Jednočlenná městská policie, kterou založilo v loňském roce vedení města, dokázala podle vyjádření starosty hotové divy. Přítomnost strážníka v ulicích byla již po pár měsících jeho služby znát na dodržování veřejného pořádku, usměrňování činnosti mládeže, úbytku dluhů, ale i černých skládek, které se daří rychle likvidovat.
Lidé policistu chválí
„Je vidět, že tady máme svého policistu, je tady větší klid. I lidé, které znám, si ho chválí. Mohu říci, že člověk má lepší pocit, že je tady nějaký člověk, který hájí zájmy slušných lidí a dohlíží na pořádek ve městě,“ pochvaluje činnost strážníka obyvatelka Hoštky.
I sám strážník přiznal, že ho potěší, když ho lidé na ulici zdraví. Téměř všechny situace se snaží řešit domluvou, protože s většinou obyvatel je i v případě, že udělají nějaký přestupek, rozumná řeč.
„Veškeré případy, kde je to možné, řeším domluvou. Díky dobrému přístupu vedení města nejde o žádnou represi a přísun peněz do městské kasy,“ říká hoštecký městský policista Petr Pospíšil.
„Daří se nám udržovat klid na místech, kde se dříve scházeli méně přizpůsobiví lidé, i v centru města lidé strážníka respektují. Řidiči se ukáznili v parkování a také se nám podstatně snížily výdaje na likvidaci černých skládek,“ říká starosta Hoštky Miloš Gruber.
Parťák by se hodil
Jak ale strážník i starosta přiznali, nic není vždy stoprocentní. Samotný policista nemůže být všude.
„Uvažovali jsme o spolupráci s okolními obcemi, abychom mohli mít strážníky dva, to ale bylo odmítnuto. Bylo by to sice prospěšné, ale chápeme, že finanční prostředky na to nejsou,“ vysvětluje starosta. Městský policista se tedy musí i nadále spoléhat na podporu státní policie ze Štětí, se kterou má dobrou spolupráci.
“Zrovna teď v neděli jsem se dostal do nepříjemné situace, když jsem se snažil řešit roztržku dvou mužů. Na to jsem nakonec doplatil, když se spojili proti mě. Je to ale velmi výjimečné, vlastně se mi to stalo poprvé,“ prozradil Petr Pospíšil.
Ze své služby má ale i příjemné zážitky. Například zachránění opuštěného jezevčíka před umrznutím či přemístění zanedbaných šťěňat, která díky němu putovala i se souhlasem majitelky do útulku, odkud si je údajně vzali záchranáři.
Jedno ze šťěňat belgických ovčáků, fenka Angie, se strážníkovi stalo dalším parťákem, podobně jako jeho německý ovčák Jimmy.