Jedním z hlavních hostů má být i Karel Gott. V předvečer společenské akce roku jsme se zeptali nejvyšší představitelky kraje, hejtmanky Jany Vaňhové, jak prožívá finišující přípravy a jestli je taková akce v době hospodářské krize nezbytně nutná. Povídali jsme si také o hudbě, o jejích zálibách, ale také o olympijských hrách.

Jaký bude mít ples program? Připravili jste pro hosty tombolu? Prozradíte nám hlavní výhru a co jste do tomboly dala vy osobně?
Jsem velice ráda, že se nám podařilo získat skvělé umělce jako je Karel Gott, Monika Absolonová nebo Jitka Zelenková. Ctíme zvyklost, že se našeho plesu neúčastní umělci dvakrát za sebou. Proto jsem velice ráda, že naše pozvání letos přijal právě Karel Gott. Hosté se mají na co těšit. Zpěváky bude doprovázet můj oblíbený orchestr F.Slováčka, takže to jistě bude skvělý hudební zážitek. Chybět nebude ani tombola a hlavní cenu, tu vám neprozradím, je to překvapení. K mému příspěvku do tomboly mohu říci jen tolik, že vychází z našeho cíle propagovat kraj. Jsem si jistá, že výherce této ceny objeví krásy kraje z pohledu sedla, nikoliv však koňského.

Zmínila jste slavné zpěváky, kteří na plese vystoupí, jakou hudbu vy osobně nejraději posloucháte?
Žánr, který zahrnují všichni zmiňovaní umělci, je šálek čaje, který si ráda dopřeji třeba na dlouhých cestách v autě. Nepohrdám však ani vážnou hudbou, která mě dokáže příjemně odreagovat a čerpám při ní energii do dalšího dne. Díky svým dětem se často nevyhnu ani populární hudbě, ale ani ta mi vyloženě nevadí.

Většina komerčních společností seškrtala své rozpočty a nehodlá letos vynaložit na společenské akce ani korunu. Moje otázka je nasnadě, na kolik přišel krajskou kasu tento reprezentační ples a nebylo by namístě investovat tyto prostředky například do škol?
Rozhodování o tom, zda se i letos uskuteční reprezentační ples, nebylo jednoduché. Nakonec jsme se rozhodli, že ples bude, ale v rámci omezeného rozpočtu, který snížil náklady na realizaci. Věřím však, že návštěvník úsporná opatření nepocítí, protože se na uskutečnění plesu podílejí také partnerské organizace. K rozhodnutí začít s přípravami sedmého reprezentačního plesu kraje nás vedla nejen tradice, kterou si tato událost získala, ale také zájem obyvatel. Prakticky pár dní po otevření předprodeje již nebyl ani jeden volný lístek.

K vaší druhé otázce, je třeba si uvědomit, že reprezentační ples je jednou z aktivit, které v konečném důsledku vedou k propagaci kraje. Chceme změnit image našeho regionu a přilákat sem nejen investory, ale také cestovní ruch. Investice na realizaci podobných společenských akcí se nám v dohledných letech vrátí několikanásobně a tyto prostředky pak budeme investovat například do škol nebo do zdravotní péče.

Nestává se příliš často, že je ve vedení kraje žena. Jsou podobné společenské události pro vás výhodou? Patří mezi vaše záliby nakupování, nebo je to spíš nutnost? A ovládáte tzv. small talk, tedy nutnou společenskou konverzaci?
Nevím, jestli mám společenské akce vnímat jako výhodu. Žena musí být totiž připravena mnohem lépe než muž. Důležité je dbát na „dress code“, tedy co budete mít na sobě, v zahraničí hraje velmi důležitou roli i barva a může se stát, že výběrem šatů šlápnete vedle. Stejně jako muži i ženy musí perfektně ovládat etiketu a protokol. Přesto si myslím, že podobné akce a small talk jsou mi vlastní spíše než mým mužským protějškům.
Nakupování je jedna z věcí, při níž relaxuji stejně jako například při úklidu nebo při vaření. Jen času není tolik, takže by se mohlo zdát, že vůbec nerelaxuji. Preferuji nenucené nákupy. Nejraději si přivezu nějaký hezký kousek z cest.

Jak jste na tom vy a tanec? Tančíte ráda? Bývá zvykem, že organizátorovi akce a hostiteli připadne první tanec. Už víte, kdo bude letos vaším tanečním partnerem?
Vybavuji si taneční, které se nevyhnuly snad nikomu. Nechci říci, že bych tam nechodila ráda, ale mám je spíše spojené s bílými rukavičkami, ošlapanými palci u nohou a pánskou volenkou. Můj taneční partner bude stejný jako vloni, i v tomto ohledu je nutné dodržet protokol.

Preferujete tedy spíše jiné sporty, co třeba lyžování?
Máte pravdu, když je dostatečné sněhová pokrývka, mnohem radši vyjedu s rodinou na kopec. Nedávno jsem byla v Krkonoších, které mě lehce zklamaly. V Krušných horách je již srovnatelná a cenově dostupnější nabídka. V zimě ráda nazouvám i běžky a jedu projet cyklistické trasy, které sníh a mráz proměnily k nepoznání. Vřele doporučuji.

Když mluvíme o zimních sportech, fandila jste našim sportovcům na zimních olympijských hrách ve Vancouveru?
Samozřejmě! Martina Sáblíková byla naprosto úžasná! Kdo by si tipnul, že země zamrzlých rybníků se stane velmocí ve sportu jako je rychlobruslení? Právem ji mohu nazvat „český zázrak na ledě“ a stát by ji měl bezesporu nějak podpořit. Cenné kovy přivezli ale i další sportovci. Myslím, že na tak malou zemi, jakou je Česká republika, je čtrnácté místo se dvěma zlatými medailemi obrovský úspěch. Ukazuje se, že podpora sportu je velmi důležitá, zejména pokud jde o lokální sportovní kluby, které vychovávají budoucí mládežnické naděje.

Tyto olympijské hry jsem si vychutnala o poznání víc než ty minulé, protože se většina důležitých závodů odehrávala v noci. Takže pokud se neprotáhlo nějaké důležité jednání, pohodlně jsem sledovala naše sportovce doma u obrazovky jako většina fanoušků.