Odhadovaná hrubá škoda se vyšplhala na 45 milionů korun. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla. Příčinou závady bude podle Drážní inspekce zřejmě závada na jednom z vozů.

SŽDC původně odhadovala škodu na 37,2 milionu korun. „To se týkalo jen železničního svršku, bylo ale ještě poškozeno zabezpečovací a sdělovací zařízení a kabely,“ uvedl Halla.

Při nehodě byly poškozeny i dvě výhybky. Na vlaku, kterému vykolejily poslední dva vozy, je škoda 300.000 korun. Celé úterý byl na trati u Lovosic přerušen provoz, železničářům se podařilo zprovoznit jednu kolej až krátce před půlnocí.

Délka výluky jedné koleje bude podle Hally záležet i na klimatických podmínkách a materiálovém a strojovém vybavení.

„Podbíjecí stroj je například ještě zazimovaný, na opravách se ale intenzivně pracuje,“ řekl Halla. Část tratě by se měla znovu podbíjet, vyměňovat se budou kolejnice i pražce.

Provoz po jedné koleji má vliv na osobní dopravu na trati, podle Hally vlaky nabírají mírná zpoždění. Podle Českých drah by cestující měli počítat zhruba s patnáctiminutovým zdržením. S většími problémy se cestující potýkali v úterý.

Vlaky Eurocity a rychlíky z Prahy přes Ústí směrem na Cheb jezdily odklonem přes Lysou nad Labem a Mělník. Zpoždění byla kvůli tomu i více než hodinu.

Rychlíky mezi Prahou a Děčínem a osobní vlaky mezi Bohušovicemi nad Ohří a Ústím nad Labem nahradily autobusy