Onemocněli čtyři lidé z okresu
V roce 2009 onemocněli klíšťovou encefalitidou 4 lidé z Litoměřicka. „V okresu se nachází několik ohnisek nákazy,“ potvrdil Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Upřesnil, že se jedná o Úštěcko, kde je rizikové především okolí Vědlického potoka, dále pak třeba oblast Sedla. Mezi rizikové oblasti dříve patřil i jihozápadní cíp Českého středohoří či Oparenské údolí. Zde však již infekce v poslední době nebyla prokázána. „Nejrizikovější je pohyb mezi vzrostlou vegetací,“ varuje Trmal před vysokou trávou a především začátky lesů.

Dodal, že je právě ideální doba nechat se očkovat. Aplikace vakcíny během sezony klíšťat je také možná, ovšem přináší riziko, že člověk chytne klíště a nakazí se ještě v době bez imunity. Litoměřický praktický lékař Ilja Baudyš vysvětlil, že imunitu na jeden rok zajistí dvě očkovací dávky v rozmezí zhruba tří měsíců.

Imunitu prodlouží třetí dávka
Kdo chce být vůči klíšťové encefalitidě chráněn tři roky, musí za 9 – 12 měsíců dostat třetí injekci. Týdně si k Baudyšovi do ordinace pro aplikaci vakcíny přijdou dva až tři lidé. „Všeobecně lze říct, že se zájem o očkování rok od roku mírně zvyšuje,“ shrnul Baudyš.

Očkovací látku dostanou a zaplatí lidé buď přímo u lékaře, anebo si ji mohou koupit sami v lékárně. Jedna dávka přijde i s aplikací na zhruba 560 korun. Roudnická praktická lékařka Jana Hejdová dodává, že vakcínu lze v případě samostatné koupě získat pouze na předpis.

Kdy očkovat?
Ideální je nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat v zimě, kdy nejsou klíšťata aktivní. Pro získání roční imunity je třeba aplikace dvou dávek v rozmezí zhruba 3 měsíců. Většina lékařů má vakcíny ve své ordinaci. Pokud ne, pacient si ji na předpis koupí sám. Dávka přijde na 560 korun.

„Lidé ke mně chodí na přeočkování, ale i na první aplikaci. Teď se to rozběhlo, ale nijak masově,“ říká. Častěji se v ordinacích praktických lékařů objevují pacienti s boreliozou. Tu také přenášejí klíšťata. Očkovat se proti ní bohužel nedá.

Zájem o koupi není nijak enormní
Do lékárny U Černého orla na litoměřickém Mírovém náměstí přijdou podle lékárníka Pavla Jeřábka pro vakcínu zhruba dva lidé týdně. „Zájem je, ale nijak enormní,“ hodnotí situaci lékárník. Lidem dokáže poradit a zodpovědět otázky, ovšem jak dodává, většina zákazníků se spíše nechává přeočkovávat, tak informace již mají.