka.

Dokument ve zkratce ukazuje také další památky, jež se v blízkosti hory Říp nacházející, jako jsou Roudnice nad Labem, hrad Hazmburk, Vodní hrad v Budyni nad Ohří a Státní zámek Libochovic.

Jde po stopách…
Film Magická hora vznikl za podpory Ústeckého kraje a plně zapadá do projektu „Po stopách praotce Čecha“.

Ten je součástí nové Strategie rozvoje cestovního ruchu Ústeckého kraje na roky 2010 až 2015. „Tato strategie využívá národních legend a pověstí o založení české státnosti v oblasti cestovního ruchu v Ústeckém kraji.

Jeho realizace byla podpořena v rámci Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad. Hlavním cílem tohoto projektu je využít pamětihodnosti a místa celostátního významu vztahující se k počátkům české státnosti jako základ rozvoje cestovního ruchu v celém regionu,“ vysvětlují autoři internetových stránek, kteří s projektem veřejnost seznamují.

Hlavní akce letos pod horou Říp:

24. a 25. dubna
– Řipská pouť a Paracountry festival
28. srpna – Řípfest Rovné 2010


Základním pilířem „stop“ jsou tři místa spojená s nejstaršími českými pověstmi – Stadice na Ústecku, odkud přišel Přemysl Oráč na pražský Vyšehrad, Peruc na Lounsku s památným milostným příběhem Oldřicha a Boženy a právě hora Říp.

V dubnu pouť…
„Narodil jsem se tady a asi tady i umřu. Díky mé profesi a tomu, že rád cestuji, jsem viděl jiné hory. Byl jsem na nejvyšších horách v Alpách, viděl jsem svět. Ale vždycky se vrátím sem, uvidím horu Říp a je mi pěkně,“ vyznává se v dokumentu Vladimír Veselý z Roudnice nad Labem, jehož společnost DVD vydala.

Úpatí Řípu od obce Rovné, která patří pod samosprávu Krabčic, je ideálním místem pro konání velkých akcí. Největší proslulosti dosáhla Řipská pouť, která je druhou největší událostí svého druhu v Česku. Letos se uskuteční ve dnech 24. a 25. dubna společně s dnes už tradičním Paracountry festivalem, Velkou cenou ČR v parašutismu spojenou se soutěží hudebních skupin.

…a v srpnu rock!
Letos přibude v kalendáři akcí pod Řípem úplně nová, jež se má stát tradicí lákající sem desetitisíce lidí, a to i ze sousedních zemí.

S myšlenkou přišel Vladimír Veselý, který přivedl v roce 2008 do Roudnice legendární skupinu Nazareth. „Pod Řípem stojí za to pořádat akce světového významu. Tak můžeme náš národní symbol nejvíce zviditelnit. Tudíž vznikla myšlenka na úpatí hory u Krabčic udělat mezinárodní megafestival rockové hudby za účasti světoznámých kapel,“ prozrazuje Vladimír Veselý.

Řípfest Rovné 2010 se uskuteční 28. srpna s předpokládanou návštěvou 30 tisíc fanoušků z Česka, Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska a Polska.

Na jednodenním festivalu, na němž vystoupí i české skupiny, se mají objevit Nazareth nebo skupina někdejšího člena Uriah Heep Kena Hensleyho. Ale i mnoho dalších zvučných jmen, která pořadatelé vzhledem k probíhajícím jednáním s kapelami nechtějí zatím prozradit…

K propagaci Řípfestu Rovné 2010 přispěje i film Magická hora. Titulky v angličtině jsou k němu hotové.

Autor: Ivo Chrástecký

6.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
112

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Elena Holíčková se narodila 	Lucii a Ladislavu Holíčkovým z Roudnice n.L. 10.10. v 10.29 hodin v Roudnici n.L. (3,37 kg a 51  cm).
10

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Litoměřice – Radnice v Litoměřicích umístila do ulic 12 monitorovacích stanic, které mají prověřit důvody zvýšené prašnosti ve městě. Na zvýšený výskyt polétavého prachu si lidé často stěžovali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Česká republika - Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení