Domy dostaly svá jména podle TGM
V rámci projektu 3–Living byli z těchto domů přestěhováni jejich nájemníci a budovy čeká rekonstrukce. V domech Tereza, Gábina a Markéta, jak byly v projektu nazvány (podle počátečních písmen TGM), bude 51 nových bytů o velikosti 1+kk až 4+kk. Zdejší byty budou určeny pro mladé jednotlivce, rodiny i seniory.

„Roudnice nad Labem má malé katastrální území a rozvojové plochy na výstavbu nových rodinných domů v okolí města jsou velmi limitované. Rozvoj bytové výstavby se tedy vyvíjí spíše formou rekonstrukcí a zástavby v nezastavěných, nevyužitých či dokonce zdevastovaných lokalitách uvnitř nebo na těsném okraji města,“ informoval městský architekt Jan Drahozal.

Všichni nájemníci – problémoví neplatiči i ti, kdo řádně platili nájem, jsou postupně vystěhováváni. „V domech je v současné době už jen šest rodin, pro ty sháníme jiné ubytování. Jeden z domů je už prázdný, ten jsme předali stavební firmě k rekonstrukci,“ uvedl František Vaněček z firmy Bialbi Bytové domy, která budovy od města odkoupila. Nájemníci, kteří řádně platili nájem, se prý budou moci do domů vrátit.

„Město nám s tím hodně napomáhá, protože umístit romské rodiny je hodně složité. Někteří nájemníci odmítali přijmout náhradní bydlení, jiní se již odstěhovali. Ti, kteří odešli jako první, jsou na tom nyní nejlépe, protože nabídky bytů jsou také omezené,“ vysvětlil dále Vaněček s tím, že do 14 dnů by chtěli mít domy prázdné ke spokojenosti na obou stranách.

Většina Romů bydlí v bytech v Roudnici
„Nájemníci se přestěhovali jak v rámci Roudnice n.L., tak někteří i jinam. Odhaduji, že zhruba 70% nájemníků zůstalo v Roudnici, 30% se přestěhovalo mimo město,“ odhadl místostarosta Roudnice n. L. Luboš Matek.

Nové byty by měly být připraveny k nastěhování během podzimních měsíců, k prodeji však budou nabídnuty již dříve. Cena má být srovnatelná s dalšími rekonstruovanými byty v Roudnici. Tři až čtyři byty zůstanou zřejmě k dispozici městu.