V litoměřickém K–centru každý rok poznávají kolem šedesátky nových klientů, kteří propadli experimentování s drogami. Nejvíce jich sem přichází se závislostí na pervitinu.
„V našem okrese se 130 tisíci obyvatel je, odhaduji, kolem šesti set lidí, kteří mají zkušenost s drogami. Toto je samozřejmě číslo, které se netýká uživatelů marihuany, ke které se již společnost chová, jako by byla legální,“ říká vedoucí Kontaktního centra v Litoměřicích Jaroslav Papež.
Okresu vládne především pervitin
Podle statistik K–centra mají nejvíce narkomanů největší města okresu – Litoměřice a Roudnice n. L., přičemž každé místo okresu má svá specifika. „V celém okresu je nejvíce užívaný pervitin, jsou tu ale také závislí na heroinu, ten je neúměrně častý v Libochovicích. Heroinu sekunduje také jeho léčivo Subutex,“ říká Papež.
Každý rok přijde 60 nových narkomanů
Litoměřický okres patří nyní mezi drogami nejméně zasažená místa Ústeckého kraje. „Řekl bych, že po Praze je však Ústecký kraj nejzasaženější oblastí, navíc se tu markantně snižuje věk uživatelů. Na Litoměřicku to naštěstí není tak extrémní,“ informoval Jaroslav Papež.
Drogová scéna v okrese Litoměřice je podle statistik K–centra poměrně stabilizovaná, počet uživatelů drog dlouhodobě neklesá ani nevzrůstá.
„Každý rok máme kolem dvou set klientů, z toho sem přichází kolem šedesátky nových lidí, kteří hledají pomoc. Úspěšnost, že se ze spárů závislosti dostanou, je kolem pětadvaceti až třiceti procent, hodně klientů to zkouší na několikrát, ne vždy se jim to podaří,“ uvedl Papež.
Kontaktní centrum a jeho terénní služba mají za úkol minimalizovat dopady užívání drog na narkomany i okolní společnost. Snaží se předcházet přílišnému sebepoškozování narkomanů a minimalizovat jejich sociální vyloučení.
Klienti si sem mohou přijít pro sterilní potřeby na aplikaci drogy, mohou se zde umýt, ti bez domova vyprat prádlo, uvařit polévku, čaj apod. Základním úkolem K–center je ale také snaha podpořit drogově závislé ve snaze o abstinenci a motivovat je k návratu do normálního života, pomoci jim s nástupem do léčebných programů.
„Pomohli mi dostat se z tísně bezdomovce i z fetu. Byla jsem na tom velmi špatně, neměla jsem kde bydlet. Teď už je to o trochu lepší, mám kde být. Cítím, že to tam někde ještě kliká, ale mojí chybou, samozřejmě,“ svěřila se jedna z klientek centra, která bojuje se závislostí na pervitinu a marihuaně.
„Nejvíce si cením toho, že jsem se měla komu svěřit, popovídat si, poskytli mi pomoc. Využila jsem také testování krve, sprchu, možnost vyprat si, dostala jsem polévku,“ cení si pomoci klientka, která nyní díky K–centru abstinuje.