„Rekord je 45 km, tehdy se hasičům na Máchově jezeře podařilo dopravit hadicemi vodu na vzdálenost 45 km,“ říká velitel štětského sboru Ivo Šach a prozrazuje, že letos se hasiči pokusí udělat 64 km.

Pro představu – je to jako kdyby se hadicemi propojilo Štětí s německou Pirnou. Pokus se však neuskuteční ve městě papíru, ale až v Nových Dvorech v regionu Žďár nad Sázavou.

„8. května se tam sjede 281 sborů dobrovolných hasičů z 52 okresů z celé republiky. Věřím, že společným úsilím rekord padne,“ míní Ivo Šach a dodává, že vše budou mít ‚pod palcem‘ novodvorští hasiči.

Štětští doufají, že dostanou nějaký příhodný úsek, nejlepší by prý byla rovinka. Propozice už znají, podrobnosti se dozvědí později.

„Povezeme si tam jen materiál a vlastní mašinu PS 12, to bylo podmínkou. Hadic vezmeme asi tak 25-30, což je samozřejmě víc než k běžnému zásahu,“ upřesňuje velitel a oceňuje pomoc radnice, která účast hasičů podpořila. Jeden ze zástupců města dokonce s hasiči pojede.

„Pokus je samozřejmě raritou, ale myslím si, že to bude pro členy sboru zároveň dobrá příprava i zkušenost. Nikdy nevíte, kde a kam bude třeba dopravovat vodu. Pokud se rekord zdaří, vítězi budou všichni. Jen by se dost těžko stavěli na ‚bednu‘,“ říká s úsměvem velitel štětských dobrovolných hasičů Ivo Šach.

Miroslav Zimmer