Člen zastupitelstva Václav Knotek vznesl námět k zamyšlení, že by si Litoměřice mohly zřídit v horizontu pěti let svou vlastní kompostárnu.

Zbytky od ovoce, zeleniny, jiných jídel, listí a podobný biologický odpad jsou Litoměřičtí zvyklí třídit již více než dva roky. Biologický odpad od Litoměřických se sváží do kompostárny v Malých Žernosekách. Bude stačit její kapacita? Jak Knotek dále uvedl, žernosecká kompostárna nemá příliš velký odbyt. Navrhl zastupitelům, že by se kompostárna mohla založit v Trnovanech. Nastínil i další možnosti využití.

„Kompost bychom pak mohli využívat na městské pozemky, případně nabídnout obyvatelům za nějakou rozumnou cenu, která by pokryla alespoň náklady na odvoz,“ doplnil své myšlenky.

Místa ke kompostování si zakládají i školy. Na otázku zastupitele Knotka reagoval starosta města Ladislav Chlupáč s tím, že Litoměřice připravují projekt, kdy bude ve městě umístěno několik menších kompostérů. Zde by měl být ukládán bioodpad, který se zatím vozí do Malých Žernosek.

Třídění bioodpadu se v Litoměřicích velmi osvědčilo, město za ně dokonce v roce 2007 dostalo ocenění. Litoměřice tehdy neunuly na vavřínech a navýšily počet kontejnerů na bioodpad. Zastupitel Petr Hošek se proto na čtvrtečním zasedání zastupitelstva zajímal o další plány města s tříděním bioodpadu. Bude město systém sběrných míst i nadále rozšiřovat?

„Tato služba se velmi osvědčila a chceme ji dále hodně propagovat, stejně tak celé odpadové hospodářství. Chceme třídit ještě více,“ uvedl starosta. Dodal tak, že město bude službu ještě více rozšiřovat a rozmisťovat mezi občany více kontejnerů.

Místostarosta Jaroslav Tvrdík se přihlásil s poznámkou, že mnohé kontejnery doslova přetékají odpadem, což není pěkné na pohled ani nelahodí lidskému nosu.

„Přišel nápad, zda by se nemohla udělat kalkulace na vlastní auto na odvoz bioodpadu,“ doplnil Tvrdík další podnět pro systém bioodpadního hospodářství města.

Již nyní je jasné, že Litoměřice se budou dále snažit tuto velmi přínosnou službu rozvíjet. Náměty jistě budou zváženy z hlediska proveditelnosti a výhodnosti pro město. V době, kdy se na třídění odpadu kladou stále přísnější podmínky, je pro radnici velmi výhodné mít takto fungující službu.

Zpracování odpadu je mnohem levnější než jeho ukládání na skládku. Náklady na uložení netříděného odpadu totiž stále rostou. V kontejnerech a pytlech na bioodpad může skončit rostlinný odpad ze zahrad, zbytky jídel, včetně potravin s prošlou zárukou, zbytky ovoce a zeleniny a také výkaly drobných domácích zvířat.